Věž větrů v Athénách po mnoha letech znovu ožila

Zajímavosti

Úžasné momenty prožívali příznivci historie a archeologie v Athénách, kde se po dlouhých dvou stech letech otevřela tzv. Věž větrů (Tower of Winds), postavená už kolem roku 50.

Měla hlavní úkol předpovídat počasí, ale byla využívána i jako sluneční hodiny. Podle nich kupci řídili otevírací dobu, ale pracovaly a ukazovaly čas i v noci nebo za tmy!

Fascinuje i vzácným mramorem

Jak toho jejich tvůrce, jistý Andronikos ze Sýrie, dosáhl, zůstává záhadou. Podle jedné teorie sestrojil hydraulický mechanismus, poháněný tekoucí vodou z potoka kolem Akropole. Důmyslné „vodní hodiny“ se nacházely na vrcholu 12 metrů vysoké osmiboké stavby o průměru 8 metrů, která ukazuje do všech světových stran reliéfy příslušných větrů.

Věž větrů je vystavěna z pentelského mramoru, což je další rarita. Ten se totiž pro svoji vzácnost používal jen výjimečně na jiné stavby než chrámy, je z něj i legendární Parthenón.

Věž větrů v Athénách

Každý foukal z jiné strany

Věž větrů stála u východního vstupního prostoru na Římskou agoru, který měl jónskou sloupovou podobu. Úplně nahoře na střeše byla korouhvička, ukazující směr větru. Podle legendy jeho poryvy určovali bohové, známý je hlavně Aiolos. Daroval Odysseovi měch, v němž byly uzavřeny všechny ty nepříznivé, ale jeho zvědaví druhové ho otevřeli. Tím ho rozhněvali a i proto dlouhá léta bloudili. Aiolos měl s manželkou Eos potomky, každý měl „přidělenou“ světovou stranu, odkud foukal. Nejmírněji vál Zefyros.

Všechna božstva jsou součástí reliéfů unikátní a zřejmě první meteorologické stanice na světě. Na střeše z 24 mramorových desek pak najdeme dekorativní korintskou hlavici. Asi sloužila jako základ větrníku ve tvaru boha Tritona, syna Poseidona.

Turci z ní udělali klášter

Všechny funkce budovy dodnes neznáme (bohužel je plnila jen krátce), ani to, kdo si stavbu objednal. Složitý mechanismus pravděpodobně ukradli při plenění města římští vojáci a nikdy se už nenašel.

Pak byla Věž větrů opuštěná, později sloužila byzantské či jiné církvi jako zvonice. Restaurátoři totiž objevili fragmenty fresek s čistě křesťanskými výjevy, včetně zobrazení andělů. Za turecké nadvlády Věž větrů fungovala jako dervišský klášter. Odpůrce islámu britský diplomat Lord Elgin se po odchodu Osmanů dlouhou dobu snažil o její přesun do své domoviny, ale marně, a tak stále víc a víc chátrala, celkem 200 let!

Věž větrů v Athénách

Věž větrů nyní obdivují turisté

Využívali ji jen jako skladiště starožitných předmětů. Kompletní rekonstrukce začala teprve v roce 2014. Skončila nedávno a zároveň byla zpřístupněná veřejnosti. Vzhledem ke svému neobvyklému tvaru i četným tajemstvím, které ji obklopují, a zřejmě se je nikdy nepovede objasnit, bude Věž větrů v Athénách určitě častým cílem i „obyčejných“ turistů

Athény jsou zajímavé, ale co takhle letní dovolená na některém z řeckých ostrovů? Zajímavé tipy najdete ZDE.

La Spezia

La Spezia: Nevšední tip na poetickou dovolenou v Itálii

Lotte World Tower: Soul má pátý nejvyšší mrakodrap světa

Lotte World Tower

Mohlo by vás zajímat

Benitses

Benitses: Letovisko na ostrově Korfu leží poblíž zámku Achilleion

Pouhé dva kilometry od zámečku Achilleion, kde trávila volné chvíle rakouská císařovna Alžběta Bavorská řečená Sisi, se rozprostírá klidné a příjemné letovisko Benitses. Je součástí východního pobřeží řeckého ostrova Korfu, ležícího v Jónském moři. Při dobré viditelnosti lze odsud dohlédnout až do Albánie. Kromě hotelů vás tady čeká dlouhá písčito-oblázková pláž, útulné kavárny a taverny, […]

Číst více

Zakynthos

Dovolená v Řecku: 5 nejkrásnějších pláží Zakynthosu

Milujete odpočinek na pláži, tyrkysové moře a hřejivé sluneční paprsky? Lákají vás vyhlídkové plavby okolo rozmanitého pobřeží? Pak jsou pro vás pláže Zakynthosu jako stvořené! Share Tweet Email

Číst více

Coimbra

Coimbra: Staré město s mladou tváří je ozdobou centrálního Portugalska

Portugalsko nenabízí jen pláže, ale také krásná města prodchnutá historií. Z některých se vydávali na cesty slavní mořeplavci jako Fernão de Magalhães, první, co obeplul zeměkouli. Bartolomeu Dias má zase primát v objevení mysu Dobré naděje. A nesmíme zapomenout na Vasco da Gamu. Díky objevitelským plavbám patřila tato země mezi koloniální mocnosti. Ještě předtím, než […]

Číst více