Dune du Pyla: Nejvyšší duna v Evropě dělá vědcům vrásky

Zajímavosti

Ve francouzské Akvitánii si můžete připadat jako na Sahaře. Právě tady – na pobřeží Atlantiku, poblíž zálivu Arcachon, zhruba 60 km jižně od vinařské metropole Bordeaux – narazíte na množství písečných dun, které zabírají plochu desítek kilometrů čtverečních.

Chcete-li přesnější čísla, pak vězte, že se tu podle Francouzského geografického institutu nachází na 1500 dun, přičemž skoro padesát jich dosahuje výšky od 70 do 100 metrů. Nejvyšší z nich je ale bezkonkurenčně Dune du Pyla. Však také figuruje v evropské variantě seznamu „7 Natural Wonders of the World“, do něhož byly zahrnuty nejcennější a nejunikátnější přírodní útvary starého kontinentu.

Písečný masiv se neustále rozšiřuje

Název sice nemá příliš nápaditý, ale zato výstižný. Slovo pyla totiž pochází z gaskoňského pilhar, které znamená hromada či kupa. A jaké že jsou míry této písečné miss? Dune du Pyla je široká cca 2700 metrů a vysoká 111 metrů, tedy bezmála jako dvě naše Petřínské rozhledny. Na její vrchol můžete buď vystoupat po schodech, nebo se tam lze vyškrábat odkudkoli po strmém a nezpevněném písečném svahu. Ovšem v tom případě musíte počítat s tím, že vám cesta zabere mnohonásobně více času a písek pak budete mít nejspíš naprosto všude. Rozhled vám ale bude odměnou.

Na západě spatříte azurově modré moře, na východě tmavozelený porost táhnoucí se až k horizontu. A to je další zdejší přírodní unikát – největší borový les v Evropě. Ten tu neroste zase tak dlouho, uměle ho začali vysazovat místní obyvatelé v 19. století, aby zabránili šíření písečného masivu k jejich obydlím. Jenže Dune du Pyla (nebo také Dune du Pilat) je určitou hrozbou neustále a její expanze do vnitrozemí přidělává vrásky na čele i vědcům.

Dune du Pyla v Akvitánii

Dune du Pyla přitahuje milovníky paraglidingu

Tato duna se řadí mezi eolické písečné útvary, které vznikají a tvarují se díky působení větru, dynamicky se rozvíjí, každý rok se posune asi o osm metrů. Tedy ani vysázené borovice pro ni nejsou nepřekonatelnou překážkou, jen její pohyb zpomalují. Vědci se zatím marně snaží najít způsob, kterým by Dune du Pyla zastavili. Budují palisády, vysazují traviny druhu kamýš písečný. Tyto rostliny totiž dokážou dunu alespoň částečně zpevnit.

I přes tuto skutečnost patří Dune du Pyla ve Francii k nejnavštěvovanějším atrakcím a láká jak sportovce, tak milovníky přírody. Výlety za paraglidingem nebo lyžováním na písku jsou oblíbené stejně jako výlety za poznáním geologické minulosti kraje. A jak by ne, když výzkum mimo jiné odhalil zajímavá fakta o původu akvitánské Sahary. Podle nich tady začal písek nad krajinou „vítězit“ už v době 3500 let před Kristem.

Dune du Pyla neboli Dune du Pilat

Chcete navštívit poušť v Egyptě, Tunisku, Maroku, Ománu, nebo třeba ve Spojených arabských emirátech (SAE)? Několik skvělých tipů najdete ZDE.

Lotte World Tower

Lotte World Tower: Soul má pátý nejvyšší mrakodrap světa

Ďáblův most v Sasku lze obdivovat pouze zpovzdálí

Rakotzbrücke neboli Ďáblův most

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách 24. díl

Experti na cestách: 24. díl

V novém díle Expertů se budeme věnovat dovolené v páru bez dětí. Tipy, kde si pořádně odpočinout a kde se lze naopak bavit až do rána, nám dá Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. Zpěvák Stanislav Hložek se podělí o svá cestovatelská přání a následně nám opět Lenka Pátek představí úplně novou egyptskou destinaci. […]

Číst více

Experti na cestách - 6. díl

Experti na cestách: 6. díl

Rodina milující poznávání nových míst a kultur. Rodina, která dlouho na jednom místě neposedí. Svým dětem se snaží ukazovat rozmanitost světa a předávat jim svoji „lehkost bytí“. The Fotr, známí influnceři, kteří vám ukáží cestování s dětmi v praxi. Share Tweet Email

Číst více

Cestovka b.s. | 2. díl

Kapverdy, souostroví v Atlantském oceánu u pobřeží západní Afriky, také celoroční destinace s velmi příjemným a stabilním počasím, kde se dle místního hesla „No stress“ skutečně žije. Share Tweet Email

Číst více