Michelangelův David je už navždy obestřen tajemstvím

Zajímavosti

Asi nejslavnější lidskou sochou světa je David od Michelangela Buonarrotiho, který byl díky svému výjimečnému talentu nazýván Il Divino – božský.

Geniální sochař, malíř, architekt, básník, vedle Leonarda největší osobnost renesance. Pověsti o tom, že se tito dva umělci nesnášeli, jsou ale fámy, naopak k sobě měli respekt. O tom svědčí i Leova přítomnost v komisi, která 25. ledna 1504 vybírala místo, kde ve Florencii bude Michelangelův David umístěn. Nakonec rozhodla pro vchod do Palazza Vecchio, kde zůstal po staletí.

Už delší dobu na něj neprší

Vzhledem ke smogu, emisím a kyselým dešťům, které dílo poškozovaly a postupně ničily, tam dnes najdeme už jen věrnou kopii, originální Michelangelův David je umístěn v místní Akademii.

kopie sochy Davida

O Michelangelovi se traduje jeho posedlost hledáním dokonalosti, aby se díla přiblížila ideálu, i snaha dokázat všem a asi i sám sobě, že byl ze všech nejlepší. Díky bohaté obrazotvornosti a fantazii většinu toho, co vytvořil, promyslel dříve, než vzal do ruky dláto či štětec. A když výtvor neodpovídal jeho představě, neváhal ho zničit!

Výsledkem překvapil všechny ostatní

Byl i tělesně obrovsky zdatný, často osobně páčil velké mramorové bloky, které si jezdil vybírat do dolů v Carraře. Socha Davida ovšem představovala výjimku.

Věděl, že před katedrálou stojí už čtyřicet let kámen nevhodných rozměrů (5 m vysoký, o základně 1 x 1 m) s mnoha kazy, i to, že o jeho využití už pár sochařů bezvýsledně uvažovalo. Michelangelo měl však jasnou představu, jak s ním naložit, a hned ji realizoval. Práce trvala kvůli obtížnosti dva a půl roku. Když sochu v roce 1504 odhalil, všichni stanuli v němém úžasu.

Michelangelův David

Socha vydělala umělci pořádný balík

Dokonale se mu podařilo vystihnout krásu mužského těla, Michelangelův David je přiměřeně svalnatý i štíhlý, má krásnou tvář s výrazem ušlechtilosti i odvahy, díky níž porazil Goliáše.

Asi i proto za něj dostal královský honorář, 900 zlatých dukátů, což prý bylo více, než vydělal Leonardo da Vinci za celý život.

Michelangelův David detail

Vznikl Michelangelův David jen díky fantazii?

Už za jeho života se spekulovalo, zda mu někdo stál modelem, k tomu se ale nevyjadřoval. Je však jisté, že Michelangelo byl gay, nebo přinejmenším bisexuál, ve stáří psal básně opěvující muže.

Zejména pak krásu svého přítele, šlechtice Tommase dei Cavalieriho, tomu jich připsal 30. Zda šlo o vztah platonický, či milostný, těžko říct, v té době se homosexualita trestala. Určitě podle něj nevytvořil Davida, narodil se pár let poté.

Malý penis byl tehdy považován za přednost

Další záhadou, která se hodně řešila, byl malý penis. Anatomové spočítali, že by vzhledem ke stavbě těla měl mít cca 17 cm.

Ale stačí se podívat na sochy z té doby (i od jiných autorů) a zjistíme, že se to týká všech. To souvisí se skutečností, že vzorem pro umělecká díla i po staletích zůstávalo starověké Řecko.

Davidův penis

V jeho kultuře byl právě malý penis znamením alfa samce. Umělci je dělali úmyslně menší, aby to zdůraznili. A také ho spojovali se sebeovládáním vlastní erekce.

Velký pyj byl naopak symbolem obscénnosti, ošklivosti a bláznivosti. Byl výsadou Satyrů, démonů s tělem kozla a tváří člověka – až na špičaté uši a malé rohy.

největší věžní hodiny

Největší věžní hodiny světa měří islámský čas

Trápí vás kůže či klouby? Navštivte Bagni San Filippo

Bagni San Filippo

Mohlo by vás zajímat

BYLINKY Z CELÉHO SVĚTA A JEJICH VLIV NA ZDRAVÍ

Bylinky z celého světa: Cizokrajné chutě a vůně pro zdraví

Bylinky a léčivé rostliny jsou odpradávna neodmyslitelnou součástí lidového léčitelství. Jejich významný vliv na lidské zdraví se přenáší z generace na generaci a v dnešní době stále více lidí hledá alternativní přístupy k udržení a zlepšení svého fyzického i psychického stavu bez chemických léků. A proto vám dnes přinášíme fascinující svět léčivých rostlinek, se kterými se můžete setkat […]

Číst více

dovolená v Bulharsku

Hotelové služby v Bulharsku se hodně zlepšily, tvrdí Lenka Pátek

Jestlipak víte, která evropská letní destinace aktuálně zažívá velice úspěšný restart? Nejspíš tušíte správně, že se jedná o Bulharsko! Mohu to potvrdit, a to rovnou dvojnásobně. Jednak jako cestovatelka, která bulharské pobřeží Černého moře v posledních letech opakovaně navštívila, a jednak jako obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style. Vidím, že čísla hovoří jasně. Zájem o […]

Číst více

Experti na cestách

31. díl – Trendy – destinace, hotely

Jaké destinace a hotely jsou trendy pro letošní letní sezónu a kam vyrazit na jarní dovolenou, vám v dnešním dílu Blue Style Expertů na cestách prozradí Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. Chybět nebude ani meteoroložka Dagmar Honsová a její předpověď počasí. A svou oblíbenou destinaci vám odhalí herečka Sabina Remundová. Share Tweet Email

Číst více