Sousse: Tuniské letovisko nadchne moderními hotely i medinou

29. 1. 2021DestinaceTuniskoTunisko pevninaTipy na výlety

Čtyř a pětihvězdičkové hotely s praktickým režimem all inclusive, prostorná písčitá pláž s pozvolným vstupem do vyhřátého moře, největší medina v zemi a několik významných památek – to jsou hlavní důvody, proč se Sousse (česky Súsa) řadí mezi nejpopulárnější letoviska v pevninské části Tuniska. Navíc zde výhodně nakoupíte – ve městě jsou trhy, krámky a spousta míst s volně vystaveným zbožím.

Letovisko Sousse, proslulé horkými letními dny díky blízkosti Sahary, leží 45 km od letiště Enfidha, 22 km od Monastiru, 55 km od Kairouanu, 97 km od Hammametu, 110 km od Nabeulu a 147 km od hlavního města Tunis.

komfortní hotel Mövenpick Resort & Marine Spa Sousse

Zdejší medinu zaštiťuje UNESCO

Víte, že Sousse situované v Hammametském zálivu je starší než 163 km vzdálené Kartágo, založené v 9. století př. n. l.? Oblast totiž osídlili Féničané už v 11. století před naším letopočtem. Následně založili přístav a město kolem něj (původně nazvané Hadrumetum) se brzy začalo úspěšně rozvíjet. Strategická poloha mu však nepřinášela štěstí – dlouhá staletí se město snažili získat dobyvatelé z různých konců světa.

ulice města Sousse

Během punských válek se dostalo pod římskou nadvládu. V roce 434 ho ovládli Vandalové, a to na rovných sto let. Posléze město postupně okupovali Arabové, Normané, Španělé, Francouzi a Benátčané. Takřka kompletně ho v 7. století zničili Omájovci, nejstarší dochované památky pocházejí převážně ze století devátého. V roce 1881 se Tunisko stalo francouzským protektorátem…

tuniské suvenýry

V současnosti je Sousse – hned po Tunisu a Sfaxu – třetím největším městem Tuniska, sídlí zde i univerzita a také Étoile Sportive du Sahel, jeden z nejúspěšnějších afrických fotbalových klubů, založený v roce 1925. Historické centrum (medina), obehnané hradbami, je od roku 1988 součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

historické centrum

Pevnost poznáte podle Khalefovy věže

Hradby na jihozápadě mediny přecházejí do velkého komplexu věží, tvořícího pevnost (kasbah). Její dominantou je Khalefova věž (Khalef Al Fata), z níž se lze kochat úžasnými pohledy na město i moře. Součástí pevnosti je archeologické muzeum s unikátními mozaikami a historickými předměty z počátku našeho letopočtu. Muzeí však ve městě najde vícero – vlastivědné, uměleckých řemesel, 3D…

Khalefova věž v pevnosti

V centru Sousse stojí Velká mešita z roku 851. Nemá vysoký minaret, avšak nádvoří zdobí mramorová mozaika. Mešita je ve velmi dobrém stavu, jelikož bývá pravidelně rekonstruována.

město Sousse a jeho medina chráněná organizací UNESCO

Vstup do vnitřních prostor je povolen pouze muslimům. V sousedství Velké mešity je rozsáhlé modlitební místo pod širým nebem.

Velká mešita v Sousse

Kombinací kláštera a pevnosti je Ribat z roku 821. Svou vojenskou funkci postupně ztrácel po vybudování více než dva kilometry dlouhých městských hradeb v roce 859. Z pevnosti Ribat (na snímku) – patřící k nejstarším v severní Africe – je nádherný výhled. Na předměstí Sousse, zhruba 2 km západně od centra, se rozprostírá pět kilometrů dlouhý komplex raně křesťanských katakomb s 15 000 hroby. Malá část je otevřena pro veřejnost.

pevnost Ribat a kavárna ve městě Sousse

Sousse se zavděčí rovněž neplavcům

Do letoviska Sousse s oblibou létají i senioři a rodiny s dětmi. Místní pláž pokrývá jemný bílý písek a vstup do Středozemního moře je pozvolný, což ocení zejména neplavci a osoby s pohybovým omezením. Směrem na sever se pláž táhne asi pět kilometrů – až k letovisku Port El Kantaoui. Místy je široká téměř 100 metrů. Směrem na jih je dlouhá přibližně 4 kilometry.

pláž u hotelu Thalassa Sousse Resort & Aquapark

Velké hotelové rezorty při pobřeží mají vlastní část pláže, která je každodenně udržovaná. Klienti mohou v rámci all inclusive využívat lehátka a slunečníky zdarma, k dispozici je i plážový bar.

pláž v letovisku Sousse - Hotel Jaz Tour Khalef

Kdo se nerad často koupe v moři, může relaxovat u prostorných bazénů s barem (některé jsou výhradně pro dospělé, tedy bez dětského křiku) nebo v rozlehlých, uměle zavlažovaných zahradách.

relaxační bazén v hotelu Jaz Tour Khalef

A na závěr pozitivní informace pro ty, kteří v Sousse, respektive v Tunisku dosud nebyli – délka letu z České republiky činí pouhých 150 minut a sezóna trvá od května až do října…

motorový člun a výletní pirátská loď

 

 


Poloostrov Frourio na severu Kefalonie ukrývá benátský hrad Asos


Fotoreportáž: Marocká vesnice Ait Ben Haddou zazářila na filmovém plátně

Mohlo by vás zajímat

Petaloudes

Petaloudes: Údolí motýlů na ostrově Rhodos zaujme děti i dospělé

Turistická sezóna na řeckém ostrově Rhodos trvá od května do října. Pokud se sem vydáte v létě, zejména o prázdninách, můžete si udělat skvělý výlet do Petaloudes neboli Údolí motýlů. Nadšeni budou všichni ti, které přitahuje příroda a baví pěší turistika. Jak napovídá název, v těchto končinách spatříte tisíce krasavců s oranžovými křídly. Ta však […]

Číst více

řecká pláž Matala

Matala: Řecká pláž, kterou proslavili stoupenci hnutí hippies

Pláž Matala na jihu řeckého ostrova Kréta je unikátní díky velké pískovcové skále s četnými katakombami, ručně vytesanými již v neolitu a časem zdokonalenými Římany. Na přelomu 60. a 70. let minulého století v nich přebývali členové hnutí hippies, kteří oblast proslavili. V současnosti na populární pláž navazuje turistické letovisko, v němž lze prožít pohodovou […]

Číst více

Hotel Stamos

Richieho fotoreportáž: Hotel Stamos ve rhodském letovisku Faliraki

Faliraki je nejživější letovisko na řeckém ostrově Rhodos. To ale neznamená, že je určeno pouze mladým lidem. Na velmi dlouhé písčité pláži s pozvolným vstupem do moře si každý najde svoje místo. A večer si můžete vybrat, zda vás láká klidná restaurace či kavárna, hudební bar nebo diskotéka. K dispozici je také spousta taveren a […]

Číst více