Řecká mytologie: Vydejte se po stopách řeckých bájí

ZajímavostiRady a tipySantoriniKrétaDestinaceŘeckoSamosKosZakynthosRhodos

Zdravíme všechny milovníky cestování a starověkých bájí! Kdo z vás by nechtěl někdy strávit dovolenou jako bájný hrdina? Na každém rohu trochu toho božského zásahu a romantických dobrodružství. A kde jinde hledat ty pravé mytické zážitky než v Řecku, kde se Olymp sklání nad mořem a historie mluví ze zdi každé antické památky? Vydejte se s námi na magickou cestu po ostrovech, kde mytologie ožívá přímo pod vašima nohama! 

Rhodos: Ostrov boha slunce 

Rhodos, dle legend stvořený z moře, domov boha slunce Helia, který jej ozářil nekonečnými slunečními paprsky. Věděli jste, že je pravděpodobně pojmenován po jeho ženě Rhodě? No nezní to pohádkově? Pojďte zažít báje Rhodu na vlastní kůži. A to například v úchvatném Lindosu, kde na vrcholu skály trůní antický chrám Athény Lindské, odkud uvidíte všude kolem jen neskutečně modré moře. Nejeden milovník antických bájí a tajů ví, že na Rhodu stál jeden ze sedmi divů světa, a to Kolos Rhódský – vysoká socha boha Hélia. Udělejte si proto výlet i na toto tajuplné místo, které se nachází v přístavu ve městě Rhodos. Místo něj zde nyní naleznete symboly ostrova – laň a jelena, avšak představám se meze nekladou, a proto tento spot rozhodně nesmíte vynechat! 

Kréta: Labyrinty Minotaura 

Kréta není jen o nádherných plážích, ale hlavně o historii. Kdo by neslyšel o hrdinském Theseovi a tajemném stvoření s lidským tělem a býčí hlavou – Minotaurovi. Vydejte se proto do antického Knossu a prozkoumejte zdejší palác, kde legendární král Minós držel tuto nestvůru zajatou v neskutečném labyrintu z kamene. Dle legend z tohoto ikonického bludiště nikdo nenašel cestu ven a byl ponechán na pospas Minotaurovi. Až bájný hrdina Théseus, syn krále Aigea, se dokázal tomuto netvorovi postavit a porazit jej. Kdo ví, třeba se vám v zákoutích těchto ruin podaří najít skryté vchody nebo aspoň stopy po dávných obyvatelích. Ale hlavně, podaří se vám najít cestu zpět do civilizace?  

Kos: Asklepiův ostrov 

Věděli jste, že Kos je domovem boha lékařství Asklepiona? Proto při vaší návštěvě Kosu nesmíte vynechat antické sanatorium, Asklepieion, opravdový starověký léčebný areál. Důraz se kladl hlavně na to, aby byla spokojená především duše. Antičtí obyvatelé ostrova se zde léčili pod vedením samotného boha medicíny, který sděloval diagnózu nemocným ve snech. A proto až si budete užívat výhled na turecké pobřeží na druhé straně moře, představte si, jak si pacienti užívali léčbu v tomto jedinečném prostředí. V hlavním městě Kos pak určitě nevynechejte Hippokratův platan, který tento zakladatel moderní medicíny údajně vlastnoručně zasadil. 

Zakynthos: Ostrov nymf 

Zakynthos, pojmenován po Zakynthovi, synovi trojského krále Dardana, je nádherný ostrov plný přírody a historie. Jednalo se také o místo odpočinku a kratochvíle boha Apollona. Už jen to musí být důvodem, proč zavítat právě sem. Při svých toulkách a objevování Zakynthosu nesmíte, krom vraku lodi na pláži Navagio, minout také překrásné Modré jeskyně, a když budete mít štěstí, třeba spatříte i nymfy, krásné vodní bytosti podobné vílám.  

Samos: Ráj bohyně Héry 

Samos, zasvěcený Héře, ženě mocného Dia, která se zde narodila. V Pythagoreiu najdete Heraion, velkolepý chrám věnovaný této bohyni, který je součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Místní vám rádi povyprávějí, jak se tady Zeus s Hérou poprvé setkali. Dle legend zde následně měli velkolepou svatbu. Věděli jste, že Samos je nejen rodištěm bohyně Héry, ale i slavného matematika a filozofa Pythagora či nejslavnějšího bajkaře historie Ezopa? A to rozhodně není ze slavných rodáků vše. I proto je ostrov Samos lákadlem pro nejednoho fandu historie, jelikož ta tady opravdu sálá z každého kousíčku země.  

Santorini: Ostrov ztracené Atlantidy 

A když už jsme u legend, modrobílé Santorini je pověstmi opředeno jako možné místo ztracené Atlantidy. Tento ostrov, překypující romantikou, nabízí nejen dechberoucí západy slunce, ale i unikátní možnost ponořit se do tajemství minulosti. V dávném starověku byl původní ostrov před zničujícím výbuchem sopky nazýván Théra nebo Kallisté, což v překladu znamená Nejkrásnější. A že nejkrásnější stále je, musíte poznat na vlastní oči. Procházejte se mezi bílými domky a nechte se unášet příběhy staršími než samotný čas. 

Tip na závěr 

Ať už vaše cesta za mytologií skončí kdekoli, nezapomeňte si odvézt kousek Řecka s sebou. Ideálním suvenýrem může být něco tradičně řeckého – třeba replika antické keramiky nebo malá soška vašeho oblíbeného boha či bohyně, kterou najdete v mnoha obchůdcích u turistických atrakcí. A nezapomeňte, každý kousek Řecka má svůj příběh, stejně jako každá soška má svou duši. 

Tak co, připraveni na dobrodružství jako z báje? Řecko a jeho ostrovy vás již volají, abyste svými vlastními kroky prošli cesty plné mýtů a legend! 

 

Marathonisi u ostrova Zakynthos

Marathonisi: Želví ostrov v zálivu Laganas milují karety i turisté

Kiten: Bulharské letovisko oplývá mimořádně zdravým klimatem

letovisko Kiten

Mohlo by vás zajímat

Dovolená v Řecku

Dovolená v Řecku: 3 důvody proč navštívit ostrov Kos

Prosluněné Řecko je jistě jedním ze symbolů pro letní dovolenou a pro jeho ostrovy to platí minimálně dvojnásob. Však se také není čemu divit, díky jejich kráse a přívětivému podnebí si je za svůj domov lidé poprvé zvolili již před více než 9000 lety! Dnes bude v našem hledáčku malebný ostrov Kos. Share Tweet Email

Číst více

Národní park Ras Mohamed aneb nejlepší potápění v Egyptě

Nejlepší potápění v Egyptě: Ras Mohamed v Sharm El Sheikh

Jste milovníci potápění nebo byste ho třeba jen rádi vyzkoušeli? Pojeďte s CK Blue Style do Egypta a navštivte národní park Ras Mohamed, která nabízí to nejlepší potápění v Egyptě a možná i na celém světě! Share Tweet Email

Číst více

vyhlídka Cabo Girão na ostrově Madeira

Cabo Girão: Vyhlídka na ostrově Madeira vás zbaví strachu z výšek

Nádherná příroda je hlavním důvodem, proč většina turistů z celého světa míří na portugalský ostrov Madeira. Ten leží v Atlantském oceánu, cca 580 km západně od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Jestliže sem přiletíte na dovolenou, ani minutu neváhejte a navštivte vyhlídku Cabo Girão. Jednak uvidíte nádherné scenérie a jednak se zbavíte […]

Číst více