Marsa Matrouh – Egypt, jak ho neznáte!

Marsa MatrouhDestinaceEgypt

Máte pocit, že Egypt znáte jako otisky svých vlastních chodidel v písku pláže Mahmya? Pohlédli jste do očí Velké Sfingy, navštívili pyramidy, jména faraonů pohřbených v Údolí králů dokážete vyjmenovat zpaměti a s rybkami v Rudém moři si už téměř se všemi tykáte? Tak se s námi vydejte do Marsa Matrouh!

Egypt je totiž zemí neskutečně bohatou na krásy i zážitky a můžete si být jisti, že má v zásobě vždy něco, čím vás dokáže překvapit. Jedním z takových překvapení by pro vás mohla být právě severoegyptská Marsa Matrouh. Však posuďte sami!

Obloha je prozářená sluncem a sněhobílý písek hřeje tak, že si musíte k moři popoběhnout, aby vás nezačal příliš pálit do chodidel. Na pláži není ani živáčka, jen dva mladí pastevci koz ve svých bílých djellabách na vás mávají s tím, že se s vámi chtějí vyfotit. Vy jim samozřejmě vyhovíte, ale zároveň si říkáte: “Opravdu jsem v Egyptě?” 

Ano, jste! Díky tomu, že v Marsa Matrouh turismus ještě není příliš rozvinutý, se však můžete těšit na egyptskou kulturu v její autentické podobě. Pokud vyrazíte mimo své letovisko, může se i vám stát, že se s vámi budou místní chtít vyfotografovat. Je totiž docela klidně možné, že budete jedním z prvních bílých turistů, kterého v životě viděli.

Marsa Matrouh je Egypt se špetkou středomořského šarmu

Marsa Matrouh se nachází na severu Egypta a její břehy omývá Středozemní moře. Zdejší pobřeží, díky bělostnému písku svých pláží a azurově průzračným vodám, dává ale vzpomenout spíše na vzdálený Karibik, než na obvyklé středomořské destinace. Není se tedy čemu divit, že do Marsa Matrouh se ještě donedávna jezdili rekreovat především sami Egypťané. Ve své době si ji oblíbila dokonce i slavná královna Kleopatra. Po té je také pojmenovaná jedna z nejkrásnějších pláží v regionu a dost možná i v celém Egyptě.

Pláže a nádherné moře jsou vůbec jedním z hlavních důvodů, proč se do tohoto středomořského ráje okořeněného trochou egyptského šarmu vypravit. Tu asi nejznámější a nejhezčí z nich, Kleopatřinu, jsme již zmínili. Pokud se však rozhodnete pro pláž Agiba, u jejíchž břehů moře hraje snad všemi odstíny modré, určitě neprohloupíte. I pláž Gharam, kterou díky romantickým scenériím v jejím okolí vyhledávají především zamilované páry, rozhodně stojí za pozornost.

Historie dávná i nedávná…

Na pohnutou část světové historie pak odkazuje Rommelova pláž, kde najdete i stejnojmenné druhoválečné muzeum. S druhou světovou válkou je neodmyslitelně spjat i legendární El Alamein, dějiště slavných tankových bitev. Zde kromě muzea můžete navštívit i vojenské hřbitovy a výstavu dobové válečné techniky. Od města Marsa Matrouh se nachází něco přes 2 hodiny jízdy autem a můžete ho navštívit v rámci organizovaného výletu, stejně jako slavnou Alexandrii.

Oáza Siwa je místem, které si budete pamatovat celý život

Úplně jiný druh zážitků pak slibuje přenádherná Síwa, rozlehlá pouštní oáza s nádhernou pevností Shali ve svém středu. Tu nenavštívit by bylo opravdovým cestovatelským hříchem! V místě, kterému se přezdívá Hora mrtvých, naleznete kromě nádherné přírody i prastaré hrobky a pozůstatky chrámu. V něm se v minulosti nacházela slavná věštírna ve své době zasvěcená bohu Amonovi.

Tím asi největším lákadlem jsou ale tyrkysová jezírka, ve kterých se můžete koupat. Voda je zde tak slaná, že potopit se pod hladinu prakticky není možné.

Tak co, už věříte, že vás má Egypt stále čím překvapit? Neváhejte a vydejte se poznávat další a další krásy této nekonečně půvabné země. Marsa Matrouh už se na vás těší!

Národní park Ras Mohamed aneb nejlepší potápění v Egyptě

Nejlepší potápění v Egyptě: Ras Mohamed v Sharm El Sheikh

Výlety v Sharm El Sheikh: Klášter svaté Kateřiny a Mojžíšova hora

Sharm El Sheikh: Klášter svaté Kateřiny a Mojžíšova hora

Mohlo by vás zajímat

Procházka po Marrákeši

Maroko: 7 důvodů, proč navštívit Marrákeš

Marrákeš, kterému se díky zbarvení mnohých zdejších budov přezdívá „Červené město“, je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Maroku. Proč? Toto bývalé sultánské město okouzlí každého návštěvníka svou nenucenou kombinací starého a nového. Vydejte se do bludiště úzkých uliček a nasajte jejich pohádkovou atmosféru, ve které jsme našli zalíbení nejen my, ale i slavný Winston […]

Číst více

Nissi Beach v letovisku Ayia Napa, Jižní Kypr

Ayia Napa: Věhlasné letovisko na Kypru se zavděčí každému

Ostrov Kypr se pyšní jednou z nejdelších letních sezón v Evropě a navíc pravidelně figuruje na předních příčkách žebříčku Nejčistší voda ke koupání na území Evropské unie. Vzhledem k tomu, že severní část ostrova tvoří de facto stát Severní Kypr uznávaný pouze Tureckem, pod stoprocentní záštitou EU je v současnosti pouze jižní Kypr, respektive Kyperská […]

Číst více

Omán nabízí nekonečné písčité pláže

Noc v ománské poušti je úžasný zážitek, doporučuje Lenka Pátek

Loni jsem procestovala Omán a musím se přiznat, že bych se tam klidně ihned vrátila. Jedním z nejúžasnějších zážitků, které vás v této okouzlující orientální destinaci mohou potkat, je přenocování v poušti. Láká vás takové dobrodružství? S cestovní kanceláří Blue Style to můžete vyzkoušet! A co je důležité – bez obav a složitého zařizování. Stačí, když se sejdete s […]

Číst více