Karolína Jurčová – Kréta

Život delegáta


Banner Delegáta

 

Kdy začal váš příběh delegáta? 

S prací delegáta jsem začala v roce 2014 v Tunisku pro CK Blue Style, postupem času jsem se vypracovala na pozici „šéfdelegát“ a tuto práci dělám dodnes.

Co vás vedlo k tomu, stát se delegátem?

Byl to můj sen už od 15 let. Věděla jsem, že se chci v budoucnu věnovat cestovnímu ruchu, lákal mě život v jiných zemích a navíc už tehdy jsem milovala moře a slunce.

Můžete popsat ve stručnosti, jak probíhá den delegáta?

Práce delegáta se může někomu zdát velmi rutinní, protože tatáž činnost se v podstatě opakuje stále dokola, ale to je jen povrchový pohled. Ve skutečnosti je každý den něčím jiný – potkáváte nové klienty, řešíte nové situace… A to je právě to, co mě na tom baví. V podstatě se totiž vůbec o rutinu nejedná.

Den začínám většinou schůzkami, ať už uvítacími po příletu, nebo konzultačními pro klienty, kteří již v destinaci nějakou dobu jsou. Obvykle mám na starost dvě letoviska a za den navštívím cca 12 hotelů. Na každém z jich se zdržím v průměru 30–45 minut. Během dne si také dám v jednom z nich oběd. K večeru se většinou ještě stavím do kanceláře udělat nějakou administrativu jako například posílání reportů. Po příjezdu domů se snažím mít taky trochu času pro sebe, takže jdu třeba s kolegyněmi na procházku do města nebo na nějakou dobrou večeři. Zkrátka svým způsobem odpočívám.

Jste u moře, na místech, kam lidé jezdí trávit dovolené, jak tam volný čas trávíte vy?

Je třeba brát v potaz, že se jedná v podstatě o sezóní práci a popravdě v hlavní sezóně moc volného času není. Během ní se asi všichni primárně věnujeme pracovním povinnostem. A i když se třeba najde nějaký ten den volna, musíme počítat s tím, že občas může nastat nenadálá situace, která si vyžaduje přítomnost delegáta, takže se třeba plány nevydaří úplně podle našich představ. Ale samozřejmě tak jako klienti jezdí na dovolenou hlavně kvůli moři a hezkému počasí, tak i já ve volném čase většinou zamířím na pláž za odpočinkem a dobitím energie.

Jaká je vaše nejoblíbenější destinace, kde jste působila, a proč?

Od svého působení u CK Blue Style jsem v podstatě v jedné destinaci a to v Tunisku. Tato země mi přirostla k srdci a stala se mým druhým domovem. Za ty roky působení už tam mám spoustu přátel a kolegů, což je jeden z hlavních důvodů, proč se tam ráda vracím. Mezi další patří rozhodně to, že se jedná o krásnou zemi, která má hodně co nabídnout. Je tam příznivé klima, vstřícní a milí lidé, výborná kuchyně…

Nicméně v loňském roce, kdy nám sezónu v Tunisku překazil covid, jsem se dostala do Řecka na Krétu do oblasti Chania a tam se mi také moc líbilo. Bylo to zase něco jiného, než na co jsem byla zvyklá v Tunisku, ale to nijak nesnižovalo můj pozitivní prožitek. Na Krétě mě okouzlilo například historické město Chania a také kombinace krásných pláží a nádherné přírody.

Co máte nejvíce ráda na Tunisku?

Na Tunisku mám nejvíce ráda celkovou atmosféru země, je taková uvolněná, a to i přes to, že se jedná o arabskou zemi. Navíc se mi líbí teplé podnebí, velmi přátelské prostředí a zdejší letní životni styl – ve městech to žije i ve večerních hodinách.

Největší bizár, který se vám jako delegátovi stal?

Takových situací byla spousta, ale dodnes nezapomenu na zážitek, kdy jsem na jednom z lepších hotelů měla dva mladší muže, kamarády, kteří přijeli na dovolenou spolu s velkým nafukovacím krokodýlem a toho s sebou brali v průběhu pobytu všude na vodítku. Krokodýl se jmenoval Tonda a zákaz vstupu měl snad jen do hotelové restaurace, aby se ho nebály děti.

Jaká byla nejsložitější situace, kterou jste musela řešit?

I těchto situací je spousta, mezi ty nejsložitější patří bohužel asi úraz a hospitalizace klienta v nemocni nebo dokonce úmrtí. V takových případech jste nejen delegát, ale i psychická podpora nejbližších, kteří v tu chvíli pochopitelně nemají vůbec myšlenky na to, aby něco zařídili a nějak se v cizí zemi zorientovali. Nicméně občas jsou i složité spíše až zpětně vtipné situace, jako když polovině cestujícím v letadle nepřiletí zavazadla apod.

Situace, která vás jako delegáta potěšila?

Vždy mě potěší, když jsou klienti spokojeni jak s námi, tak s celkovou organizací dovolené a hotelem. A samozřejmě i to, když se právě takoví klienti znovu a znovu vracejí. To pak jednoduše víte, že tu práci děláte dobře a že to má nějaký smysl.

Co byste doporučila těm, kteří o práci delegáta uvažují?

Určitě bych jim doporučila zvážit, zda-li jsou v prvé řadě ochotni vycestovat třeba na půl roku do zahraničí mimo domov a částečně se tomu i na nějakou dobu přizpůsobit a obětovat. Práce delegáta vám zabere hodně času, protože to nejsou jen návštěvy na hotelech, ale také administrativa a řešení různých problémů mimo klasickou pracovní dobu.

Nicméně má to i mnoho plusových bodů. Jednak potkáte spoustu nových lidí a někteří z nich se pak stanou vašimi blízkými přáteli třeba i na celý život. Druhak zažijete spoustu zábavy a nevšedních zážitků, které by se vám doma určitě nestaly, ba co víc, nejspíš by vás ani nenapadly. Samozřejmě během toho také poznáte nová místa, nové kultury atd. A pokud vás to začne bavit, tak se ta práce pak svým způsobem stane i trochu závislostí.


Chcete se i vy přidat do našeho delegátského týmu a získat krásnou práci, při které se podíváte po světě a nebudete se nudit ani na vteřinu?

Pošlete své CV na delegati@blue-style.cz.

Těšíme se na Vás!

Natálie Samková

Natálie Samková – Tunisko

Oldřiška Hradcová – Burgas, Bulharsko

Oldřiška Hradcová

Mohlo by vás zajímat

Djerba Explore Park

Fotoreportáž: Djerba Explore Park na tuniském ostrově Djerba

Dovolenou na tuniském ostrově Djerba si můžete zpestřit návštěvou rozlehlého areálu s názvem Djerba Explore Park. Jeho součástí je nákupní vesnička, muzeum Lalla Hadria, skanzen Djerba Heritage a největší krokodýlí farma ve Středomoří. Stačí se domluvit s vaším delegátem a ten vám organizovaný výlet sem zařídí. Po příjezdu na místo vás provede celým parkem, dozvíte […]

Číst více

Livorno

Livorno: Italské město nadchne památkami i božským výhledem

O tom, že Itálie je památkami doslova obsypaná, není sporu. Existují však města, jež nejsou moc navštěvovaná. Jedním z nich je Livorno, třetí největší v Toskánsku. Turisty může odradit skutečnost, že je hodně průmyslové, což se ale naštěstí netýká staré části. Share Tweet Email

Číst více

K Valentýnu věnujte prodloužený víkend u moře, radí Lenka Pátek

K Valentýnu věnujte prodloužený víkend u moře, radí Lenka Pátek

Valentýn, svátek všech zamilovaných, může být ideální příležitostí, jak obdarovat svoji partnerku nebo partnera. Letošní 14. únor se kvapem blíží, a tak už nezbývá moc času na rozhodování. Jsem přesvědčená o tom, že cestovatelským dárkem nic nezkazíte. Nemusí se přitom nutně jednat o luxusní dovolenou na týden až deset dní. Optimálním řešením je prodloužený víkend […]

Číst více