Casas de colmo: Tradiční barevné domky zdobí ostrov Madeira

ZajímavostiMadeiraPortugalsko

Pokud se vydáte na portugalský ostrov Madeira, budete doslova fascinováni tamější přírodou. Pozoruhodná je rovněž architektura, kterou můžete obdivovat během procházek a výletů. Pravděpodobně nejvíce vám utkví v paměti casas de colmo. Jedná se o tradiční domky, jež jsou ozdobou vesnice Santana na severovýchodě. Narazíte na ně však i na jiných místech, například v botanické zahradě Jardim Botânico da Madeira ve Funchalu.

Převážně trojbarevné domky casas de colmo ve tvaru písmene A jsou jedním z poznávacích znamení ostrova Madeira. Navíc jsou náramně fotogenické. Z toho důvodu krášlí většinu katalogů a propagačních materiálů lákajících turisty do této nezapomenutelné destinace.

Prvními obyvateli byli pastevci

Originální casas de colmo tvořilo pouze dřevo a došky (slaměné snopky). Oba materiály byly snadno dostupné a především levné. Pěstování obilovin, jako je pšenice a žito, umožňovalo použití slámy k výrobě střešní krytiny. Původně domky sloužily pastevcům. Z toho důvodu neměly pevné základy. Jakmile dobytek spásl veškerou trávu, pastevec mohl obydlí rozmontovat a přesunout ho na jiné místo.

Postupem času se začaly stavět složitější verze domků, některé dokonce podsklepené. I nadále v nich podle všeho pobývali skromní lidé, zejména sedláci, kteří neměli dostatek prostředků k získávání ušlechtilejších stavebních materiálů.

casas de colmo ve vesnici Santana

V casas de colmo není nikdy vedro

První zmínky o casas de colmo pocházejí z 16. století, většina dochovaných staveb však není starší než 100 let. Přestože je střecha vyrobena z ryze přírodních materiálů, je nepropustná. Její strmý sklon totiž způsobuje, že dešťová voda stéká a nevsakuje se. Kromě toho dřevo a sláma zaručují mírné teploty uvnitř domku.

Turistickou atrakcí ostrova jsou červeno-modro-bílé domky, a to bez ohledu na velikost. Vypravíte-li se do vesnice Santana, můžete navštívit také tamější naučný park Parque Temático de Madeira. V něm stojí spousta domků různých rozměrů a navíc se dozvíte řadu zajímavých informací o madeirských tradicích.

tradiční domek casas de colmo na ostrově Madeira


5 nejlepších destinací pro žádost o ruku

Thermes: Pláž na řeckém ostrově Kos prospěje vašemu zdraví

Paralia Thermes neboli Therma Beach

Mohlo by vás zajímat

Ománská Salalah

Ománská Salalah: 7 tipů na výlety, které si nesmíte nechat ujít

Když se řekne Blízký východ, pravděpodobně si leckdo z vás představí pouštní krajinu, velbloudí karavany a rozpálená skaliska lemující obzor. Ti, kteří jsou s tímto fascinujícím regionem seznámeni trochu blíže však určitě namítnou, že je toho zde k vidění mnohem více. A pro ománské město a region Salalah (česky Salála) to platí minimálně dvojnásob. Share […]

Číst více

pozůstatky antického města Side

Fotoreportáž: Večerní procházka starobylým centrem města Side

Přibližně v půli cesty mezi tureckými městy Antalya a Alanya leží město Side. Nejkrásnější je jeho starobylé centrum, rozprostírající se na malém poloostrově. Budete-li trávit dovolenou na Turecké riviéře, rozhodně si nenechte ujít jeho návštěvu. Ideální je vypravit se do Side večer, kdy to tam nejvíce žije. Uvidíte antické památky, nakoupíte suvenýry a občerstvíte se […]

Číst více

Achilleion na ostrově Korfu

Achilleion: Letní zámeček rakouské císařovny Alžběty na ostrově Korfu

Řecký ostrov Korfu, vzdálený pouhých 5 km od pevniny, je příslibem pohodové letní dovolené. V rámci pobytu se samozřejmě můžete vypravit na výlet. Máte rádi historii, sochy, obrazy, starý nábytek a zahradní architekturu?  V tom případě se na informační schůzce domluvte s delegátem a v dalších dnech zamiřte do zámečku Achilleion. Nalézá se v půli ostrova, na jeho východním […]

Číst více