Mešita šejka Zayeda – mešita plná „nej“

20. 3. 2023DestinaceAbu DhabiSpojené arabské emiráty

Velká mešita šejka Zayeda je zářivý drahokam Abu Dhabi, hlavního města Spojených arabských emirátů, a bezesporu jedna z nejkrásnějších i nejznámějších staveb moderního světa. 

Základní kámen komplexu byl položen šejkem Zayedem bin Sultan Al Nahyanem, po němž má mešita své jméno a jenž je pohřben ve zdejším mauzoleu. Stavba započala v roce 1996 a trvala přes 10 let. Šejk Zayed se jejího otevření v roce 2007 bohužel nedožil. Jeho záměr byl však naplněn, budova v sobě spojuje islámskou tradici se starými i moderními architektonickými a uměleckými prvky. Navíc se na její stavbě různým způsobem podílely i další země.  

Mešita šejka Zayeda je často označována také jako Velká mešita. Není divu, jedná se o největší sakrální stavbu Spojených arabských emirátů. Vejde se sem až 40 000 lidí! Pokud ji navštívíte, což vám lze jedině doporučit, zanechá ve vás velkolepý dojem. Vše je zde obrovské a dotažené do detailu. Od podlahy až ke stropu máte stále na co se dívat. Spousta prostoru, světla, zářivě bílý mramor, výzdoba z perleti a polodrahokamů, umělecky ztvárněné kachličky nebo rozsáhlé koberce, to všechno vás zde okouzlí. 

Navíc zde najdete hned několik „nej“. Mezi první z nich patří největší koberec na světě, který je vyroben z novozélandské ovčí vlny a váží 35 tun. Také se zde nachází největší mramorová mozaika a jeden z největších lustrů vyzdobený miliony krystalů od Swarovského. 

Areál mešity zahrnuje kromě vlastního chrámu a čtveřice minaretů také zahradu, školu, knihovnu, nemocnici a lázně. Vstup je zdarma. Mešita je přístupná i nemuslimům, jako jediná v emirátu Abu Dhabi. Samozřejmě za předpokladu vhodného oblečení, to je však možno zapůjčit i na místě. Jistě ne poslední zajímavostí je, že u hrobu šejka Zayeda, který je považován za otce vlasti, se střídají po celý rok věřící, kteří mu předčítají ze svaté knihy Koránu, a to bez přestávky dvacet čtyři hodin denně.

Vydejte se s CK Blue Style do Spojených arabských emirátů a poznejte na vlastní kůži nejen arabskou kulturu, ale i pravou luxusní dovolenou, na kterou nezapomenete.

El Alamein

El Alamein – po stopách bitev 2. světové války

Maledivy –⁠ pláže, které musíte vidět

Maledivy –⁠ pláže, které musíte vidět

Mohlo by vás zajímat

Burj Khalifa

Burj Khalifa: 15 zajímavostí, které možná nevíte o nejvyšší budově světa

Dovolenou ve Spojených arabských emirátech (SAE) si můžete zpestřit návštěvou nejvyšší budovy světa. Jmenuje se Burj Khalifa (Burdž Chalífa), je dominantou města Dubaj a dosahuje výšky 828 m. Postavena byla v letech 2004–2010, projektoval ji americký koncern Skidmore, Owings and Merrill LLP (SOM). Celkové náklady na stavbu činily 1,5 miliardy dolarů… Stačí se přímo v […]

Číst více

Tip na fotku – Hrad Ravadinovo

Jedním z unikátních míst, které může Sozopol nabídnout, je bezesporu pohádkový Hrad Ravadinovo. Asi byste však nečekali, že si jej postavil bývalý bulharský zápasník a světový šampion Georgi Tumpalov. Share Tweet Email

Číst více

Argostoli

Argostoli: Hlavní město řeckého ostrova Kefalonie zaujme nejen přístavem

Hodláte prožít letní dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie? Pokud ano, můžete si během pobytu udělat výlet do hlavního města Argostoli. Lze posedět v kavárně nebo taverně, projít se ulicemi a kolem přístavu, nakoupit suvenýry, zato památek moc nespatříte. V roce 1953 totiž většinu staveb zničilo silné zemětřesení. Místním nezbylo nic jiného, než skoro celé město postavit […]

Číst více