Essaouira: Věhlasné marocké město, kde vás přivítají hejna racků

Tipy na výletyMaroko

Budete trávit dovolenou v marockém letovisku Agadir? V tom případě pro vás máme tip na zajímavý výlet. Vaším cílem bude věhlasné město Essaouira (arabsky As-Sawíra, portugalsky Mogador), ležící na pobřeží Atlantského oceánu. Konkrétně – 175 km severně od Agadiru a 190 km západně od Marrákeše. Jedná se o lokalitu s pestrou historií a pozoruhodnými památkami. Navíc zde spatříte hejna racků, z nichž někteří beze strachu pózují fotografům.

Do města Essaouira se lze vydat sólově nebo v rámci organizovaného výletu. Jestliže do Maroka přiletíte s CK Blue Style, stačí se v hotelu dohodnout s delegátem, který vše zařídí.

racek ve městě Essaouira

Cestou uvidíte kozy na stromě

Když pojedete z Agadiru, s vysokou pravděpodobností se vám naskytne neobyčejná podívaná. Spatříte strom, v jehož větvích se pasou kozy! V této oblasti totiž rostou arganovníky (Argania spinosa neboli argánie trnitá), z jejichž plodů se vyrábí arganový olej, přezdívaný marocké zlato. Kozám tyto plody náramně chutnají, tudíž neváhají riskovat svoje životy třeba i několik metrů nad zemí. Zlí jazykové tvrdí, že je tam cíleně nahánějí pastevci, aby se turisté měli na co koukat a co fotit. Na druhou stranu – zvířata se tváří spokojeně a v poklidu se producírují tam a zpět.

kozy na stromě

Od prosince 2001 Essaouira figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. A to i díky přístavu (Sqala du Port), postavenému v roce 1764. Má podobu opevněné plošiny, kterou tvoří dvě křídla protínající se v pravém úhlu.

přístav Sqala du Port

Turisté tu obdivují historická bronzová děla pocházející z Pyrenejského poloostrova.

bronzová děla

Můžete se projet v kočáře

Naproti přístavu se v moři rozprostírá ostrůvek La Isla de Saouira (dříve La Petite Ile), kde se kdysi tyčila pevnost Castelo Real of Mogador. V roce 1506 ji postavili Portugalci, na popud krále Manuela I. Portugalského. Měla sloužit jako spojka na portugalských trasách podél marockého pobřeží. Již v roce 1510 se hradu zmocnili místní Berbeři, kteří v něm pobývali velmi sporadicky. V 18. století byl hrad zbořen, na jeho místě jsou nyní zbytky následně postaveného opevnění Scala del Mar.

La Isla de Saouira se zbytky opevnění Scala del Mar

Procházky prospívají zdraví, ale proč se alespoň jednou za čas necítit jako král či královna?! Po historickém centru města Essaouira se můžete projet v kočáře taženém koňmi. Určitě to bude příjemnější zážitek než v Praze plné aut.

kočáry tažené koňmi

Na seznam UNESCO se Essaouira dostala i díky svým dochovaným hradbám. Vychutnejte si jedinečnou zdejší atmosféru, v níž se mísí klid starého města, zvuky tradiční etnické hudby gnawa, vůně lahodné kávy a duch pohodových šedesátek, kdy na zdejších plážích křepčily květinové děti, tedy přívrženci hnutí hippies.

medina města Essaouira

Při západu slunce je Essaouira úchvatná

V ulicích marockého města zahlédnete nejen racky, ale i další zvířata, zejména kočky. Včetně těch spících.

spící kočka

Kdo bude mít zájem, nakoupí místní suvenýry. Kromě arganového oleje, přírodní kosmetiky a výrobků ze dřeva a kůže vám zajisté padne do oka také barevné tradiční nádobí a nejrůznější bytové doplňky.

marocké suvenýry

Na zdejším trhu nabízejí koření, čerstvé ryby či nakládané olivy. Výběr je pestrý a rozhodování těžké.

nakládané olivy

Pokud se ve městě Essaouira zdržíte až do večera, budete svědky nádherného západu slunce. Umíte-li dobře fotografovat, pořídíte parádní snímky!

západ slunce nad městem Essaouira

Cagliari

Cagliari: Hlavní město ostrova Sardinie láká nejen na kostely

Antalya: Město na Turecké riviéře zaujme přístavem i vodopády

Antalya

Mohlo by vás zajímat

Acquacotta

Acquacotta: Oblíbená italská polévka, kterou vymysleli chudí lidé

Jedním z hlavních důvodů, proč Češi míří na dovolenou nebo eurovíkend do Itálie, je vyhlášená místní gastronomie. Aby ne – italská kuchyně se řadí mezi nejlepší na světě. Jedinečná jsou nejen hlavní jídla a dezerty, ale také polévky. Kromě minestrone je proslulá i acquacotta, jejíž základ tvoří více druhů zeleniny, chléb a tzv. ztracené vejce. Share […]

Číst více

aquapark Nessebar

Nessebar: Největší aquapark v Bulharsku nabízí i tsunami

Máte děti a láká vás letní dovolená u moře? Musí se ovšem odehrávat v Evropě, ne moc daleko od České republiky, v bezpečné zemi a navíc za přijatelnou cenu? Vyzkoušejte Bulharsko! Černé moře vás dokonale osvěží, jídlo a pití tady mají doslova za hubičku a pivo není o nic horší ani dražší než u nás. Budete-li bydlet v letovisku […]

Číst více

Ománská kuchyně: Pohádka tisíce a jedné chuti

Co ochutnat v Ománu: Pohádka tisíce a jedné chuti

Ománská kuchyně možná není ve světě tak populární jako kuchyně z jiných arabských kultur. To však v žádném případě neznamená, že by neměla co nabídnout! Pojďte se společně s námi ponořit do exotických chutí a vůní a říct si, co ochutnat v Ománu. Share Tweet Email

Číst více