Chystáte se v letní sezóně letecky do Albánie? Pokud si tam pronajmete auto, můžete si dovolenou u moře zpestřit atraktivním výletem na jih této balkánské země. Nedaleko hranic s Řeckem se rozprostírá opuštěné historické město Butrint, které v roce 1992 zapsali na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a kolem kterého v roce 2000 založili stejnojmenný národní park. Kromě řeckých, římských, byzantských, benátských a osmanských památek a malebné mokřadní krajiny můžete obdivovat Butrintské jezero, nebo se po něm rovnou projet na lodi. V blízkém okolí se nalézá několik malebných pláží omývaných Jónským mořem a skýtajících parádní výhled na řecký ostrov Korfu.
Jestliže poletíte do Tirany s CK Blue Style, nejspíš budete bydlet v některém z těchto letovisek – Durres (Drač), Golem nebo Vlora (Vlore). Výhodu mají klienti ubytovaní ve Vloře, z níž se do města Butrint dostanou za dvě a půl hodiny (130 km). Naopak nejdál je to z Durres – 245 km. Cestou si však můžete udělat zastávku například ve městě Fier nebo Saranda, kde se lze i vykoupat.
Butrint ovládl Napoleon i Osmané
Archeologický park Butrint je situovaný na jihovýchodním výběžku poloostrova Ksamil. Ve Středozemním moři má poměrně strategickou polohu, což nebyla vždy výhra. Odehrávaly se tu válečné konflikty už v pátém století před naším letopočtem. A neustávaly.
Zdánlivě nezajímavé území dobyl i Napoleon. Stalo se součástí Francie, ale jen krátce. Pak ji vystřídala Osmanská říše, která tu vládla až do vyhlášení nezávislosti Albánie v roce 1912.
Z pěti bran zbyly dvě
Původně Butrint osídlil starořecký kmen Achájů, považovaný za zakladatele pohádkově bohaté mykénské civilizace.
O tom, že později šlo o významné námořní a obchodní středisko, svědčil značný počet obyvatel i skoro kilometr dlouhé obranné hradby. Zahrnovaly bašty a pět bran, z nichž se zachovaly dvě – Jezerní a Lví, kde na zajímavém reliéfu král zvířat zabíjí býka.
Amfiteátr bojuje s vodou
Pochopitelně zde – jako v žádném jiném antickém městě – nesměl scházet amfiteátr. Pochází z 3. století před n. l. a vešly se do něj dva tisíce diváků. Kvůli podzemní vodě je původní jeviště zaplavené, při divadelních představeních je tak překrývá dřevěná podlaha.
Poblíž jsou zbytky římských lázní. Jak bývalo zvykem, na vrcholu kopce stála akropole, ta sloužila jako náboženské i společenské centrum města.
Dnes je tu muzeum, sídlící v budově, kterou ve 30. letech 20. století postavili italští archeologové. Ta měla být kopií někdejšího benátského hradu ze 13. století.
Svoji současnou tvář muzeum získalo v roce 2005. Mimo jiné zde spatříte keramiku, mince a sochy.
Z fontány už voda netryská
Areál na kopci umožňuje krásný výhled na sladkovodní jezero Butrint. To je kanálem Vivari spojeno s Jónským mořem. Je ale stále patrná linie, kudy vedl akvadukt, některé pilíře odolaly zubu času i lidskému ničení.
Z římského období zbyla spíše jen torza, chrám bohyně Minervy, nymphaeum – fontána z 2. století n. l., z níž ve starověku tryskala voda ze tří výklenků tvořených sochami.
Mozaiky občas zakrývá písek
O něco víc památek se v této části Albánie zachovalo z dob Byzantské říše. Ovšem jde také často o ruiny, z paláce Tří mušlí (Trikonchos Palace) jsou vidět jen obrysy zdí ve tvaru lastur, které mu daly jméno.
Jenom o chlup lépe dopadlo baptisterium ze 6. století, sloužící ke křtům. Z toho zůstaly krásné podlahové mozaiky, ovšem někdy jsou kvůli konzervaci zakryté pískem, takže je turisté nevidí.
Nevydržela ani trojlodní bazilika (Great Basilica), postavená v první polovině 6. století na severovýchodní straně osady. Podlahu prostřední lodi zdobily mozaiky, obsahující podobné motivy jako ty v baptisteriu.
K pevnostem vás dopraví trajekt
Naopak trojúhelníková benátská pevnost ze 16. století na druhé straně kanálu Vivari je v celkem dobrém stavu. Zaujme hlavně neobvykle tvarovanou věží. Dá se k ní dojet prazvláštním trajektem, který vypadá jako z historického filmu. Naštěstí je třeba překonat pouze několik desítek metrů, navíc bez problémů převeze i vaše auto…
Na ostrůvku v ústí kanálu Vivari stojí hrad Aliho Paši (Ali Pasha’s Castle). Na přelomu 17. a 18. století tady nechala rodina z ostrova Korfu postavit opevněný statek. V roce 1804 se ho zmocnil tehdejší vládce Albánie, Ali Paša Janinský. Dal zpevnit konstrukci a přidal dělostřelecké baterie. V současnosti je hrad volně přístupný, avšak dostanete se sem pouze lodí. Oficiální variantou je trajekt, na který lze nastoupit nedaleko vchodu do archeologického parku Butrint. A druhá možnost – několik místních obyvatel nabízí projížďku menší lodí na ostrůvek a zase zpátky.
Proč obyvatelé opustili Butrint?
Okolí Butrintu skýtá možnost zajít na pěknou procházku do lesů, jen je nutné dát si pozor na mokřady, kterých tu je poměrně dost a jsou cenné hlavně pro ekosystém. Mimochodem – Butrint byl opuštěn v pozdním středověku poté, kdy voda následkem zemětřesení zaplavila většinu města. Chcete-li si užít skvělé koupání, zvolte například pláž Ksamil Beach, vzdálenou 5 km od archeologického parku…
Mohlo by vás zajímat

Dovolená v Ománu: Rady, tipy, zajímavosti a důležité informace
Poletíte do Ománu? Ať už si vyberete pobyt ve městě Salalah (česky Salála) či Mirbat, nebo naopak poznávací zájezd Okruh Ománem, během kterého navštívíte rovněž města Muscat (Maskat), Súr či Nizwa (Nazvá), patrně si položíte následující otázky: Co si vzít s sebou? Potřebuji vízum? Mám si v Česku proměnit peníze? Čeho se vyvarovat? Hrozí mi […]

Avgolemono: Řecká sváteční polévka, jež obsahuje vejce a citron
České polévky jsou sice fajn, ale proč občas neochutnat nějakou „cizokrajnou“? Například v Řecku mají nádherné pláže, přírodu i památky, avšak v neposlední řadě tam výtečně vaří. Jestliže zamíříte na jihovýchod Evropy, například na ostrov Korfu, Samos či Zakynthos, rozhodně se nezdráhejte objednat si tam tradiční pokrm avgolemono. Jak napovídá název, mezi ingrediencemi rozhodně nesmí […]

Skopelos: Řecký ostrov, který proslavil filmový trhák Mamma Mia!
Nebýt kultovního filmu Mamma Mia!, který se letos dočkal pokračování, asi by Skopelos, nádherný ostrov v souostroví Severní Sporady, nikdo neznal. I když to, že právě zde byl natočený, pomohlo zvednout návštěvnost, stále zůstává v mnoha ohledech nedotčený. Share Tweet Email