Petroglyfy v údolí Val Camonica fascinují turisty i vědce

Zajímavosti

Skutečnost, že v počtu památek spadajících pod UNESCO, vede Itálie, asi těžko někoho překvapí. Nakonec – šlo o kolébku evropské civilizace. Méně známý je fakt, že první památkou, kterou si tato organizace vzala pod ochranná křídla, nebyl Řím či jiné starobylé město, ale údolí Val Camonica v Lombardii, ležící asi 80 km od města Brescia.

V něm se na ploše kolem 70 km² nachází více než 130 000 skalních kreseb (petroglyfů). Nejstarší z nich je podle radiokarbonového datování z doby přibližně před 10. tisíciletím př. n. l.

petroglyfy v údolí Val Camonica

Hodně jich najdete v okolí Capo di Ponte

Stejně staré kresby se sice našly i jinde, ale zde šlo o díla předávaná generačně nejméně osm tisíc let. A to už je nějaká doba, takže motivace k pokračování v práci předků musela být hodně silná. Navíc se nacházejí ve dvou oblastech – v centrální části údolí Val Camonica, u vesnice Capo di Ponte, jich je asi 20 000, na šesti stech skalách, další jsou pak na kopcích Luine a Gorzone.

Vědci se dodnes přou, zda jsou dílem jednoho etnika, nebo dvou konkurenčních. Bádají hlavně nad důvodem, který „donutil“ kameníky z doby kamenné k tak fyzicky náročné činnosti. Musel být extrémně silný, vrýt primitivními kamennými nástroji různé obrazce do ledovcem vyhlazených balvanů vyžadovalo nesmírné úsilí, zvlášť když si uvědomíme ten časový úsek.

petroglyfy v údolí Val Camonica

Mezi kresbami figurují i záhadné symboly

V té době se pohyboval průměrný věk kolem 30 let. Časový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším dílem (to je z roku 16 př. n. l., vzniklo asi až po příchodu římských vojsk do této krajiny) je vskutku astronomický, vychází přibližně na 300 generací! Nejvíc kreseb bylo, neznámo proč, vytvořeno v 7. až 6. století př. n. l. Další otázka, na kterou nikdo nezná odpověď, je, proč vznikaly právě v údolí Val Camonica? Nikdy nešlo o nějak atraktivní lokalitu.

O tom nakonec svědčí i skutečnost, že se o nich poprvé zmínil až Gualtiero Laeng v turistickém průvodci z roku 1914! Tím, že leží převážně v hodně zalesněné oblasti, nebyly totiž příliš nápadné. Místní sice o rytinách věděli, ale nepřikládali jim větší význam. Až v roce 1956 začal seriózní výzkum, podle něj je Val Camonica nejvýznamnějším komplexem prehistorického umění vůbec.

Navíc jsou skalní kresby tematicky různorodé, najdeme na nich lidi, mytické bytosti, zvířata, zbraně, neznámé symboly (např. motiv sluneční lodě) i záhadný předmět ve tvaru „lopaty“. Na této kresbě je ještě záhadnější, že se stejná či podobná objevuje jak v relativně blízkých končinách, na Iberském poloostrově či ve Francii, ale také na skále až v hodně vzdáleném Švédsku!

údolí Val Camonica

Součástí údolí Val Camonica je národní park

V údolí Val Camonica v Itálii najdeme i záhadné nápisy neméně záhadného národa, Etrusků. O nich, původu či zvycích, se ví hodně málo, ale je dokázáno, že z něj pocházeli první římští králové! Na mnoha vyobrazeních najdeme ozbrojeného muže a koně. O něm se myslelo, že ho lidé k lovu nevyužívali. Nyní je jasné, že ano, a to už na konci osmého století př. n. l.

Mezi časté motivy patří zobrazení lovu jelena. Ten byl zřejmě zároveň uctíván, to dokazuje lidská postava v tunice, držící nůž s parohy na hlavě, asi byl bohem a králem všech zvířat. Jedním z nejzáhadnějších symbolů je Cammunská růže, pocházející z doby železné. Stejně jako u „lopaty“ se podobná našla i v jiných lokalitách v Evropě, ani její význam nebyl dosud vysvětlen.

petroglyfy v údolí Val Camonica

Krátce poté, co byl odhalen rozsah skalních kreseb, byl zřízen národní park Naquane (1995) na 35 hektarech ve svahu na východní straně řeky Oglio. Pět tras se dá projít tak za čtyři hodiny. Všechny rytiny jsou doplněny informacemi, každá skála nebo kámen s nimi označují čísla. V malém muzeu je pak kolekce prehistorických nálezů ze starých sídlišť nebo hrobek.

národní park Naquane

Grüner See

Grüner See: Rakouské jezero ukrývá pod hladinou park

Vaadhoo: Ostrůvek na Maledivách okouzlí Mořem hvězd

Vaadhoo

Mohlo by vás zajímat

Matera

Matera: Italské město, kde lidé bydleli ve skále

Italské město Matera, které je zároveň centrem stejnojmenné provincie, patří k nejpodivuhodnějším místům v zemi. Najdeme ho na okraji hluboké strže ve vyprahlém vnitrozemí kraje Basilicata na jihu Itálie. Share Tweet Email

Číst více

Kalábrie

10 důvodů, proč milujete Kalábrii

Itálii není třeba dlouze představovat. Tato jihoevropská země dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější dovolenkové destinace, kam každoročně míří miliony cestovatelů z celého světa. Dechberoucí historie jedné z kolébek evropské civilizace, úchvatné přírodní scenérie a světově proslulá kuchyně –⁠ to jsou jen některé ze střípků, které tvoří dohromady fascinující obraz současné Itálie. Region Kalábrie se nachází v […]

Číst více

přístav Fiskardo na ostrově Kefalonie

Fotoreportáž: Přístavní vesnička Fiskardo na ostrově Kefalonie

Směsicí romantiky, luxusu a historie je přístavní vesnička Fiskardo, která se nachází v severní části řeckého ostrova Kefalonie. Turisty přivítá řada taveren, kaváren i obchůdků nejen se suvenýry. Patrně největším lákadlem je posezení v některém z útulných podniků na promenádě. Panuje v nich pohoda, další výhodou je pěkný výhled. Až vás nečinnost omrzí, můžete se […]

Číst více