Marsa Matrouh – Egypt jak ho neznáte!

11. 4. 2023Marsa MatrouhEgypt

Máte pocit, že Egypt znáte jako otisky svých vlastních chodidel v písku pláže Mahmya? Pohlédli jste do očí Velké Sfingy, navštívili pyramidy, jména faraonů pohřbených v Údolí králů dokážete vyjmenovat zpaměti a s rybkami v Rudém moři si už téměř se všemi tykáte? I přesto čtěte dál!

Egypt je totiž zemí neskutečně bohatou na krásy i zážitky a můžete si být jisti, že má v zásobě vždy něco, čím vás dokáže překvapit. Jedním z takových překvapení by pro vás mohla být právě Marsa Matrouh. Však posuďte sami!

Obloha je prozářená sluncem a sněhobílý písek hřeje tak, že si musíte k moři popoběhnout, aby vás nezačal příliš pálit do chodidel. Na pláži není ani živáčka, jen dva mladí pastevci koz ve svých bílých djellabách na vás mávají s tím, že se s vámi chtějí vyfotit. Vy jim samozřejmě vyhovíte, ale zároveň si říkáte: “Opravdu jsem v Egyptě?” 

Ano, jste! Díky tomu, že v Marsa Matrouh turismus ještě není příliš rozvinutý, se však můžete těšit na egyptskou kulturu v její autentické podobě. Pokud vyrazíte mimo své letovisko, může se i vám stát, že se s vámi budou místní chtít vyfotografovat. Je totiž docela klidně možné, že budete jedním z prvních bílých turistů, kterého v životě viděli.

Marsa Matrouh se nachází na severu Egypta a její břehy omývá Středozemní moře. Zdejší pobřeží, díky bělostnému písku svých pláží a azurově průzračným vodám, dává ale vzpomenout spíše na vzdálený Karibik, než na obvyklé středomořské destinace. Není se tedy čemu divit, že do Marsa Matrouh se ještě donedávna jezdili rekreovat především sami Egypťané. Ve své době si ji oblíbila dokonce i slavná královna Kleopatra. Po té je také pojmenovaná jedna z nejkrásnějších pláží v regionu a dost možná i v celém Egyptě.

Pláže a nádherné moře jsou vůbec jedním z hlavních důvodů, proč se do tohoto středomořského ráje okořeněného trochou egyptského šarmu vypravit. Tu asi nejznámější a nejhezčí z nich, Kleopatřinu, jsme již zmínili. Pokud se však rozhodnete pro pláž Agiba, u jejíchž břehů moře hraje snad všemi odstíny modré, určitě neprohloupíte. I pláž Gharam, kterou díky romantickým scenériím v jejím okolí vyhledávají především zamilované páry, rozhodně stojí za pozornost. Na pohnutou část světové historie pak odkazuje Rommelova pláž, kde najdete i stejnojmenné druhoválečné muzeum. S druhou světovou válkou je neodmyslitelně spjat i legendární El Alamein, dějiště slavných tankových bitev. Zde kromě muzea můžete navštívit i vojenské hřbitovy a výstavu dobové válečné techniky. Od města Marsa Matrouh se nachází něco přes 2 hodiny jízdy autem a můžete ho navštívit v rámci organizovaného výletu, stejně jako slavnou Alexandrii.

Úplně jiný druh zážitků pak slibuje přenádherná Síwa, rozlehlá pouštní oáza s nádhernou pevností Shali ve svém středu. Tu nenavštívit by bylo opravdovým cestovatelským hříchem! V místě, kterému se přezdívá Hora mrtvých, naleznete kromě nádherné přírody i prastaré hrobky a pozůstatky chrámu. V něm se v minulosti nacházela slavná věštírna ve své době zasvěcená bohu Amonovi.

Tím asi největším lákadlem jsou ale tyrkysová jezírka, ve kterých se můžete koupat. Voda je zde tak slaná, že potopit se pod hladinu prakticky není možné.

Tak co, už věříte, že vás má Egypt stále čím překvapit? Neváhejte a vydejte se poznávat další a další krásy této nekonečně půvabné země. Marsa Matrouh už se na vás těší!

El Alamein

El Alamein – po stopách bitev 2. světové války

Egypt: Krásy a zajímavosti slavné Alexandrie

Krásy a zajímavosti slavné Alexandrie

Mohlo by vás zajímat

Abu Dhabi

Abu Dhabi: Pět zajímavých míst, která jsou součástí tohoto emirátu

Spojené arabské emiráty – to není jenom Dubaj, ale také Ras Al Khaimah, Fujairah, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain a Abu Dhabi. Tento největší emirát tvoří stejnojmenné město, dále Východní region s jeho hlavním městem Al Ain a Západní region, který se skládá z několika vesniček a správního střediska Madinat Zayed. Pokud budete trávit dovolenou […]

Číst více

10 důvodů proč milujete Kapverdy

10 důvodů, proč milujete Kapverdy

“Proč milujete Kapverdy?” Tak zněla naše otázka na vás, naše fanoušky. A jako vždy jste nás nezklamali a zahrnuli nás tisícovkami komentářů plných skvělých důvodů, proč jste si Kapverdy zamilovali právě vy a proč se vyplatí tento kousek atlantského ráje prozkoumat až po to nejposlednější zákoutí.    Share Tweet Email

Číst více

Marsa Matrouh

Marsa Matrouh: Objevte krásu i tajemství oázy Síwa

Chystáte se do překrásné severoegyptské destinace Marsa Matrouh? Tak si během své dovolené nezapomeňte udělat výlet do úchvatné oázy Síwa –⁠ stojí to za to! Share Tweet Email

Číst více