Město Kos vábí turisty na Hippokratův platan, přístav i bílé schody

ŘeckoKosTipy na výlety

Čeká vás dovolená na řeckém ostrově Kos? Ať už budete bydlet v Marmari, Tigaki, Mastichari, Kardameně či Kefalosu, neváhejte se vydat do hlavního města. Není nutné si kvůli tomu pronajímat auto, můžete vsadit na spolehlivou autobusovou dopravu. Další variantou je organizovaný výlet, který vám nabídne delegát cestovní kanceláře. Město Kos, ležící na severovýchodě, zaujme většinu turistů přístavem, hradbami, antickými památkami, starobylými uličkami, restauracemi, kavárnami i nepřebernými nákupními možnostmi. Proslulou raritou je Hippokratův platan.

Určitě neprohloupíte, když si na město Kos, respektive na jeho návštěvu, vyhradíte několik hodin. Prohlédnete si zajímavá místa, skvěle se občerstvíte a seženete parádní suvenýry, vkusné oblečení i módní doplňky.

město Kos na stejnojmenném řeckém ostrově

Antické památky poukazují na pestrou historii

Město Kos založili v roce 366 před naším letopočtem. Není tedy divu, že tu spatříte řadu antických památek. První část je v agoře poblíž přístavu, druhá v západní archeologické oblasti.

antická agora

Obdivovat můžete také římskou vilu ze 3. století (Casa Romana) nebo Ódeion. Toto římské divadlo z 2. století má 15 řad mramorových sedadel, z nichž některá jsou původní.

Ódeion

Město Kos je rodištěm Hippokrata. V centru roste stařičký platan, pod nímž slavný antický lékař údajně vyučoval svoje žáky. Podle odborníků je to nesmysl, strom by musel být starý více než 2500 let. Je však pravděpodobné, že se jedná o odnož původního Hippokratova platanu. Hned vedle stojí mešita Gazi Hasan Pasha z druhé poloviny 18. století. Obojí figuruje na úvodním snímku.

Město Kos nabízí nejen bílou a modrou

Kromě platanu uvidíte v centru také vzrostlé palmy, a tak budete mít chvílemi pocit, že se nalézáte v nějaké exotické destinaci. I takto může vypadat Řecko! Na snímku je ulice Akti Kountouriotou.

ulice Akti Kountouriotou

Ten, kdo má řecké ostrovy spojené pouze s modro-bílými domky, bude mile překvapený. Město Kos vás v souvislosti s architekturou okouzlí i jinými barvami.

architektura města Kos

Ulice města působí pozitivním dojmem. Takto to vypadá v bezprostředním okolí kostela svaté Paraskevy nedaleko autobusového nádraží.

město Kos a jeho ulice

Fotogenický je pravoslavný kostel svatého Mikuláše (Church of Saint Nicholas), patrona celého ostrova. Budova z roku 1862 byla zničena během zemětřesení v roce 1933. V následujících letech ji museli přestavět. Ukrývá původní mramorový oltářní obraz, biskupský trůn a dlaždice.

kostel svatého Mikuláše

Hrad Nerantzia je dílem rytířů z Rhodosu

Proč je město Kos po architektonické stránce tak rozmanité? Stojí zde budovy z období rytířského řádu Johanitů a turecké nadvlády. V první polovině 20. století, kdy ostrov připadl Itálii, tu postavili řadu veřejných i správních budov…

město Kos překvapí i svojí architekturou

Kdo se rád prochází, jistě se mu zavděčí přístavní promenáda. Je lemovaná restauracemi, kavárnami a obchůdky. Během chůze i občerstvování se můžete kochat pohledem na kotvící lodě a čluny.

přístav ve městě Kos

Toulky přístavem vás zavedou i k věhlasné atrakci zvané The White Steps Of Kos (někdy také White Stairs Of Kos). Bílé schody doplněné barevným nábytkem a dekorativními předměty vypadají nádherně v reálu i na fotografiích. Je pochopitelné, že na tomto místě každou chvíli někdo pózuje…

turistická atrakce The White Steps Of Kos

Kostel svaté Paraskevy neminete. Stojí na půl cesty mezi autobusovým nádražím a přístavem. Jen několik desítek metrů od svatostánku je městská tržnice, kde seženete ledacos a navíc za příznivé ceny.

pravoslavný kostel svaté Paraskevy

Dominantou přístavu je hrad Nerantzia, který v 15. století postavili rytíři z nedalekého Rhodosu, aby mohli město Kos bránit před útoky Osmanů.

hrad Nerantzia


5 nejlepších destinací pro žádost o ruku

Afandou: Klidné letovisko na ostrově Rhodos láká nejen golfisty

letovisko Afandou

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách

Experti na cestách: 36. díl

Experti na cestách vám v tomto díle poradí, jak na dovolené zbytečně neplatit za atrakce, podle čeho si vybírat a jak nenaletět při placení za služby, které si na místě sjednáváte sami. O své cestovatelské sny se pak podělí herečky Sára Korbelová a Leona Skleničková. A k tomu vám ještě obchodní ředitelka CK Blue Style, […]

Číst více

Věž větrů v Athénách

Věž větrů v Athénách po mnoha letech znovu ožila

Úžasné momenty prožívali příznivci historie a archeologie v Athénách, kde se po dlouhých dvou stech letech otevřela tzv. Věž větrů (Tower of Winds), postavená už kolem roku 50. Share Tweet Email

Číst více

Achilleion na ostrově Korfu

Achilleion: Letní zámeček rakouské císařovny Alžběty na ostrově Korfu

Řecký ostrov Korfu, vzdálený pouhých 5 km od pevniny, je příslibem pohodové letní dovolené. V rámci pobytu se samozřejmě můžete vypravit na výlet. Máte rádi historii, sochy, obrazy, starý nábytek a zahradní architekturu?  V tom případě se na informační schůzce domluvte s delegátem a v dalších dnech zamiřte do zámečku Achilleion. Nalézá se v půli ostrova, na jeho východním […]

Číst více