Irakli: Skrytá pláž v Bulharsku, která vás dostane

13. 3. 2023BulharskoTipy na výlety

Když se řekne Bulharsko, co si představíte? Některým z vás možná jako první vyběhne na mysli obrázek přeplněných pláží, na kterých leží hlava na hlavě. Pokud je to i váš případ, pak vám rádi ukážeme, že to není tak úplně pravda. Bulharské pobřeží má totiž nejednu schovanou pláž, o které málokdo ví. Ta úplně nejhezčí z nich se jmenuje pláž Irakli a nachází se pouhých 30 kilometrů od turisticky oblíbeného Slunečného pobřeží. 

Pláž Irakli se těší velké popularitě především u místních a není se čemu divit. Jako jedna z posledních bulharských pláží ještě nebyla obestavěna hotely, a proto nabízí soukromí, které ve známých letoviscích jen těžko najdete. Není proto asi žádným překvapením, že se Irakli stala symbolem útěku od městského života. Chcete zažít koupání v nádherně čistém moři, ležet na téměř bílém písku a kochat se u toho panenskou přírodou v okolí? Naplánujte si během vaší dovolené výlet právě sem. 

Kudy na pláž Irakli

Přibližně 3,5 kilometrů dlouhou pláž obklopuje zalesněný svah a útesy, kvůli čemuž k ní není zrovna nejjednodušší přístup. K pláži bohužel nejezdí veřejná doprava, a proto doporučujeme vyrazit autem nebo taxíkem. Odbočku na Irakli potkáte na silnici z Burgasu do Varny mezi vesnicí Banya a městečkem Obzor. Připravte se ale na to, že silnice není zrovna v nejlepším stavu. Zaparkovat pak můžete hned na několika místech v závislosti na tom, zdali chcete být blíže k severní nebo jižní části pláže. 

Pláž Irakli pomyslně rozděluje řeka Vaya. Zatímco její jižní část zůstává přírodní a kromě písku a moře na ní víc nenajdete, severní část tvoří placená zóna patřící k Vaya resortu. Pokud si chcete užít místní krásy, ale zároveň mít k dispozici lehátko, slunečník, sprchu, převlékárnu a toaletu, pak zaparkujte u Vaya resortu. Toužíte-li naopak zažít tu pravou místní atmosféru, vyjeďte autem až nahoru a u rozcestí k mysu Emine ho nechte. Dojet můžete také do některého z kempů nad pláží.

Plavky s sebou?

Na své si na Irakli přijde opravdu každý. Ať už se chcete opalovat v plavkách nebo nazí, žádná pravidla zde neplatí. Jelikož se ale jedná o chráněnou oblast Emine, ve které žijí vzácné druhy ptáků a rostou unikátní rostliny, chovejte se ke krajině s respektem. S sebou si rozhodně nezapomeňte vzít opalovací krém a nějakou tu svačinu a vodu. Ačkoliv i tady samozřejmě potkáte pár plážových barů. V severní části pláže si můžete zahrát také volejbal nebo vyzkoušet surfování. 

Kempování na pláži

Snili jste vždy o usínání s šuměním vln v pozadí? Pak si s sebou přivezte i něco na spaní. Na Irakli uvidíte během léta nejeden stan, a proto se nemusíte ostýchat postavit si ten svůj. Písečný pás je dostatečně široký na to, aby vám moře příbytek neodneslo. Večer navíc přináší na pláž své kouzlo a asi ani nemusíme zmiňovat, jak romantické jsou místní východy slunce. Ostatně i proto se Irakli řadí k jedním z nejoblíbenějších míst pro oslavu takzvaného July morning. Vítání prvního červencového rána Bulhaři zpravidla slaví bujarými party napříč celým černomořským pobřežím a na Irakli to během této noci opravdu žije.

Jedinečný zážitek nabízí pláž především na začátku a na konci sezóny, případně během mimosezónních měsíců. V tuto dobu budete s největší pravděpodobností jejími jedinými návštěvníky. I v případě, že se ale rozhodnete pláž navštívit během léta, určitě nebudete litovat. 

Kamiros

Poznejte starověkou atmosféru města Kamiros

Dovolená v Bulharsku: Do kterého letoviska vyrazit?

Dovolená v Bulharsku

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách - 3. díl

Experti na cestách: 3. díl

Očkování, téma, které rezonuje společností. Probereme ho společně s hostem Michalem Veberem z asociace cestovních kanceláří a seznámíme vás s výhodami nákupu dovolené v režimu First minute. Share Tweet Email

Číst více

Turecko

10 důvodů, proč milujete Turecko

Turecko patří v současné době k těm nejpopulárnějším turistickým destinacím, kam každý rok míří desítky milionů turistů. Rozmazlete se ve zdejších pětihvězdičkových resortech, projděte se tisíce let starými památkami a objevte jedny z nejkrásnějších přírodních scenérií, které na světě můžete najít. Turecko je zkrátka destinací, kterou je díky její pestrosti a svébytné kultuře opravdu snadné […]

Číst více

Taramosalata: Řecká pomazánka z jiker připomíná ovocnou pěnu

Dovolená v Řecku je o klidu, pohodě a skvělém jídle. Ať už se vydáte na ostrov Kréta, Korfu, Kos, Samos, Zakynthos, Kefalonie či Rhodos, všude narazíte na pokrm zvaný taramosalata (neboli taramasalata). Obvykle má růžovou barvu, takže z dálky vypadá jako ovocná pěna. Nenechte se zmást! Ve skutečnosti je to pomazánka, která s ovocem nemá […]

Číst více