Matera: Italské město, kde lidé bydleli ve skále

Zajímavosti

Italské město Matera, které je zároveň centrem stejnojmenné provincie, patří k nejpodivuhodnějším místům v zemi. Najdeme ho na okraji hluboké strže ve vyprahlém vnitrozemí kraje Basilicata na jihu Itálie.

Dělí se na horní čtvrť, která žije svým rušným životem, a poklidnou dolní Sassi (v překladu Jeskyně). Ta je ovšem unikátní z archeologického i památkového hlediska. Místní totiž dříve žili právě v obydlích, vyhloubených do skály. Kontrast mezi těmito dvěma částmi města Matera je obrovský a právě to z něj dělá obrovskou raritu.

dávná obydlí ve městě Matera

Starobylá sídliště vznikala náročným způsobem

Kdy lidé začali vytesávat do zdejších měkkých vápenců tyto unikátní příbytky a jaký k tomu měli důvod, nikdo neví. První nálezy osídlení pocházejí už ze starší doby kamenné, znali je určitě i staří Římané, kteří se o nich zmiňují ve svých análech.

Dalším unikátem je, že některé jeskyně byly navzájem propojené. Sloužily v podstatě jako starobylá, prehistorická sídliště a tvoří místy záhadný labyrint. Jejich výstavba nebyla zcela určitě nijak jednoduchá. Musely být pracně vyhloubeny do nehostinného terénu ve svahu, na jehož konci se nachází roklina. Nejlepší výhled na celou tuto oblast je ze silnice nazvané Strada Panoramica.

Matera v Itálii

Nalézá se zde spousta kostelů a klášterů

Horní město zažilo největší rozvoj po 2. světové válce, kdy se v jeskyních začala šířit malárie, která ohrožovala až 20 tisíc obyvatel. Ti sem byli (i násilím) vystěhováni.

Jeskyně pochopitelně nemohly uniknout církevním hodnostářům a mnichům, kteří pro tyto prostory měli odjakživa slabost. Je tu vydlabaných 120 svatostánků, kostelů i klášterů, z doby od osmého až do třináctého století (tehdy byla postavena katedrála).

Některé, rozlehlejší, zabrala pro změnu šlechta a začala v nich, ale hlavně před nimi, budovat své honosné vily. Mnohé jsou dnes ozdobou města Matera, vzdáleného 65 km od Bari a 270 km od Lamezia Terme.

Matera v Itálii

Rytíři s nadšením riskují

Všechny zachovalé archeologické artefakty i cenné nálezy soustředili v muzeu Museo Archeologico Nazionale „Domenico Ridola“. Příznivci výtvarného umění tam dostanou také tip na místa, kde se nalézají autentické jeskynní chrámy, vyzdobené starobylými freskami.

Tito nadšenci určitě nevynechají návštěvu románského dómu s neobvyklou sochařskou výzdobou a obrazem Madonny della Bruna, patronky města, od neznámého umělce. Najdou ho na Plazza de Duomo.

Na počest této světice a sv. Františka z Assisi, který zde nějaký čas pobýval, se každého 2. července pořádá slavnost spojená s procesím. Slouží se mše, navíc se tu scházejí i novodobí rytíři na koních. Ti pak zkoušejí výdrž nejen svou, ale i svých ořů, kdy procházejí městem a v hlučícím davu, který je pochopitelně znervózňuje, se na nich snaží udržet co nejdéle.

město Matera

Matera nabízí hodně nevšední ubytování

Těm, kdo viděli film Mela Gibsona Umučení Krista, budou určité scenérie města Matera asi povědomé. A oprávněně, v některých částech se totiž opravdu natáčel, protože se tam nalézají dobře zachované lidové čtvrti původního antického města.

Ti, kdo touží po nevšedním zážitku, mohou využít netradiční ubytování v jeskyních, rekonstruovaných tak, aby byly luxusní, ale zároveň co nejvíc autentické…

ubytování ve skále

dugong

Poblíž letoviska Marsa Alam žije dugong. Je nebezpečný?

Lago Maggiore: Malebné jezero obklíčené památkami

Lago Maggiore

Mohlo by vás zajímat

Okruh ostrovem aneb Celodenní výlet po španělském ostrově Mallorca

Okruh ostrovem: Celodenní výlet po ostrově Mallorca

Španělský ostrov Mallorca je ideálním místem pro letní dovolenou u moře. Přivítají vás tu prostorné písčité pláže, výborná gastronomie, skvostná příroda, udržované cyklostezky a pestrá nabídka výletů. Jedním z nich je Okruh ostrovem, určený především těm, co milují malebné scenérie. Tento celodenní výlet jsme absolvovali a pořídili následující fotografie. Nikoliv však během letních prázdnin, ale […]

Číst více

tinto de verano

Tinto de verano: Nápoj, který vás osvěží ve Španělsku

Dovolená ve Španělsku se blíží a vás zajímá, na jakých gastronomických specialitách si tam můžete pochutnat? Před časem jsme si představili některá jídla, dnes dáme přednost pití. Nápoj, který vidíte na fotografii, se nejmenuje sangria (i navzdory tomu, že se jí podobá), ale tinto de verano. O co přesně kráčí? Share Tweet Email

Číst více

Churros: Podlouhlé koblihy osladí vaši dovolenou ve Španělsku

Během eurovíkendu nebo dovolené ve Španělsku, tedy i na ostrově Mallorca, určitě narazíte na churros (čuros). Jedná se o vyhlášenou místní specialitu, připravovanou z odpalovaného těsta. Konkrétně jde o smažené skořicové pečivo ve tvaru tyčinek hvězdicovitého nebo kulatého průřezu. Nechybí na stole ani během svátečních snídaní, například na Nový rok. Share Tweet Email

Číst více