Burj Khalifa: 15 zajímavostí, které možná nevíte o nejvyšší budově světa

18. 1. 2021DestinaceDubajTipy na výletySpojené arabské emiráty

Dovolenou ve Spojených arabských emirátech (SAE) si můžete zpestřit návštěvou nejvyšší budovy světa. Jmenuje se Burj Khalifa (Burdž Chalífa), je dominantou města Dubaj a dosahuje výšky 828 m. Postavena byla v letech 2004–2010, projektoval ji americký koncern Skidmore, Owings and Merrill LLP (SOM). Celkové náklady na stavbu činily 1,5 miliardy dolarů… Stačí se přímo v destinaci domluvit s delegátem CK Blue Style a ten vám prohlídku slavného mrakodrapu zajistí!

Nyní se pojďme dozvědět 15 zajímavostí, které o budově s názvem Burj Khalifa možná nevíte. Pokud veškerá fakta důvěrně znáte, můžete si zatleskat – máte skvělého „pamatováka“!

nejvyšší budova světa Burj Khalifa

 1. Stavba byla pojmenována po prezidentovi Spojených arabských emirátů, vládci sousedního emirátu Abu Dhabi (Abú Zabí), jehož plné jméno zní Khalifa bin Zayed Al Nahyan (Chalífa bin Saíd Ál Nahján).
 2. Hlavním architektem této jedinečné stavby byl Adrian Smith ze zmíněné chicagské firmy Skidmore, Owings and Merrill LLP.
 3. Na dodávkách výtahů pro mrakodrap Burj Khalifa spolupracovala také pardubická firma Pega Hoist.
 4. Stavbu provádělo přibližně 10 000 pracovníků, převážně z Pákistánu, Indie, Bangladéše, Číny a Filipín.
 5. Slavnostní otevření se konalo 4. ledna 2010.

noční Dubaj a budova Burj Khalifa

Je součástí projektu Downtown Dubai

 1. Vyhlídková plošina At the Top se nachází ve 124. patře a skýtá pohled na velkou část města Dubaj, tedy na další mrakodrapy, fontány a dálnice. Odsud se dá po schodech vyjít o patro výš.
 2. Budova je součástí rozsáhlého projektu Downtown Dubai v hodnotě 20 miliard dolarů, zahrnujícího i několik dalších mrakodrapů, obrovské nákupní středisko Dubai Mall a umělé jezero s vodotrysky uprostřed komplexu.
 3. NEJ, jimiž se Burj Khalifa pyšní, je podstatně více. Mimo jiné je to nejvyšší nekotvená stavba, nejvyšší obytná stavba, nejvyšší mrakodrap, nejvyšší betonová stavba či budova s největším počtem pater (163), nejmohutnější výtahovou instalací a také nejrychlejšími výtahy na světě (18 m/s, respektive 65 km/h).
 4. Součástí budovy Burj Khalifa je i nejvýše položená mešita – ve 158. patře.
 5. Nechybí ani nejvýše položený bazén, a to v 76. patře.

cestovatel Richie během návštěvy budovy Burj Khalifa

Burj Khalifa připomíná rostlinu

 1. Architekti se inspirovali návrhy slavného kolegy Franka Lloyda Wrighta i islámskou architekturou.
 2. Členitý půdorys budovy Burj Khalifa má připomínat rozvinutý květ rostliny hymenocallis, jež se v Dubaji vyskytuje.
 3. Na návrhu interiéru spolupracoval módní návrhář Giorgio Armani.
 4. Burj Khalifa bývá příležitostně speciálně nasvícena. SAE tímto způsobem vyjadřují gratulaci či solidaritu některým zemím. Například 28. října 2020 byla budova nasvícena českou vlajkou u příležitosti vzniku republiky.
 5. Využití mrakodrapu je smíšené – 37 pater zabírá hotel Armani, první svého druhu. Na 63 patrech je 700 luxusních bytů, zbytek budovy představují kanceláře a technologické prostory. Nelze opomenout ani vyhlídkovou plošinu a plavecký bazén.

výhled na město Dubaj

Rady a tipy cestovatele Richieho

Když už budete v Dubaji, byla by škoda mrakodrap Burj Khalifa nenavštívit. Nevšedním zážitkem jsou nejen parádní výhledy do okolí, ale také jízda vysokorychlostním výtahem. Každopádně si nezapomeňte vzít kvalitní fotoaparát nebo kameru, ať máte i po letech na co vzpomínat.“ prozradil cestovatel Richie, jenž si nenechal ujít ani návštěvu nákupního centra Dubai Mall a představení největší tančící fontány na světě.

cestovatel Richie a vyhlídková plošina At the Top

A na závěr si můžete prohlédnout video, které v budově Burj Khalifa natočil tým CK Blue Style:

 

Sozopol

Fotoreportáž: Historická část věhlasného bulharského města Sozopol

Tzatziki: Řecká omáčka, která obsahuje bílý jogurt, kopr a okurky

Tzatziki

Mohlo by vás zajímat

Pomorie

Pomorie: Bulharské letovisko, jež se zavděčí i náročným dovolenkářům

Pouhých 10 kilometrů od letiště v Burgasu se rozprostírá město Pomorie, ve kterém můžete strávit pohodovou letní dovolenou. Tato lokalita má mnoho předností – jednou z nich je snadná a rychlá dostupnost. Let z České republiky trvá dvě hodiny, následný transfer do hotelu zhruba dvacet minut. Co všechno lze v tomto bulharském letovisku na pobřeží […]

Číst více

Varna: Bulharské město, které ukrývá nejstarší zlatý poklad na světě

Zamíříte v létě do proslulého bulharského letoviska Zlaté Písky? Anebo do nedalekého střediska Sv. Konstantin a Helena, Kranevo, Albena či Obzor? V tom případě si můžete udělat výlet do města Varna, populárního především mezi mladými lidmi. Přes den se lze koupat a opalovat na prostorné městské pláži, vydat se na nákupy či posedět v kavárně […]

Číst více

Dovolená v Bulharsku

Dovolená v Bulharsku: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Poletíte v létě do Varny či Burgasu? Ať už si vyberete letovisko Sv. Konstantin a Helena, Zlaté Písky, Kranevo, Albena, Obzor, Elenite, Svatý Vlas, Slunečné pobřeží, Nesebar, Ravda, Pomorie, Sozopol, Primorsko či Lozenec, téměř všichni si v duchu položíte stejné otázky: Co si vzít s sebou? Potřebuju cestovní pas, případně vízum? Mám si v Česku […]

Číst více