Burgas: Čtvrté největší bulharské město zaujme parkem i pláží

DestinaceBurgasBulharsko

Uvažujete o letní dovolené v Bulharsku, respektive na pobřeží Černého moře? Můžete si vybrat, na které letiště přiletíte. Nabízejí se dvě varianty – Varna a Burgas. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, zbývá ještě upřednostnit jedno z následujících letovisek – Obzor, Elenite, Svatý Vlas, Slunečné pobřeží, Nesebar, Ravda, Pomorie, Černomorec, Sozopol, Primorsko, Lozenec, nebo Carevo. Ať už budete pobývat kdekoliv, můžete si udělat výlet do hlavního města celé lokality.

Čtvrté největší bulharské město Burgas, v němž žije zhruba 215 000 obyvatel, leží 10 km od stejnojmenného letiště. Nejblíž to sem mají turisté ubytovaní v Pomorie (18 km) a ve střediscích Černomorec (25 km) či Sozopol (33 km). Aktuální nabídku zájezdů do Burgaské oblasti naleznete ZDE.

vlakové nádraží ve městě Burgas

Na pláži je spousta místa pro každého

Důvodů, proč vyrazit na několik hodin do města Burgas, může být několik. Samozřejmě je tu spousta kamenných obchodů, restaurací, kaváren a barů.

noční Burgas

A také nákupní centra, v nichž seženete v podstatě cokoliv, včetně ryze bulharských výrobků, za výhodné ceny. Nejrušnější a nejnavštěvovanější třídou je ulice Aleksandrovska, řečená Largo.

architektura v centru města

Nechybějí zajímavá muzea – etnografické, přírodovědné, historické a archeologické. Nacházejí se blízko sebe, skalní nadšenci je tedy stihnou navštívit během několika hodin všechna.

Narazíte na několik parků (Slaveykov, Veleka či Borisova zahrada), kde lze relaxovat, rozjímat nebo sportovat.

barevné záhohy

Největší zelenou plochou je Mořská zahrada lemující 2,5 km dlouhou městskou písčitou pláž.

městská pláž v Burgasu

Součástí tohoto parku jsou nejen pestrobarevné záhony, fontány, skulptury a sochy bulharských osobností.

skulptura v Sea Garden Park

Je tu i vyhlídková terasa, Pantheon (pomník zemřelých bojovníků proti fašismu), kaple sv. Jiří, amfiteátr, lunapark, dětské hřiště, tenisové kurty, jízdárna, venkovní plavecký bazén, cvičiště pro psy, observatoř, kasino, stánek s vynikající zmrzlinou, restaurace a bary. Často se zde konají koncerty a nejrůznější festivaly.

Mořská zahrada ve městě Burgas

Ozdobou města Burgas je také arménský kostel

Město Burgas má největší přístav v celém Bulharsku, kotví v něm dokonce i tankery. Sídlí tu černomořská rybářská flotila, bulharské vojenské námořnictvo a pobřežní stráž.

burgaský přístav

Velkým lákadlem pro laickou veřejnost, studenty i fotografy jsou zdejší solné pánve, rozdělené hrázemi na bazény. V některých se lze vykoupat.

Jižně od centra se rozprostírá přírodní oblast pro sledování (nejen) stěhovavých ptáků. Mimochodem – Burgas obklopuje několik jezer, nejznámější jsou Burgaské a Atanasovské. Kontrastem jsou průmyslové zóny. Těží se tady sůl, loví a zpracovávají ryby a navíc se tu nalézá největší chemická a ropná rafinérie v jihovýchodní Evropě.

solné pánve ve městě Burgas

Dominantou města Burgas je katedrála svatého Cyrila a Metoděje, stojící na stejnojmenném náměstí. Pochází z roku 1907, navrhl ji italský architekt Ricardo Toscani. Její interiér je rozdělen pěti páry mramorových sloupů.

katedrála svatého Cyrila a Metoděje ve městě Burgas

Jednou z nejstarších staveb v Burgasu je arménský kostel Svatého Kříže z poloviny 19. století, s později přistavěnou zvonicí.

arménský kostel Svatého Kříže

Bodrum

Bodrum: Turecká destinace uchvacuje zálivy, jachtami i antikou

Řecká mytologie: Vydejte se po stopách řeckých bájí

Mohlo by vás zajímat

Procházka po Marrákeši

Maroko: 7 důvodů, proč navštívit Marrákeš

Marrákeš, kterému se díky zbarvení mnohých zdejších budov přezdívá „Červené město“, je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Maroku. Proč? Toto bývalé sultánské město okouzlí každého návštěvníka svou nenucenou kombinací starého a nového. Vydejte se do bludiště úzkých uliček a nasajte jejich pohádkovou atmosféru, ve které jsme našli zalíbení nejen my, ale i slavný Winston […]

Číst více

fugu

Fugu: Pokrmy z jedovaté ryby jsou v Japonsku hitem

Ryba fugu (Takifugu rubripes) patří do řádu čtverzubců. Není velká, ale zato velmi jedovatá. A přestože její konzumace každoročně připraví několik odvážlivců o život, poptávka roste. Přitom to rozhodně není levný špás, v některých restauracích stojí pokrmy z této „krasavice“ až 1000 dolarů! Share Tweet Email

Číst více

Za potápění do Egypta –⁠ letovisko Sharm El Sheikh

Potápění v Sharm El Sheikh: Podmořská krása severního Egypta

Egypt je oblíbenou dovolenkovou destinací a není divu, svým návštěvníkům má rozhodně co nabídnout –⁠ od zajímavé historie přes úchvatné přírodní scenérie až po luxusní hotely se skvělými službami. Jednou z jeho hlavních předností je ovšem Rudé moře a pestrobarevný život v něm. Tak neváhejte a zažijte i vy nezapomenutelné potápění v Sharm El Sheikh! […]

Číst více