Trápí vás kůže či klouby? Navštivte Bagni San Filippo

Zajímavosti

Málokterá země nabízí tolik jako Itálie. Moře, spoustu památek z různých dob počínaje starověkem, proslavenou kuchyni i víno a v neposlední řadě krásnou, různorodou krajinu. Navíc je dostatečně velká, aby turisté mohli objevovat stále nová a nová místa, včetně takových, o nichž vědí jen lidé v okolí a která nenajdou v žádném průvodci. Jedním z nich je malé lázeňské městečko Bagni San Filippo.

Zdejší přírodní termální prameny jsou známé už z dob antického Říma, přitom leží ani ne hodinu cesty od slavného města Siena.

Poustevník léčil lidi v jeskyni

Název Bagni San Filippo úzce souvisí s poustevníkem jménem Felipe Benicio. Ten žil ve 13. století nějaký čas v místní jeskyni, dnes přístupné veřejnosti, kde léčil a dělal zázraky, za což byl blahořečen.

I když vystudoval filozofii a medicínu, tajil to. Bez protestů dělal i nejprostší práce, stal se řeholníkem, žil asketicky a vynikal pokorou k Bohu i lidem.

Bagni San Filippo

Večer budete k nepřehlédnutí

I přes tyto zásluhy jsou přírodní lázně s horkými prameny – v okolí sopky Monte Amiata – největší atrakcí hlavně pro Italy, zahraniční turisté o Bagni San Filippo totiž takřka vůbec nevědí.

A to i přesto, že Toskánsko patří k nejnavštěvovanějším místům v zemi. Zdejší léčivá voda je výjimečná tím, že obsahuje bílou prachovou substanci, převážně z vápníku.

Zůstává na kůži, takže ti, co se z lázně vynoří, večer „svítí“ a vypadají trochu jako strašidla, je to opravdu efektní pohled. Prohřát tělo lze v mnoha tůňkách zdarma.

Určitě se vyplatí zamířit také ke skalnímu útvaru Fosso Bianco, kde voda stékající po jeho povrchu vytváří podobné scenerie jako v krápníkových jeskyních.

Voda má všude až 40 stupňů Celsia a je příjemná. Těm, co mají obtíže, zejména kožní a pohybového aparátu, však jednorázové „namočení“ až tak moc nepomůže.

Fosso Bianco

V Bagni San Filippo vyzkoušejte bahenní zábaly

Obvykle navštíví hotel Terme San Filippo, který nabízí lázeňské služby a léčivé procedury. Má vodu bohatou i na síru a hořčík, je asi o 10 stupňů teplejší než ta přírodní.

Jsou tu k dispozici i účinné bahenní zábaly. Vyhledávané je rovněž koupání v termálním bazénu. Je otevřený od středy do neděle, celodenní vstup činí 12 eur, pro dítě osm.

bazén hotelu Terme San Filippo

Radicofani proslavil italský Rumcajs

Po osvěžení v Bagni San Filippo se lze vydat na výlety do okolí. Logicky se nabízí Siena, ale ta bývá obvykle „přecpaná“ lidmi. Lepším tipem je starobylá pevnost Radicofani, známá už z roku 973.

pevnost Radicofani

Chránila poutní cestu do Říma, nejprve patřila benediktinskému řádu, ale o její věhlas se zasloužil až „ušlechtilý lupič“ Ghino di Tacco, něco jako náš Rumcajs.

Okrádal bohaté, ale prý jim vždycky něco nechal, aby je neožebračil úplně, navíc je prý pozval na hostinu. Podporoval chudé a studenty, stal se zde legendou.

I proto, že později díky vlivu opata, kterého nejprve zajal, litoval svých zločinů, dal se na křesťanskou víru a údajně zemřel jako převor špitálu sv. Ducha.

„Jeho“ pevnost s mohutnými hradbami se tyčí nad stejnojmenným městečkem, z věže je krásný výhled, za návštěvu stojí i podzemní průchody.

Plánujete-li dovolenou v Itálii, neváhejte během ní zavítat do Bagni San Filippo a jeho okolí, určitě neprohloupíte.

Monte Amiata

Michelangelův David

Michelangelův David je už navždy obestřen tajemstvím

Viadukt Millau: Nejvyšší most Evropy stojí na jihu Francie

Viadukt Millau

Mohlo by vás zajímat

Seychely

Seychely: Ostrovy jako stvořené pro vaši skvělou dovolenou!

Kdo už Seychely navštívil, ví, že se jedná o opravdový ráj na Zemi. Dokonalý klid, nádherné pláže, zářivě modré moře i úchvatná příroda –⁠ to vše sem láká cestovatele z celého světa. A přesto se nemusíte bát, že by tu byly davy. Zláká dovolená na Seychelách i vás?  Share Tweet Email

Číst více

Experti na cestách: 5. díl

Cestování s dětmi, to je občas aktivita plná adrenalinu. S námi ji ale zvládnete bez problémů, mrkněte jak. A také si nechte poradit, které destinace i konkrétní hotely jsou pro rodiny nejlepší. Tedy, kde se děti pobaví a rodiče odpočinou. Share Tweet Email

Číst více

Ománská Salalah

Ománská Salalah: 7 tipů na výlety, které si nesmíte nechat ujít

Když se řekne Blízký východ, pravděpodobně si leckdo z vás představí pouštní krajinu, velbloudí karavany a rozpálená skaliska lemující obzor. Ti, kteří jsou s tímto fascinujícím regionem seznámeni trochu blíže však určitě namítnou, že je toho zde k vidění mnohem více. A pro ománské město a region Salalah (česky Salála) to platí minimálně dvojnásob. Share […]

Číst více