Mešita šejka Zayeda – památka v Abu Dhabi, která je plná „nej“

DestinaceAbu DhabiSpojené arabské emiráty

Velká mešita šejka Zayeda je zářivý drahokam Abu Dhabi, hlavního města Spojených arabských emirátů, a bezesporu jedna z nejkrásnějších i nejznámějších staveb moderního světa. 

Základní kámen komplexu byl položen šejkem Zayedem bin Sultan Al Nahyanem, po němž má mešita své jméno a jenž je pohřben ve zdejším mauzoleu. Stavba započala v roce 1996 a trvala přes 10 let. Šejk Zayed se jejího otevření v roce 2007 bohužel nedožil. Jeho záměr byl však naplněn, budova v sobě spojuje islámskou tradici se starými i moderními architektonickými a uměleckými prvky. Navíc se na její stavbě různým způsobem podílely i další země.  

Mešita šejka Zayeda je často označována také jako Velká mešita. Není divu, jedná se o největší sakrální stavbu Spojených arabských emirátů. Vejde se sem až 40 000 lidí! Pokud ji navštívíte, což vám lze jedině doporučit, zanechá ve vás velkolepý dojem. Vše je zde obrovské a dotažené do detailu. Od podlahy až ke stropu máte stále na co se dívat. Spousta prostoru, světla, zářivě bílý mramor, výzdoba z perleti a polodrahokamů, umělecky ztvárněné kachličky nebo rozsáhlé koberce, to všechno vás zde okouzlí. 

Navíc zde najdete hned několik „nej“. Mezi první z nich patří největší koberec na světě, který je vyroben z novozélandské ovčí vlny a váží 35 tun. Také se zde nachází největší mramorová mozaika a jeden z největších lustrů vyzdobený miliony krystalů od Swarovského. 

Areál mešity zahrnuje kromě vlastního chrámu a čtveřice minaretů také zahradu, školu, knihovnu, nemocnici a lázně. Vstup je zdarma. Mešita je přístupná i nemuslimům, jako jediná v emirátu Abu Dhabi. Samozřejmě za předpokladu vhodného oblečení, to je však možno zapůjčit i na místě. Jistě ne poslední zajímavostí je, že u hrobu šejka Zayeda, který je považován za otce vlasti, se střídají po celý rok věřící, kteří mu předčítají ze svaté knihy Koránu, a to bez přestávky dvacet čtyři hodin denně.

Vydejte se s CK Blue Style do Spojených arabských emirátů a poznejte na vlastní kůži nejen arabskou kulturu, ale i pravou luxusní dovolenou, na kterou nezapomenete.

El Alamein

El Alamein – po stopách bitev 2. světové války

Experti na cestách: 28. díl

Experti na cestách

Mohlo by vás zajímat

Cestovka b.s.

Cestovka b.s. | 11. díl

Sluncem písek, olivový olej, rozmarýn, frappé, gyros… A co napadne vás, když se řekne Řecko? Pojďte si s námi poslechnout nový díl podcastu Cestovka b.s., v kterém si budeme povídat právě o této překrásné destinaci. Share Tweet Email

Číst více

Experti na cestách - 11. díl

Experti na cestách: 11. díl

I k něčemu tak příjemnému, jako je opalování se na prosluněné pláži, je nutné přistupovat zodpovědně. Nám jako cestovní kanceláři záleží na tom, aby vaše vytoužená dovolená byla bezstarostná po všech stránkách, a proto doporučujeme dodržovat zásady zdravého opalování. Jaké to jsou a čemu je dobré se naopak vyvarovat? Odpovědi se dozvíte v první části […]

Číst více

Experti na cestách: 50. díl

Experti na cestách: 50. díl

Jak probíhá výběr a nákup dovolené online a jak na pobočce? Čemu dávají dnes lidé přednost a proč? Co je potřeba ke koupi zájezdu online? To a mnohem více vám v dnešním díle Expertů na cestách prozradí Nicole Okonkwo Gattuso, sales directorka CK Blue Style. Zároveň vám poradíme, kam teď vyrazit za sluncem i zážitky, […]

Číst více