Tunisko – pevnina

Tunisko – Země barev, chutí a úsměvů

Tunisko – pevnina | Základní informace

V pomyslném žebříčku nejoblíbenějších dovolenkových destinací Tunisko figuruje na předních místech. Díky své zeměpisné poloze je mostem mezi evropským a africkým světem. Sever je pokryt pohořím, které postupně směrem k jihu sesedá a mění se v nekonečnou poušť. Pobřeží je poměrně členité, jeho délka je cca 1 300 km. Na jihu se rozkládá Sahara, která je s 9 miliony km² největší tropickou pouští na světě. Její obyvatelé žijí v oázách, nacházejících se v suchých údolích, v blízkosti spodních vod.

Tunisko je ekonomicky závislé na turistice, a proto se snaží turistům zajistit maximální bezpečnost. Jeho více než 3000 let trvající historii formovala řada etnických skupin, které společně vytvořily zcela unikátní a jedinečnou kulturu, vyznačující se pohostinností a přívětivostí k cizincům. Ať přijdete v Tunisku kamkoli, všude budete přivítáni jako vážení hosté, kterými v očích místních opravdu jste.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

HLAVNÍ MĚSTO TUNIS

Tunisu se často přezdívá Paříž severní Afriky. Důvodem je, že si stejně jako francouzská metropole potrpí nejen na tradice, ale zároveň má osobitý a typický šarm. Oblast nabízí návštěvníkům kouzlo tisícileté kultury i krásné pláže. Staré město (medina) je charakteristické tržištěm (souk), jehož arabský nádech umocňuje Olivovníková mešita. Opačnou tváří je moderní část okolo třídy Avenue Habib Bourguiba, kterou od mediny odděluje Brána moře. Místo, kde kdysi stávalo Kartágo, je dnes rezidenčním předměstím a dominují mu římské Antoniovy lázně. Křehkým a nezapomenutelným dojmem působí staré modro-bílé městečko Sidi Bou Said. Po Tunisu se vyplatí cestovat pozemním metrem TGM, které prakticky spojuje všechny oblasti.

KARTÁGO

Kartágo hrálo po patnáct století významnou ekonomickou i politickou roli a natrvalo se zapsalo do dějin lidstva. Ruiny města leží na předměstí Tunisu, jeho vykopávky jsou rozesety na vícero místech, a je oblíbeným cílem turistických výprav. Kartágo je od roku 1979 zapsáno do seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO.

SIDI BOU SAID

Sidi Bou Said je modro-bílá vesnička rozložená na svahu mezi majákem a mořem. Jde o kaskády bílých domků, které vypadají jako kostky cukru, s modře natřenými dveřmi a okenicemi. Při procházce touto vesničkou nás omámí nejen její nezaměnitelný šarm, ale i kouzlo panoramatického výhledu na moře a část Tunisu.

POLOOSTROV CAP BON – MĚSTA NABEUL A HAMMAMET

Na severovýchodě Tuniska se nachází poloostrov Cap Bon s městy Hammamet a Nabeul. Hammamet představuje skvělou volbu pro ty, které láká luxus a moderní služby. Nabeul na vás naopak dýchne autentickou atmosférou a v jeho dlážděných uličkách si budete moci nakoupit suvenýry od proslulých místních řemeslníků.

SOUSSE

Historické centrum (medina) je doslova protknuto historií. Projděte se po místním rušném tržišti a zažijte atmosféru opravdového starého Tuniska ve všech jeho barvách a divoké podmanivosti. Více o Sousse si můžete přečíst v článku na našem blogu.

PORT EL KANTAOUI

Pro ty, kteří touží poznat i modernější tvář Tuniska, je tu Port El Kantaoui. Město bylo založeno na konci 70. let podle vzoru francouzského „Port Grimaud“ za účelem výstavby hotelových komplexů, golfového hřiště a dalších turistických atrakcí jako je například zpívající fontána, zábavní park Hannibal anebo moderní Hard Rock Café.

MATMATA

O 300 km jižněji v Gabeské gubernii leží Matmata, určitě jedna z nejpodivnějších a zároveň nejzajímavějších vesnic v Tunisku. Matmata je vesnicí troglodytů, kde si místní obyvatelé budovali svá obydlí tak, že si v měkké zemině vyhloubili obytné místnosti.

MONASTIR

Jméno Monastir získalo město díky křesťanskému monastýru (klášteru). Když Tunisko získalo nezávislost, byly vynaloženy nemalé prostředky, aby se z Monastiru stalo letovisko vybavené všemi náležitostmi. Stará čtvrť Charga byla renovována a protknuta novou tepnou obklopenou kavárnami a restauracemi. Dnes je tato čtvrť skutečným tlukoucím srdcem města. Nedaleko od Monastiru se pak nachází město Mahdia s proslulým letoviskem.

BIZERTE

Původně malá rybářská vesnice, nyní důležitý přístav na severním pobřeží Tuniska. Bizerte bylo velmi oblíbené letovisko již v době Římanů. Nábřežní promenáda se táhne podél nádherných pláží. Přibližně 30 km jihozápadně od Bizerte se rozkládá Bouhairat Ichkeul (Jezero Iškel) a přilehlý národní park.

EL JEM

Leží zhruba 70 km jižně od města Sousse a je obklopeno rovinou pokrytou tisíci olivovníků. Ve 2. stol. n. l. se na tomto místě rozkládalo římské město Thysdrus, které zbohatlo právě díky těmto nim. Hlavní atrakcí El Jemu je římský amfiteátr (z 3. stol. n. l.), který se majestátně tyčí nad nízkými domy moderního města.

TABARKA

Toto malé městečko se nachází blízko alžírských hranic. Historie Tabarky tvoří mozaiku berberského, fénického, řeckého, arabského, římského, janovského a tureckého kulturního vlivu. I díky tomu se jedná o jedno z nejmalebnějších měst v Tunisku, obklopené hustě zalesněnými svahy pohoří plnými zvěře. V moři můžete obdivovat proslulé korálové útesy.

KAIROUAN

Posvátný Kairouan je nejdůležitějším místem islámu v celé severní Africe. Toto město si roku 670 n. l. zvolil Oqba Ibn Nafi za svoji základnu pro arabskou expanzi do Maghrebu. Přislíbil, že zde postaví citadelu islámu, která bude trvat na věčné časy. Během 9. stol. – za zlatého věku Tuniska – učinila dynastie Aghlabidů Kairouan hlavním městem celého Maghrebu. Město se pak rozvinulo v jedno z největších obchodních, náboženských a intelektuálních center islámu.

JIŽNÍ TUNISKO

Města Tozeur (římský Thusuros) a Nefta (římská Nepte) představují hranici kdysi velkolepých plánů mocného Říma kolonizovat Afriku. Zdejší rozlehlé palmové háje jsou typickým příkladem pouštní oázy. Za pozornost určitě stojí magická krajina solného jezera Chott el Djerid. V městských medinách pak naleznete domy, které jsou ukázkou unikátní místní architektury a umění – dekorativního kladení cihel s geometrickými vzory. Nedaleko leží nádherné horské oázy Chebika, Tamerza a Mides.

OSTROV DJERBA

Djerba, největší ze šedesáti tuniských ostrovů a zároveň největší ostrov severní Afriky, se nachází v jižní části Gabéského zálivu (ve starověku zvaného Malá Syrta). Svou rozlohou je Djerba srovnatelná s Prahou. Jde o mimořádně plochý ostrov, nejvyšším vrcholem je pahorek Dhahret Aadloun s nadmořskou výškou pouhých 54 m nad mořem.
Větší část ostrova je tvořena suchou písečnou krajinou, porostlou olivovníky, opunciemi a datlovými palmami. Půda je velmi vyschlá a datle, které zde rostou, nejsou kvalitní a hodí se jen jako krmivo. Díky horkému suchému podnebí a bílým plážím je Djerba vyhledávaným rájem pro turisty milující slunce.

Podrobnější informace o ostrově naleznete ZDE.

TIPY NA DÁRKY

Zvažujete, že přivezete sobě nebo svým blízkým z Tuniska nějaký ten suvenýr? Pak pro vás pár máme několik doporučení a cenných rad.

Tunisané, kteří jsou živí převážně z cestovního ruchu, vyrábí a nabízí nepřeberné množství suvenýrů po celý rok. Tuniská lidová tvorba je opravdu pestrá, podporovaná a chráněná státem.

Mezi klasické tuniské suvenýry patří keramika z oblasti města Nabeul a Djerby. Výrobky z Nabeulu jsou glazované a barevné, na Djerbě se setkáte spíše s keramikou jednodušší, často neglazovanou (tzv. šawat). Přivézt si můžete jak misky, hrníčky, talíře, tak různé lucerny na svíčky či vázy a popelníky.

Vhodným dárkem mohou být také kožené výrobky, např. různé batůžky, kabelky, peněženky, dekorativní masky, pantofle apod.

Skuteční znalci kvalitních výrobků ocení krásné koberce, které jsou k vidění téměř po celém Tunisku. Jejich výrobou proslulo především město Kairouan. Pokud se chcete blíže seznámit s tímto tradičním řemeslem, doporučujeme využít nabídky některých fakultativních výletů a kairouanskou tkalcovnu navštívit.

V Tunisku se téměř na každém kroku setkáte s výrobky z olivového dřeva s překrásnou kresbou. Jedná se o velmi kvalitní a tvrdé dřevo, které není snadné na opracování, ale má vysokou životnost. Zakoupit si můžete šachy, bubínky potažené rybí nebo kozí kůží, takzvané „darbuky“, nebo třeba krájecí prkénka, vařečky a misky.

Dalším originálním dárkem může být replika mozaik inspirovaných římskými a kartáginskými vzory.

 

Vzpomínku na kouzlo orientu si můžete přivézt v podobě vodní dýmky, která je zároveň i krásným dekorativním předmětem. Nezapomeňte zakoupit i uhlíky a ochucený tabák.

Chcete-li si přivézt kousek Tuniska až do pohodlí své kuchyně, doporučujeme zakoupit vynikající místní koření, které je pověstné silným aromatem a nízkými cenami. Pokud znáte někoho, kdo má rád olivy nebo olivový olej, neváhejte s jejich koupí právě zde. Seženete je v rozumné ceně a znamenité kvalitě. Pro milovníky pikantních delikates jsou zde olivy nakládané v harissové pastě nebo samozřejmě harissa samotná.

GASTRONOMIE

Rovněž tuniská gastronomie v sobě odráží celý historický vývoj země. Olivy a olivový olej pochází od Římanů, káva a koření od Arabů. V 16. století Turci do Tuniska přivezli brik (kapsa z listového těsta plněná vejcem, tuňákem, kapary, bramborovou kaší apod., smažená na rozpáleném olivovém oleji do křupava a podávaná se zeleninou). Od Italů pak Tunisané převzali těstoviny, nádivky z masa, cizrny, rajčat, paprik a brambor. O místní kuchyni si můžete přečíst více v článku na našem blogu.

Níže naleznete několik příkladů tradičních pokrmů tradiční místní kuchyně.

Alkohol v Tunisku:
Sám evropský výraz alkohol pochází z arabského slova al-kuhul (vinný destilát).
Striktní prohibice platí v řadě muslimských zemích. Vzhledem ke skutečnosti, že Tuniská republika je umírněným islámským státem, neexistuje úplný zákaz prodeje a konzumace alkoholických nápojů, nicméně je na ni pohlíženo s opovržením. Alkohol je běžně dostupný pouze ve speciálních obchodech, které mají licenci na jeho prodej. Je však zatížen vysokými daněmi.

Klasické tuniské lahvové pivo se nazývá CELTIA (seltia).

Alkoholické nápoje je možné běžně koupit v hotelových restauracích či barech. Nevyplácí se nakupovat tvrdý alkohol z dovozu, je zatížený podstatně vyšší dovozní daní než v Evropě. Průměrná cena lahve vína v obchodě se pohybuje od 5 TND do 12 TND, plechovka tuniského piva (Celtia) stojí okolo 1 TND.