Michelangelův David je už navždy obestřen tajemstvím

Zajímavosti

Asi nejslavnější lidskou sochou světa je David od Michelangela Buonarrotiho, který byl díky svému výjimečnému talentu nazýván Il Divino – božský.

Geniální sochař, malíř, architekt, básník, vedle Leonarda největší osobnost renesance. Pověsti o tom, že se tito dva umělci nesnášeli, jsou ale fámy, naopak k sobě měli respekt. O tom svědčí i Leova přítomnost v komisi, která 25. ledna 1504 vybírala místo, kde ve Florencii bude Michelangelův David umístěn. Nakonec rozhodla pro vchod do Palazza Vecchio, kde zůstal po staletí.

Už delší dobu na něj neprší

Vzhledem ke smogu, emisím a kyselým dešťům, které dílo poškozovaly a postupně ničily, tam dnes najdeme už jen věrnou kopii, originální Michelangelův David je umístěn v místní Akademii.

kopie sochy Davida

O Michelangelovi se traduje jeho posedlost hledáním dokonalosti, aby se díla přiblížila ideálu, i snaha dokázat všem a asi i sám sobě, že byl ze všech nejlepší. Díky bohaté obrazotvornosti a fantazii většinu toho, co vytvořil, promyslel dříve, než vzal do ruky dláto či štětec. A když výtvor neodpovídal jeho představě, neváhal ho zničit!

Výsledkem překvapil všechny ostatní

Byl i tělesně obrovsky zdatný, často osobně páčil velké mramorové bloky, které si jezdil vybírat do dolů v Carraře. Socha Davida ovšem představovala výjimku.

Věděl, že před katedrálou stojí už čtyřicet let kámen nevhodných rozměrů (5 m vysoký, o základně 1 x 1 m) s mnoha kazy, i to, že o jeho využití už pár sochařů bezvýsledně uvažovalo. Michelangelo měl však jasnou představu, jak s ním naložit, a hned ji realizoval. Práce trvala kvůli obtížnosti dva a půl roku. Když sochu v roce 1504 odhalil, všichni stanuli v němém úžasu.

Michelangelův David

Socha vydělala umělci pořádný balík

Dokonale se mu podařilo vystihnout krásu mužského těla, Michelangelův David je přiměřeně svalnatý i štíhlý, má krásnou tvář s výrazem ušlechtilosti i odvahy, díky níž porazil Goliáše.

Asi i proto za něj dostal královský honorář, 900 zlatých dukátů, což prý bylo více, než vydělal Leonardo da Vinci za celý život.

Michelangelův David detail

Vznikl Michelangelův David jen díky fantazii?

Už za jeho života se spekulovalo, zda mu někdo stál modelem, k tomu se ale nevyjadřoval. Je však jisté, že Michelangelo byl gay, nebo přinejmenším bisexuál, ve stáří psal básně opěvující muže.

Zejména pak krásu svého přítele, šlechtice Tommase dei Cavalieriho, tomu jich připsal 30. Zda šlo o vztah platonický, či milostný, těžko říct, v té době se homosexualita trestala. Určitě podle něj nevytvořil Davida, narodil se pár let poté.

Malý penis byl tehdy považován za přednost

Další záhadou, která se hodně řešila, byl malý penis. Anatomové spočítali, že by vzhledem ke stavbě těla měl mít cca 17 cm.

Ale stačí se podívat na sochy z té doby (i od jiných autorů) a zjistíme, že se to týká všech. To souvisí se skutečností, že vzorem pro umělecká díla i po staletích zůstávalo starověké Řecko.

Davidův penis

V jeho kultuře byl právě malý penis znamením alfa samce. Umělci je dělali úmyslně menší, aby to zdůraznili. A také ho spojovali se sebeovládáním vlastní erekce.

Velký pyj byl naopak symbolem obscénnosti, ošklivosti a bláznivosti. Byl výsadou Satyrů, démonů s tělem kozla a tváří člověka – až na špičaté uši a malé rohy.

největší věžní hodiny

Největší věžní hodiny světa měří islámský čas

Trápí vás kůže či klouby? Navštivte Bagni San Filippo

Bagni San Filippo

Mohlo by vás zajímat

petroglyfy v údolí Val Camonica

Petroglyfy v údolí Val Camonica fascinují turisty i vědce

Skutečnost, že v počtu památek spadajících pod UNESCO, vede Itálie, asi těžko někoho překvapí. Nakonec – šlo o kolébku evropské civilizace. Méně známý je fakt, že první památkou, kterou si tato organizace vzala pod ochranná křídla, nebyl Řím či jiné starobylé město, ale údolí Val Camonica v Lombardii, ležící asi 80 km od města Brescia. […]

Číst více

Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas: Španělské město, které vzniklo v jámě

Ve Španělsku, oblíbené letní destinaci, existují zajímavá místa, o nichž se u nás moc neví. Jedním z nich je Setenil de las Bodegas, městečko v Andalusii. Unikátní je tím, že mnohé budovy byly postaveny ve skalním převisu (nebo pod ním). Toto město vzniklo vlastně náhodou! Díky silné erozi řeky Río Guadalporcún, což vedlo k vytvoření impozantní […]

Číst více

hrad Monolithos

Hrad Monolithos na řeckém Rhodu

Hrad Monolithos se nachází nedaleko stejnojmenné vesnice na západním cípu řeckého ostrova Rhodos. Jedná se o bývalou johanitskou pevnost pocházející z 15. století, jež sloužila k dohledu nad námořními cestami a ochraně ostrova před útoky nájezdníků. Nikdy nebyla dobyta. Dnes už zde najdete bohužel jen trosky, i ty však mají své kouzlo. Share Tweet Email

Číst více