Irakli: Skrytá pláž v Bulharsku, která vás dostane

DestinaceBulharskoTipy na výlety

Když se řekne Bulharsko, co si představíte? Některým z vás možná jako první vyběhne na mysli obrázek přeplněných pláží, na kterých leží hlava na hlavě. Pokud je to i váš případ, pak vám rádi ukážeme, že to nemusí být tak úplně pravda. Bulharské pobřeží má totiž nejednu schovanou pláž, o které málokdo ví. Ta úplně nejhezčí z nich se jmenuje pláž Irakli a nachází se pouhých 30 kilometrů od turisticky oblíbeného Slunečného pobřeží. 

Pláž Irakli se těší velké popularitě především u místních a není se čemu divit. Jako jedna z posledních bulharských pláží ještě nebyla obestavěna hotely, a proto nabízí soukromí, které ve známých letoviscích jen těžko najdete. Není proto asi žádným překvapením, že se Irakli stala symbolem útěku od městského života. Chcete zažít koupání v nádherně čistém moři, ležet na téměř bílém písku a kochat se u toho panenskou přírodou v okolí? Naplánujte si během vaší dovolené výlet právě sem. 

Kudy na pláž Irakli

Přibližně 3,5 kilometrů dlouhou pláž obklopuje zalesněný svah a útesy, kvůli čemuž k ní není zrovna nejjednodušší přístup. K pláži bohužel nejezdí veřejná doprava, a proto doporučujeme vyrazit autem nebo taxíkem. Odbočku na Irakli potkáte na silnici z Burgasu do Varny mezi vesnicí Banya a městečkem Obzor. Připravte se ale na to, že silnice není zrovna v nejlepším stavu. Zaparkovat pak můžete hned na několika místech v závislosti na tom, zdali chcete být blíže k severní nebo jižní části pláže. 

Pláž Irakli pomyslně rozděluje řeka Vaya. Zatímco její jižní část zůstává přírodní a kromě písku a moře na ní víc nenajdete, severní část tvoří placená zóna patřící k Vaya resortu. Pokud si chcete užít místní krásy, ale zároveň mít k dispozici lehátko, slunečník, sprchu, převlékárnu a toaletu, pak zaparkujte u Vaya resortu. Toužíte-li naopak zažít tu pravou místní atmosféru, vyjeďte autem až nahoru a u rozcestí k mysu Emine ho nechte. Dojet můžete také do některého z kempů nad pláží.

Plavky s sebou?

Na své si na Irakli přijde opravdu každý. Ať už se chcete opalovat v plavkách nebo nazí, žádná pravidla zde neplatí. Jelikož se ale jedná o chráněnou oblast Emine, ve které žijí vzácné druhy ptáků a rostou unikátní rostliny, chovejte se ke krajině s respektem. S sebou si rozhodně nezapomeňte vzít opalovací krém a nějakou tu svačinu a vodu. Ačkoliv i tady samozřejmě potkáte pár plážových barů. V severní části pláže si můžete zahrát také volejbal nebo vyzkoušet surfování. 

Kempování na pláži

Snili jste vždy o usínání s šuměním vln v pozadí? Pak si s sebou přivezte i něco na spaní. Na Irakli uvidíte během léta nejeden stan, a proto se nemusíte ostýchat postavit si ten svůj. Písečný pás je dostatečně široký na to, aby vám moře příbytek neodneslo. Večer navíc přináší na pláž své kouzlo a asi ani nemusíme zmiňovat, jak romantické jsou místní východy slunce. Ostatně i proto se Irakli řadí k jedním z nejoblíbenějších míst pro oslavu takzvaného July morning. Vítání prvního červencového rána Bulhaři zpravidla slaví bujarými party napříč celým černomořským pobřežím a na Irakli to během této noci opravdu žije.

Jedinečný zážitek nabízí pláž především na začátku a na konci sezóny, případně během mimosezónních měsíců. V tuto dobu budete s největší pravděpodobností jejími jedinými návštěvníky. I v případě, že se ale rozhodnete pláž navštívit během léta, určitě nebudete litovat. 

Skalní klášter Aladža

Skalní klášter Aladža: bulharská kulturní památka s českou stopou

Ochutnejte Bulharsko: Tipy na ty nejlepší podniky na pobřeží

Ochutnejte Bulharsko

Mohlo by vás zajímat

Dovolená s přáteli, partnerkou či partnerem

Dovolená s přáteli, partnerkou či partnerem? Vyzkoušejte hotely pouze pro dospělé!

Co jsou „hotely pouze pro dospělé“ a kde je najdete? Jaké výhody má dovolená v takovém typu hotelu? To vše vám prozradíme v tomto článku! Share Tweet Email

Číst více

10 důvodů, proč milujete Dubaj

Není žádným tajemstvím, že zdaleka nejpopulárnějším ze Spojených arabských emirátů je luxusní metropole světového významu – Dubaj. Jedná se o druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Nalézá se v jihovýchodní části Perského zálivu, kde se jeho pobřeží táhne v délce 72 km. K navštívení láká například dlouhými písčitými plážemi, přepychovými hotely, dechberoucí architekturou či pouští, […]

Číst více

Lago di Como

Lago di Como: Italské jezero okouzlí plavce i estéty

Lago di Como (Comské jezero nebo také Komské jezero) turisté vyhledávají nejen v parném létě. Patří totiž k nejkrásnějším koutům Itálie i celých Alp, kde leží. Pohled na poměrně úzký pruh vodní hladiny – lemují ji vysoké hory a občas se v ní zrcadlí – či na malebné vesničky na stráních je nezapomenutelný. Share Tweet Email

Číst více