Pamukkale: „Bavlněný hrad“ v Turecku

30. 3. 2023TureckoFoto tipyTipy na výlety

Pamukkale patří mezi nejznámější a nejoblíbenější turistické atrakce Turecka. A není divu, jedná se o opravdu překrásné a zajímavé místo, které by si neměl nechat utéct žádný cestovatel.

Pamukkale se nachází v jihozápadní části země nedaleko města Denizli. Přírodní skvost je tvořen sněhově bílými travertinovými kaskádami a z dojmu, který místo vyvolává, vychází také jeho název, jenž lze přeložit jako „Bavlněný hrad“. Celý areál má 2 700 metrů na šířku a 160 metrů na výšku. Spolu s ruinami města Hierapolis, které se nachází na vrcholu kaskád, je Pamukkale zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Kdo neviděl, nepochopí…

Přírodní zajímavost Pamukkale lze jen těžko popsat slovy a kdo ji neviděl na vlastní oči, těžko si dokáže představit, že může existovat něco tak čistého a krásného mezi zvlněnými kopci v tureckém vnitrozemí.

Příroda je mocná

Místo je oblastí tektonického zlomu, kde na povrch vytékají minerální prameny bohaté na vápník. Z minerální vody stékající po skále vznikají usazeniny – travertin. Tak vyrůstaly v průběhu mnoha tisíc let působivé terasy, kaskády a jezírka a nepřestaly vznikat ani doposud, neboť pramen je stále aktivní.

Brouzdání jezírky

Při návštěvě místa si můžete užít příjemné brouzdání či dokonce koupání v průzračně modré vodě. Aby však nedošlo k poškození travertinových teras, musejí návštěvníci chodit bosí. Okouzlující atmosféru doplňují úchvatné vodopády padající z bílých stěn.

Vodou ke zdraví

Voda v bazénkách je příjemně teplá a bohatá na minerály, jako je vápník a hořčík. Díky tomu mají zdejší prameny léčivé účinky a mohou pomoci s mnoha zdravotními problémy, například onemocněním kloubů či kůže. A krása místa samozřejmě pozitivně působí i na lidskou psychiku. 

Lázeňské město Hierapolis

O pramen se lidé zajímali už v antických dobách a zhruba 250 let př. n. l. zde bylo založeno lázeňské město Hierapolis, které již ve starověku proslulo díky svým léčivým pramenům a jehož úchvatné pozůstatky se nacházejí přímo nad travertinovými kaskádami. 

Během výletu se zde můžete projít tajemnou nekropolí, obdivovat zdejší divadlo, Domitianovu a byzantskou bránu, navštít ruiny Apollónova chrámu či Kleopatřiny lázně, v nichž se podle legendy zasnoubila Kleopatra s Markem Antoniem. V antickém bazénu s mramorovými sloupy se za poplatek lze i vykoupat.

Město Denizli

Jak už bylo napsáno výše, Pamukkale se nachází nedaleko moderního města Denizli, které je známé pro svou lázeňskou kulturu. Nabízí však i další oblíbené turistické atrakce, jako jsou nákupy na trzích, turecká gastronomie či pěší túry do okolních hor. V blízkosti se kromě jiného nachází například národní park Mount Honaz či starobylé město Laodicea.

Určitě si toto pohádkové místo, jež by šlo označit za osmý div světa, nenechte ujít! Vydejte se s CK Blue Style na dovolenou do Turecka a udělejte si výlet, na který jen tak nezapomenete.

Marsa Matrouh

Marsa Matrouh: Objevte krásu i tajemství oázy Síwa

Pláž Fazayah – pohoda uprostřed nedotčené přírody

Fazayah

Mohlo by vás zajímat

Cestovka b.s. | 2. díl

Kapverdy, souostroví v Atlantském oceánu u pobřeží západní Afriky, také celoroční destinace s velmi příjemným a stabilním počasím, kde se dle místního hesla „No stress“ skutečně žije. Share Tweet Email

Číst více

dovolená v Kalábrii

Dovolená v Kalábrii: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Chystáte se s CK Blue Style do Itálie, konkrétně do Kalábrie? Pokud ano, nejspíš se v duchu ptáte sami sebe: Co si mám vzít s sebou? Potřebuji vízum? Mám si už v Česku proměnit peníze? Čeho se během pobytu vyvarovat? Hrozí mi mimo hotel nějaké nebezpečí? Co tam nakupovat a co ne? Tyto a další […]

Číst více

4 důvody proč strávit dovolenou na Kypru

Dovolená na Kypru: 4 důvody proč objevit Afroditin ostrov

Láká vás vyhřátý plážový písek, průzračné moře, úchvatná příroda, starobylé památky a skvělé jídlo? Dovolená na Kypru je pro vás tedy jako dělaná! Share Tweet Email

Číst více