Skutečnost, že v počtu památek spadajících pod UNESCO, vede Itálie, asi těžko někoho překvapí. Nakonec – šlo o kolébku evropské civilizace. Méně známý je fakt, že první památkou, kterou si tato organizace vzala pod ochranná křídla, nebyl Řím či jiné starobylé město, ale údolí Val Camonica v Lombardii, ležící asi 80 km od města Brescia.
V něm se na ploše kolem 70 km² nachází více než 130 000 skalních kreseb (petroglyfů). Nejstarší z nich je podle radiokarbonového datování z doby přibližně před 10. tisíciletím př. n. l.
Hodně jich najdete v okolí Capo di Ponte
Stejně staré kresby se sice našly i jinde, ale zde šlo o díla předávaná generačně nejméně osm tisíc let. A to už je nějaká doba, takže motivace k pokračování v práci předků musela být hodně silná. Navíc se nacházejí ve dvou oblastech – v centrální části údolí Val Camonica, u vesnice Capo di Ponte, jich je asi 20 000, na šesti stech skalách, další jsou pak na kopcích Luine a Gorzone.
Vědci se dodnes přou, zda jsou dílem jednoho etnika, nebo dvou konkurenčních. Bádají hlavně nad důvodem, který „donutil“ kameníky z doby kamenné k tak fyzicky náročné činnosti. Musel být extrémně silný, vrýt primitivními kamennými nástroji různé obrazce do ledovcem vyhlazených balvanů vyžadovalo nesmírné úsilí, zvlášť když si uvědomíme ten časový úsek.
Mezi kresbami figurují i záhadné symboly
V té době se pohyboval průměrný věk kolem 30 let. Časový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším dílem (to je z roku 16 př. n. l., vzniklo asi až po příchodu římských vojsk do této krajiny) je vskutku astronomický, vychází přibližně na 300 generací! Nejvíc kreseb bylo, neznámo proč, vytvořeno v 7. až 6. století př. n. l. Další otázka, na kterou nikdo nezná odpověď, je, proč vznikaly právě v údolí Val Camonica? Nikdy nešlo o nějak atraktivní lokalitu.
O tom nakonec svědčí i skutečnost, že se o nich poprvé zmínil až Gualtiero Laeng v turistickém průvodci z roku 1914! Tím, že leží převážně v hodně zalesněné oblasti, nebyly totiž příliš nápadné. Místní sice o rytinách věděli, ale nepřikládali jim větší význam. Až v roce 1956 začal seriózní výzkum, podle něj je Val Camonica nejvýznamnějším komplexem prehistorického umění vůbec.
Navíc jsou skalní kresby tematicky různorodé, najdeme na nich lidi, mytické bytosti, zvířata, zbraně, neznámé symboly (např. motiv sluneční lodě) i záhadný předmět ve tvaru „lopaty“. Na této kresbě je ještě záhadnější, že se stejná či podobná objevuje jak v relativně blízkých končinách, na Iberském poloostrově či ve Francii, ale také na skále až v hodně vzdáleném Švédsku!
Součástí údolí Val Camonica je národní park
V údolí Val Camonica v Itálii najdeme i záhadné nápisy neméně záhadného národa, Etrusků. O nich, původu či zvycích, se ví hodně málo, ale je dokázáno, že z něj pocházeli první římští králové! Na mnoha vyobrazeních najdeme ozbrojeného muže a koně. O něm se myslelo, že ho lidé k lovu nevyužívali. Nyní je jasné, že ano, a to už na konci osmého století př. n. l.
Mezi časté motivy patří zobrazení lovu jelena. Ten byl zřejmě zároveň uctíván, to dokazuje lidská postava v tunice, držící nůž s parohy na hlavě, asi byl bohem a králem všech zvířat. Jedním z nejzáhadnějších symbolů je Cammunská růže, pocházející z doby železné. Stejně jako u „lopaty“ se podobná našla i v jiných lokalitách v Evropě, ani její význam nebyl dosud vysvětlen.
Krátce poté, co byl odhalen rozsah skalních kreseb, byl zřízen národní park Naquane (1995) na 35 hektarech ve svahu na východní straně řeky Oglio. Pět tras se dá projít tak za čtyři hodiny. Všechny rytiny jsou doplněny informacemi, každá skála nebo kámen s nimi označují čísla. V malém muzeu je pak kolekce prehistorických nálezů ze starých sídlišť nebo hrobek.
Mohlo by vás zajímat
Dovolená v Turecku: 3 pokrmy turecké kuchyně, které si zamilujete
Do Turecka jsem poprvé přijížděl s různými očekáváními, ta kulinářská mezi ně ovšem nepatřila. O to větší bylo mé překvapení, když jsem měl poprvé možnost zakusit turecké All Inclusive! Dovolená v Turecku se totiž ukázala být zážitkem pro všechny smysly. Share Tweet Email
Dovolená v Marsa Alam – zažijte pouštní dobrodružství!
Lákají vás krásy mořského života i fascinující poušť? V egyptském letovisku Marsa Alam najdete obojí! Share Tweet Email
Fotoreportáž: Čtvrť SOHO Square v egyptském městě Sharm El Sheikh
Láká vás dovolená v Egyptě? Hurghada a Marsa Alam jsou fajn, ale je tu ještě jedna varianta – Sharm El Sheikh. Tato destinace se rozprostírá na jihu Sinajského poloostrova a má vlastní mezinárodní letiště. Budete-li pobývat v letoviscích Nabq Bay, Ras Nasrani, Sharks Bay, Naama Bay nebo Ras Um El Seid Hills, neváhejte si udělat […]