Řecký ostrov Rhodos Češi milují. Je vzdálen pouhé tři hodiny letu, koupat a opalovat se tam dá od května až do začátku listopadu. Kromě řady atraktivních pláží můžete navštívit spoustu památek, přírodních lokalit a také stejnojmenné hlavní město. Nejvíce to v něm žije ve večerních hodinách, kdy vznikla i naše fotoreportáž. Samozřejmě jsme se soustředili na historické centrum, kam se snadno dostanete místní autobusovou dopravou, taxíkem či pronajatým autem.
Prohlídku města Rhodos můžete začít v přístavu Mandraki. Ten zdobí nepřehlédnutelná pevnost svatého Mikuláše (na úvodním snímku), pocházející z 15. století. Tato bašta byla určena k ochraně vstupu do přístavu, v současnosti slouží jako maják. Po obou stranách vjezdu do přístavu se na vysokých štíhlých sloupech nalézají bronzové plastiky erbovních zvířat Rhodosu – Elafos (jelen) a Elafina (laň). Právě nad tímto vjezdem zřejmě stával Rhodský kolos, jeden ze sedmi divů starověkého světa.
Mlýny jsou už jen na okrasu
Kousek od pevnosti stojí tři středověké větrné mlýny. Kdysi se používaly k mletí obilí, které přivážely lodě do přístavu Mandraki. Původně na tomto místě stálo až 14 mlýnů, dochovaly se však pouze tři. Prošly rozsáhlou rekonstrukcí, dnes jsou ryze turistickou atrakcí.
Další ozdobou přístavu je Nea Agora. Tato tržnice v arabském stylu byla postavena počátkem 20. století. Šestiboká stavba s velkým nádvořím uprostřed se otevírá arkádami a branou s kupolí směrem k Mandraki. Pod arkádami se nacházejí nejen obchůdky, ale také cukrárny a restaurace.
Několik metrů od tržnice stojí atraktivní budova z roku 1930, postavená v období italské nadvlády. Původně se jednalo o pobočku Banca d’Italia, aktuálně zde sídlí Bank of Greece.
Historické centrum města Rhodos figuruje na Seznamu světového dědictví UNESCO. Je obehnáno téměř neporušenými středověkými hradbami o celkové délce čtyři kilometry. Do města se dostanete některou z bran. Nejmohutnější je Amboisova brána pod Palácem velmistrů, který díky svému cimbuří a rohovým věžím zdálky působí jako mohutná pevnost.
Vydáte se po stopách rytířů
Hlavní osu rytířské čtvrti tvoří Rytířská ulice (Odos Ippoton) s tzv. hostinci jednotlivých zemských johanitských provincií. Řádoví rytíři se tam scházeli ke společnému stolování, ale také k audiencím a poradám. V současné době si hostince můžete prohlédnout pouze zvenčí – sídlí v nich francouzský a italský konzulát i různé kanceláře správy památkové péče. Na ulici Ippoton je kolmá ulice Apellou.
V ní zakoupíte například přírodní kosmetiku a nejrůznější drobné suvenýry. Jak asi víte, v Řecku se platí eurem. Na většině míst berou platební karty, ale doporučuje se mít u sebe i hotovost.
V obchodě Rhodos Silver na rohu ulic Apellou a Protogenous jsou k dostání skvostné šperky i svaté obrázky…
Jen pár kroků od ulice Apellou se rozprostírá malé náměstí Hebrejských mučedníků se zbrojnicí a nemocnicí ze 14. století. Historických budov tady však spatříte mnohem víc…
Hippokratovo náměstí nadchne fontánou
Takto v noci vypadá malebné náměstíčko Evreon Martiron situované ve východní části starého města.
Během procházky po městě Rhodos neminete Hippokratovo náměstí s restauracemi, obchůdky a především s nádhernou fontánou uprostřed.
Když se z náměstí vydáte do ulice Sokratous, narazíte na Davinci, stylový obchod s vynikající zmrzlinou, kterou si prostě musíte dát. Mimochodem – zmrzlinu koupíte na vícero místech, snad všude je skvělá.
V ulici Sokratous je hodně obchodů, seženete tady i módu a šperky. Jestliže máte rádi rybí restaurace, můžete posedět například v podniku Alexis.
Na své si přijdou i pánové, kteří se rádi oblékají moderně nebo výstředně. Je libo tričko, mikina nebo třeba kšiltovka?
K venkovnímu posezení doslova svádí oblíbené Karpathos Café na rohu ulic Sokratous a Lachitos.
Kdo najde suvenýr pod stromečkem?
Chcete si z Řecka odvézt praktický suvenýr, případně obdarovat své blízké po návratu do Česka? Můžete jim koupit například hezky balené přírodní mýdlo, doplněné nazarem, což je tradiční amulet ve tvaru oka. Svého majitele údajně chrání před zlým pohledem a uhranutím.
Dámy, co říkáte na tyto nápadité sandály? Takové v České republice pravděpodobně neseženete…
Někteří turisté nakupují vánoční dárky na Rhodosu. Žádná hospodyňka nepohrdne dárkovou kazetou. V ní může být med, koření, olivový olej, ouzo, keramická miska, kuchyňská utěrka či malý ručník.
Řecko je proslulé výrobou kvalitního olivového oleje. Tento navíc slouží jako nádherná dekorace. Až je škoda ho otevřít…
Když projdete kolem obchodu se suvenýry, je vám na první pohled jasné, ve které zemi se nacházíte. Místní jsou na svoji domovinu hrdí a nabízejí produkty, které ji jednoznačně charakterizují. O každém státě se tohle bohužel říct nedá…
Sulejmanova mešita ukrývá muzem
Novou fasádou se pyšní Sulejmanova mešita z roku 1522, kdy Turkové zvítězili nad Johanity. Objeví se před vámi na horním konci ulice Sokratous. Uvnitř sídlí menší islámské muzeum, kam se však dostanete pouze přes den.
Když Sulejmanovu mešitu obejdete, spatříte koktejlový bar Nima, kde lze posedět. Pokud ovšem zrovna bude volné místo…
Za barem stojí středověká hodinová věž, která je jednou z dominant historické části města Rhodos.
Foto – Richard Sacher
Mohlo by vás zajímat
26. díl
Chcete dovolenou prožít přesně podle svých představ? S CK Blue Style si můžete vytvořit dovolenou na míru! V dnešním díle Expertů na cestách o tom mluvila Lenka Pátek, obchodní ředitelka zmíněné cestovní kanceláře. Zároveň jsme s ní probrali, co lze vidět v oblíbeném krétském regionu Chania a na malebném ostrově Kypr, i zda je na […]