Marsa Matrouh: El Alamein – po stopách bitev 2. světové války

16. 3. 2023Marsa MatrouhDestinaceEgypt

Egyptská historie nejsou jen pyramidy, chrámy a další tisíce let staré monumenty. Egypt, stejně jako většina zemí celého světa, napsal mnoho významných kapitol své historie i během turbulentního 20. století. Jedny z těch nejtemnějších přinesla bezesporu 2. světová válka, jejíchž hrůz nezůstala ušetřena ani tato africká země. Tuto těžkou dobu si mohou milovníci novodobé historie připomenout návštěvou El Alameinu.

Již více než osmdesát let uplynulo od dvou významných tankových bitev, které se u El Alameinu odehrály. Jejich výsledky přispěly výraznou měrou ke konečné porážce sil nacistického Německa a jeho spojenců nejen na africkém kontinentu. Tehdejších cca 50 000 padlých na obou stranách do dnešních dnů připomínají válečné hřbitovy (Commonwealthu, německý, italský a řecký) a okolní pomníky dávají vzpomenout na padlé z řad Jihoafričanů, Australanů, Novozélanďanů a Libyjců.

Mezi hřbitovy se nachází muzeum 2. světové války. To obsahuje mnoho autentických artefaktů z obou bitev a jeho expozice se nadále rozšiřuje díky stále ještě poměrně častým nálezům vojenské techniky (a bohužel i nevybuchlé munice) v písku okolní pouště.

Každý z národů, který se účastnil druhoválečných bojů v okolí El Alameinu, má v muzeu vlastní místnost věnovanou své tehdejší armádě a vojákům, kteří bojovali pod jeho vlajkou. Speciální sekci má samozřejmě také Egypt. Zajímavostí je, že většina zaměstnanců muzea jsou členové egyptské armády, můžete tak očekávat vysokou míru informovanosti o problematice, což zcela jistě potěší každého fanouška moderní válečné historie.

Vydejte se za poznáním historie El Alameinu i vy! Podrobnosti o výletu vám sdělí váš delegát.

Marsa Matrouh

Marsa Matrouh: Objevte krásu i tajemství oázy Síwa

Mešita šejka Zayeda – mešita plná „nej“

Mešita šejka Zayeda

Mohlo by vás zajímat

zátoka Buracona na kapverdském ostrově Sal

Fotoreportáž: Zátoka Buracona a jeskyně Blue Eye na ostrově Sal

Chystáte se na Kapverdy, konkrétně na ostrov Sal? Skvělá volba! Čekají vás komfortní hotely, krásné písčité pláže, chutná gastronomie, pohodoví obyvatelé, hudební kluby s vynikající živou produkcí, diskotékové bary i několik atraktivních míst, kam se lze vypravit na výlet. Jedním z nich je věhlasná pobřežní oblast Buracona s atraktivní zátokou a pozoruhodnou jeskyní Blue Eye […]

Číst více

Port Ghalib

Port Ghalib: Nejživější letovisko v egyptské destinaci Marsa Alam

Dovolená v Egyptě s CK Blue Style se může odehrávat v Hurghadě, v Sharm El Sheikhu na jihu Sinajského poloostrova nebo v Marsa Alam. Tato destinace se nalézá 285 km jihovýchodně od Hurghady, má vlastní mezinárodní letiště. Korálové útesy se zpravidla rozkládají už v těsné blízkosti pobřeží, tudíž sem nadšeně míří potápěči a milovníci šnorchlování. […]

Číst více

Tunisko

Djerba: výlety za zábavou

Share Tweet Email

Číst více