Lotte World Tower: Soul má pátý nejvyšší mrakodrap světa

Zajímavosti

Číslo pět dostal několikanásobně „do vínku“ mrakodrap, který byl o víkendu slavnostně otevřen v jihokorejské metropoli. Jmenuje se Lotte World Tower, měří 555 metrů a je momentálně 5. nejvyšší budovou na světě. Soul tak má novou a každopádně nepřehlédnutelnou dominantu!

Součástí výškové budovy je i hotel

Zprovoznění budovy Lotte World Tower u řeky Hangang nejspíš zrovna nepotěšilo Američany. To proto, že ještě před pár dny byl pátou nejvyšší budovou světa newyorský mrakodrap One World Trade Center, který ovšem i nadále drží prvenství v rámci USA. Co se celosvětového měřítka týče, „spadnul“ na šesté místo, což rozhodně není důvod k radosti.

Jihokorejský elegán má 123 pater a jedná se o víceúčelovou stavbu. Ve svých útrobách ukrývá prodejny (12 pater), kanceláře různých firem (25 pater), hotel (25 pater), vlastní kanceláře (10 pater) a soukromé byty a rezidence (30 pater). V nejvyšších podlažích, a samozřejmě úplně na vrcholu, se nachází turistická vyhlídka. Jen pro zajímavost – mrakodrap Lotte World Tower ze skla a oceli byl navržen a zrealizován tak, aby přečkal zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy stupnice a vítr o rychlosti 80 metrů za sekundu.

Lotte World Tower v Soulu

Lotte World Tower pokořili chlápci z Východu

Projekt Lotte World Tower v Jižní Koreji se plánoval více než 13 let, stavba započala v březnu 2011. Poslední patro bylo dostavěno koncem prosince 2015, vnější konstrukce byla kompletně dokončena v půli března 2017. K oficiálnímu otevření, jehož součástí byl bombastický ohňostroj, došlo v neděli 2. dubna 2017. Díky nadstandardní výšce budovy se tak svědky báječné podívané stali i jedinci nacházející se několik kilometrů od ní.

Mrakodrap Lotte World Tower, který navrhla společnost Kohn Pedersen Fox, si už před časem stihli vzít na mušku také milovníci lezení po výškových budovách. Koncem března 2016, kdy byl objekt ještě ve výstavbě, se do něj vloupali dva průzkumníci z Ruska a Ukrajiny. Po jeřábu vylezli na vrchol a celou akci si také natočili. Podařilo se jim však uniknout bez postihu.

Tip na závěr – pokud milujete výškové budovy, můžete se vydat například do Dubaje!

Věž větrů v Athénách

Věž větrů v Athénách po mnoha letech znovu ožila

Dune du Pyla: Nejvyšší duna v Evropě dělá vědcům vrásky

Dune du Pyla

Mohlo by vás zajímat

dovolená v Tunisku

Dovolená v Tunisku: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Chystáte se s CK Blue Style do Tuniska – na pevninu nebo na ostrov Djerba? Pokud ano, nejspíš si v duchu položíte následující otázky: Potřebuji vízum? Co si vzít s sebou? Mám si už v Česku proměnit peníze? Čeho se během pobytu vyvarovat? Hrozí mi mimo hotel nějaké nebezpečí? Co tam nakupovat a co ne? […]

Číst více

písčitá pláž na ostrově Djerba

Djerba: Tuniský ostrov, kde je krásně od dubna až do listopadu

Písčité pláže s pozvolným vstupem do moře, 320 slunečných dní v roce, pohodové hotelové komplexy s praktickým režimem all inclusive, výtečná kuchyně, přátelský personál, možnost výhodných nákupů, sportovní vyžití ve vodě i na souši či největší krokodýlí farma ve Středomoří – to jsou hlavní důvody, proč turisté nadšeně míří na největší tuniský ostrov Djerba. Share […]

Číst více

Jais Sledder

Jais Sledder: V SAE vznikla nejdelší bobová dráha Blízkého východu

Spojené arabské emiráty lákají turisty na nejrůznější unikáty. Každým rokem jich vznikne hned několik. Máte rádi adrenalin? V emirátu Ras Al Khaimah, konkrétně na nejvyšší hoře Jebel Jais (Džabal Bil Ajs), byla v únoru 2022 otevřena nejdelší bobová dráha Blízkého východu. Jmenuje se Jais Sledder, je dlouhá 1885 metrů a lidé na ní sviští rychlostí […]

Číst více