Egyptské zvyky a tradice: Nahlédněte pod pokličku života v zemi faraonů!

Zvláštní zvyky a tradiceEgypt

Egypt. Tak vzdálený a přesto tak blízký. Díky své tajemné historii, nádherným plážím, průzračnému Rudému moři plnému života a vřelosti místních obyvatel se v průběhu let stal jednou z nejpopulárnějších turistických destinací nejen pro obyvatele České republiky. Dnes se pojďme společně podívat na některé typicky egyptské zvyky a tradice, jejichž znalostí zcela jistě vykouzlíte další úsměvy na již tak rozzářených tvářích Egypťanů.

Kdo již Egypt navštívil, ví, že se jedná o zemi neskutečně pestrou, a jejímu jedinečnému charismatu je velmi snadné propadnout. Je to země, kde prastaré tradice žijí na pozadí dynamicky se rozvíjející moderní společnosti. Egypťané jsou usměvaví, pohostinní a zejména pro ty, kteří pracují v turistickém ruchu, téměř nikdy nic není problém. Pojďme však nyní nahlédnout pod pokličku tohoto turistického Egypta a podívejme se společně na egyptské zvyky a tradice, které ovlivňují každodenní život zdejších obyvatel.


Egypťané vstupují vždy pravou nohou…

…a to zejména pokud vcházejí na opravdu důležité místo, jako třeba do nového domu, bytu či přes práh budovy své nové práce. Věří, že tímto způsobem si zajistí, že je zde čeká prosperita a štěstí. Jde o jednu z nejstarších egyptských pověr, což si může každý ověřit na stěnách pyramid a jiných hieroglyfických záznamech. Důležité postavy na nich mívají většinou nakročeno pravou nohou vpřed.

Drž se dřeva!

V egyptské kultuře je zakořeněna skromnost a pokora. Příliš hovořit o sobě a svých úspěších se v této zemi příliš nenosí, čímž je vlastně trochu podobná i té naší. Pokud se již přeci jen někdo pustí do sebechvály, či jen popisuje svá vysoká očekávání ohledně budoucnosti, často uslyší větu „Drž se dřeva“. To má zajistit, že mu ostatní lidé nebudou závidět a zároveň připomenout i fakt, že skromnost a pokora jsou důležité vlastnosti, na které by se nemělo zapomínat.

Na ustřižené vlasy se v Egyptě nešlape

Egypťané věří, že pokud někdo šlápne na ustřižené vlasy, jejich původní majitel nebo majitelka přijde i o ty, které má ještě na hlavě, a nové již nenarostou. Pokud tedy uvidíte třeba u kadeřníka na zemi pramen vlasů, vyhněte se mu obloukem! Někdo by kvůli vám mohl ztratit své kadeře, a to přece nechcete. 

Obrácený pantofel

Je zvláštní, že podobný zvyk je rozšířený v nějaké podobě v opravdu velké části světa. Stejně jako Thajci či Řekové, i Egypťané věří, že pantofel otočený vzhůru nohama přináší na celý jejich dům velké neštěstí. Někdo dokonce věří, že tak do příbytku může vstoupit samotný ďábel! Pokud tedy například přijmete pozvání na čaj do egyptské domácnosti, dávejte si pozor, ať nabídnuté přezůvky stojí vždy podrážkou dolů. Mějte také oči na stopkách a uvidíte-li převrácený pantofel, nezdráhejte se ho otočit. Váš hostitel to zcela jistě ocení.

Nedopitá sklenka džusu? Ne v Egyptě!

Pokud navštívíte egyptskou rodinu a je vám nabídnuta sklenice džusu, mějte na paměti, že nevypít ji až do dna je známkou neúcty, zejména pokud v rodině jsou neprovdané dcery. Egypťané totiž věří, že pokud host nedopije nabídnutou sklenici džusu, dcery skončí jak se říká na ocet.

Marakbiya

Marakbiya je poněkud matoucí a trochu absurdní zvyk, který spočívá v pozvání na jídlo, drink či cokoli jiného, u kterého se však očekává, že bude odmítnuto. Původ slova marakbiya je ve slově markb, což znamená loď. Původně vzniklo ze situací, kdy se setkávali lidé na lodích a vyměňovali si vzájemné zdvořilosti, mezi které patřilo například i pozvání na jídlo či pití. Protože však voda teče a lodě se od sebe vzdalují, je složité takové pozvání doopravdy uskutečnit. Egypťanům se však tento zvyk natolik zalíbil, že ho začali používat i na souši.

Shah’et el mulukhiya

Tradiční pokrm molokhia umí připravit každá egyptská hospodyně. Docílit však toho, aby chuť byla skutečně perfektní, není nic snadného. I proto se vyvinul zvyk, který se v arabštině nazývá shah’et el mulukhiya, tedy něco jako vdechnutí molokhie“. To spočívá v přidání česneku do jídla a následném rychlém nasátí vzduchu do otevřených úst v kombinaci se zvukem „ó“. Jako by se kuchař či kuchařka něčemu opravdu intenzivně podivili.

Primárním účelem tohoto zvyku bylo nejspíš naplnění úst a nosu chutí a vůní pokrmu tak, aby okysličné chuťové a čichové buňky posoudily všechny nuance chuti. Dotyčný, který pokrm připravuje, si tak mohl být jistý, že se vše dokonale povedlo. Postupem času se však začalo věřit, že samotný tento rituál má přímý vliv na kvalitu výsledného díla. 

Pohřbívání lasičky

Egypťané, kteří si přejí pro svou domácnost prosperitu, často pohřbívají pod práh svého domu lasičku. Ač jsme se opravdu snažili, původ a zákonitosti tohoto zvyku se nám vyzkoumat nepodařilo. Jen upřímně doufáme, že egyptské lasičky kvůli tomuto zvyku nijak netrpí.

Jak vidíte, každý kout světa má své zvláštnosti a ani Egypt není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Egyptské zvyky a tradice mohou být pro našince možná zvláštní, avšak jejich znalostí prokážete respekt vůči prastaré egyptské kultuře a Egypťané váš zájem zcela jistě ocení. Jsou to vřelí a laskaví lidé, kteří si váží každého hosta v jejich překrásné zemi. Zajeďte se o tom přesvědčit na vlastní kůži, stojí to za to. Bude to Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh nebo Marsa Matrouh? To už je jen a pouze na vás.

Karkade aneb nápoj faraonů

Karkade: Osvěžující ibiškový nápoj, který si oblíbili již egyptští faraoni

Potápění v Egyptě je bezpečné, říká profesionální potápěčka Aneta Tine

Potápění v Egyptě je bezpečné, říká profesionální potápěčka Aneta Tine

Mohlo by vás zajímat

Čínský horoskop na rok 2024 aneb Rok dřevěného Draka

Čínský horoskop na rok 2024 aneb Rok dřevěného Draka

Zajímá vás astrologie? Podle té čínské je novorozenec ovlivněn znamením, ascendentem, elementem a nábojem (pólem), které v daný moment vládnou. Znamení se střídají v lednu či únoru podle toho, kdy začíná nový čínský rok. Pokaždé se to děje za novoluní. V sobotu 10. února 2024 startuje Rok dřevěného Draka, který potrvá až do úterý 28. […]

Číst více

Dubai Miracle Garden

Dubai Miracle Garden je dokonalou pastvou pro oči

Spojené arabské emiráty jsou proslavené celou řadou velkolepých staveb a atrakcí. Patří k nim i Dubai Miracle Garden, tedy Dubajská zázračná zahrada. A věřte tomu, že zázračná skutečně je. Share Tweet Email

Číst více

Experti na cestách

Experti na cestách: 28. díl

Hlavním tématem nového dílu Expertů na cestách je tentokrát cestování s dětmi. Jak si vybrat vhodnou destinaci a hotel, jak se připravit na cestu letadlem, jak je to s odbavením kočárku, autosedaček a dalšího vybavení, vám poradí Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style a maminka tří dětí. O své zkušenosti a kritéria pro výběr […]

Číst více