Oia: Vesnička na ostrově Santorini nadchne výhledy i architekturou

14. 7. 2022SantoriniDestinaceŘecko

Doslova božské výhledy skýtá svým návštěvníkům řecký ostrov Santorini, na němž můžete prožít letní dovolenou s CK Blue Style. Jedním z nejúchvatnějších míst, kde si vychutnáte lahodný drink nebo vynikající pokrm a při té příležitosti se pokocháte pohledem na Egejské moře, útesy a okolní ostrovy, je romantická vesnička Oia na severozápadě. Charakterizují ji bílé domky a kostely s modrými kupolemi, vytesané terasovitě do skal. Není divu, že se jedná o oblíbené útočiště zamilovaných párů, které tu nadšeně tráví svoje líbánky.

Pojďme se nyní společně podívat na to, jak vesnička Oia na ostrově Santorini vypadá. Pakliže jste zde dosud nebyli, můžete to ještě letos nebo třeba příští léto napravit.

Zemětřesení vyhnalo většinu obyvatel

Hlavními důvody, proč turisté jezdí do vesničky Oia, jsou úchvatné výhledy do skvostného okolí a atraktivní – a zcela nevšední – architektura. Podniků, kde lze posedět a hledět do dáli, je zde celá řada. Záleží na tom, na co máte právě chuť.

podnik s výhledem do okolí

Místo, na kterém se vesnička rozkládá, vytvořila vulkanická činnost. V roce 1956 Oiu téměř srovnalo se zemí ničivé zemětřesení. Z mnoha tisíců původních obyvatel jich tady zůstalo jen přibližně 1500. Společně vybudovali vesničku znovu, nyní je ještě krásnější a malebnější.

vesničku Oia nehyzdí kabely

Přestavbu místní provedli velice citlivě, tudíž se Oia i v současnosti pyšní tradičním vzhledem. Ten kupodivu nehyzdí změť kabelů, poněvadž byly položeny do země.

vesnička Oia je pýchou ostrova Santorini

Vesnička Oia je především o romantice

Procházka po vesničce Oia, která je zářným příkladem kykladského stavebního slohu, je nezapomenutelným zážitkem. Navíc prověříte svoji fyzičku.

procházka po vesničce Oia je náročná na fyzičku

Vesnička neoplývá bujarým nočním životem, zato si tady můžete vychutnat parádní západ – nebo také východ – slunce. Podniky, kde je veselo až do rána, na vás čekají v 10 km vzdáleném hlavním městě Fira. CK Blue Style nabízí ubytování i v letoviscích Imerovigli, Kamari či Perissa. Tedy pokud není zrovna vyprodáno.

vesnička Oia na Santorini je romantické místo

Během procházky po vesničce Oia bez problémů dohlédnete na okolní ostrovy Thirasia, Aspronisi, Nea Kaimeni a Palea Kaimeni. Ty tvoří – společně s ostrovem Santorini neboli Théra – souostroví Santorini. Nadřazeným celkem jsou Kyklady, které jsou součástí Řecka.

z vesničky Oia uvidíte pobřeží ostrova Santorini, ale také okolní ostrovy

Nejen kluky láká námořní muzeum

Do vesničky Oia se dostanete po silnici, vinoucí se v její horní části. Kromě restaurací a kaváren jsou zde k dispozici potravinové markety i obchody s kvalitními suvenýry. Nechybí ani pošta, lékárna či půjčovna aut. Na vaši návštěvu čekají umělecké galerie a námořní muzeum, obdiv si zaslouží ikonický větrný mlýn, nádherný kostel Panagia Platsani či zbytky pevnosti Londsa. Není divu, že Oia figuruje v několika celovečerních filmech, například ve snímku Lara Croft – Tomb Raider: Kolébka života s Angelinou Jolie.

zvonice na ostrově Santorini

Jestliže budete pobývat ve vesničce Oia, můžete se v ní i vykoupat. Má to však háček – je nezbytné sestoupat po strmých schodech nebo sejít k moři malou a klikatou uličkou. Pod tvrzí byzantského hradu svatého Mikuláše, která slouží jako vyhlídka, leží malá pláž Ammoudi. V jihovýchodní části vesničky je ještě jedna pláž – a zároveň přístaviště – Armeni. Dá se zde skvěle šnorchlovat!

pláž a přístaviště Ammoudi

Řecko

10 důvodů, proč milujete Řecko

Ayutthaya – drahokam v koruně Země úsměvu

Mohlo by vás zajímat

Love Lake Dubai: Jezera lásky jsou nejromantičtějším místem v Dubaji

Nejvyšší budova, největší nákupní centrum, nejdelší městský lanový skluz, nejvyšší hotel či největší krytý zábavní park na světě – to vše najdete ve městě Dubaj ve Spojených arabských emirátech. V poušti za městem se nalézá další, méně známá atrakce Love Lake Dubai (nebo také Heart Lake Dubai). Tato umělá jezera ve tvaru dvou spojených srdcí […]

Číst více

Dolmades

Dolmades: Tradiční řecké jídlo, jež tvoří vinné listy, rýže a zelenina

Dovolená v Řecku je hlavně o pohodě, přírodě, nádherně čistém moři, antických památkách a vynikající gastronomii. Během pobytu v této oblíbené zemi patrně narazíte na pokrm zvaný dolmades (neboli dolma). Je celý zelený a na první pohled tak trochu tajemný. Jedná se o vinné listy plněné rýží a zeleninou, výjimečně i masem. Share Tweet Email

Číst více

Poloostrov Frourio na severu Kefalonie ukrývá benátský hrad Asos

Plánujete dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie? Jeho rozloha činí pouhých 786 km čtverečních, tudíž ho během několika dní zvládnete procestovat takřka celý. Toužíte zažít nejen koupání, opalování, nákupy či posezení v taverně? Udělejte si výlet na malý poloostrov Frourio v severní části Kefalonie. Na jeho vrcholu se nalézají ruiny benátského hradu Asos z konce 16. […]

Číst více