Marsa Matrouh: Objevte krásu i tajemství oázy Síwa

16. 3. 2023Marsa MatrouhDestinaceEgypt

Chystáte se do překrásné severoegyptské destinace Marsa Matrouh? Tak si během své dovolené nezapomeňte udělat výlet do úchvatné oázy Síwa –⁠ stojí to za to!


Oáza Síwa se nachází v Libyjské poušti na západě
Egypta v proláklině necelých 20 kilometrů pod úrovní moře. Jde o jednu z nejizolovanějších obydlených oblastí této země. Většinu místních obyvatel tvoří Berbeři, jejichž zajímavá kultura je určitě jedním z důvodů, proč se vydat na výlet do pouště.

Hora mrtvých

Dominantou oázy Síwa je nepochybně Hora mrtvých, jedno z nejvýznamnějších pohřebních míst Egypta. Pochází ze 7. století př. n. l. a jedná se o hrobky vytesané do skály, v nichž byli v průběhu historie pohřbíváni bohatí Egypťané, Řekové i Římané. Spatřit zde můžete překvapivě zachovalé reliéfy a hieroglyfické nápisy v jasných, původních barvách. Nejvýznamnější a nejzachovalejší hrobka se jmenuje Siamun. Najdete v ní výzdobu, která je kombinací egyptského a řeckého stylu –⁠ dochovala se tu například podobizna boha Osirida.

Pevnost Šálí

Další památkou, která jistě stojí na navštívení, je pevnost Šálí nacházející se na skále nad městem. Stavba, respektive její pozůstatky, pochází z 12. století. Původně měla sloužit k ochraně obyvatel před nájezdy okolních kmenů, dnes je odtud alespoň krásný výhled na oázu a její datlové a olivové háje táhnoucí se do dáli.  

Amonův chrám

A to stále není vše. Nacházejí se zde totiž také trosky chrámu boha Amona, který patřil k nejvýznamnějším věštírnám starověkého světa. Někdy se mu přezdívá chrám Alexandra Velikého, neboť slavný vojevůdce a dobyvatel svatostánek navštívil, aby stvrdil svou pozici vládce Egypta a dokázal, že je synem Amona-Re, nejvyššího z bohů. Podle některých teorií se sem makedonský vojevůdce, nebo spíše jeho ostatky, navrátil i po smrti a našel spočinutí v Hoře mrtvých.

Kleopatřina lázeň

Kleopatřina lázeň je populární nejen mezi turisty, ale i obyvateli Síwy, neboť se v ní lze i po tisíciletích stále koupat. Jedná se o přírodní horký pramen, o němž se traduje, že v něm ráda relaxovala slavná královna Egypta Kleopatra, kterou sem doprovázel jak císař Julius Caesar, tak generál Marcus Antonius. Řecký historik Hérodotos prý místo poeticky popsal jako sluneční oko, zda ho svým popisem vystihl, můžete posoudit sami.

Solná jezírka

Další oblíbenou atrakcí jsou solná pouštní jezírka. Jejich tyrkysová barva a průzračná hladina prostě láká ke koupání. Voda je zde mnohonásobně slanější než ta v Mrtvém moři a ani zde tudíž není možné se potopit pod hladinu. Prostě se jen položte na záda a užívejte si houpání ve vlnách. Stejně jako Mrtvé moře a další slaná jezera mají i tato léčivé účinky prospívající zejména pokožce. Určitě si je nenechte ujít, ať už budete mít v plánu se koupat, nebo ne, protože se jedná o opravdu nádhernou scenérii.

Oázu Síwa, která byla v roce 2002 vyhlášena národním parkem, můžete navštívit během dovolené v Marsa Matrouh. Kromě zmíněných atrakcí zde najdete i muzea (např. Siwa House), jež vám přiblíží historii a kulturu této oblasti prostřednictvím starobylých artefaktů a uměleckých děl, či obchůdky s tradičním zbožím. Při výpravě do oázy a jejího okolí si můžete navíc užít i dobrodružnou jízdu v džípu po písečných dunách.

Tak si to nenechte ujít!

 

 

Dovolená v Bulharsku

Dovolená v Bulharsku: Do kterého letoviska vyrazit?

Marsa Matrouh: El Alamein – po stopách bitev 2. světové války

El Alamein

Mohlo by vás zajímat

Ayutthaya – drahokam v koruně Země úsměvu

Thajsko, celým názvem Thajské království, je země ležící v jihovýchodní Asii, v tropickém podnebném pásu. Každoročně láká turisty z celého světa na své dokonalé pláže, světoznámou kuchyni, úchvatnou přírodu a v neposlední řadě bohatou historii. Ta se v Thajsku připomíná doslova na každém rohu skrze památky a četná archeologická naleziště a dává vzpomenout dávnou slávu […]

Číst více

Dovolená v Maroku aneb Pláž v Agadiru

Dovolená v Maroku: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Chystáte se s CK Blue Style do Maroka? Pokud ano, nejspíš si v duchu položíte následující otázky: Potřebuji vízum? Co si vzít s sebou? Mám si už v Česku proměnit peníze? Čeho se během pobytu vyvarovat? Hrozí mi mimo hotel nějaké nebezpečí? Co tam nakupovat a co ne? Tyto a další otázky si kladou především […]

Číst více

Mys Formentor

Tip na fotku – Mys Formentor

Poloostrov Formentor je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů na Mallorce. Je úchvatný jak svými výhledy, tak i vysokými útesy padajícími do sytě modrého moře. Share Tweet Email

Číst více