Salina Turda: Nejkrásnější důl světa je pýchou Rumunska

Zajímavosti

Důl Salina Turda najdete v Rumunsku v župě Cluj, tedy na transylvánském venkově. Mimo to, že je hodně rozlehlý, má i zajímavou historii. Nikdy se v něm nepoužívaly výbušniny, veškerá sůl se dolovala ručně nebo strojově.

Důl Salina Turda je starý přes dva tisíce let a stal se jednou z největších rumunských turistických atrakcí. Více než 100 metrů pod zemí se ukrývá unikátní svět, který návštěvníky doslova uhrane. Však ho také americký portál Business Insider označil za nejkrásnější podzemní místo Země. Strop hlavní jeskyně tvoří solné krápníky a pne se k němu monstrózní výtah se schodištěm.

rumunský důl Salina Turda

Zdejší vzduch má léčivé účinky

Sůl se zde těžila od 2. století a v těžbě se pokračovalo i po pádu římské říše. Vytěžily se tu na tři miliardy tun soli. V roce 1932 byl ale důl Salina Turda opuštěn a pustnul, za druhé světové války pak sloužil jako úkryt pro civilisty. Posléze ho na začátku 90. let znovu otevřeli pro veřejnost. Ovšem do současné reprezentativní podoby ho dovedla až renovace, k níž došlo před devíti lety. Pravda, nebyla vůbec levná, vyšla na šest milionů dolarů. Rozhodně se však vyplatila, o tom není nejmenších pochyb.

Díky ní tu najdete největší důlní muzeum na světě – množství původních nástrojů bylo opraveno, některé stroje dokonce opět zprovozněny. Důlní prostory však slouží i jako místo pro tzv. haloterapii, tedy léčbu solí a slaným vzduchem. Uvnitř se drží stálá teplota 10 až 12 stupňů Celsia, pobyt zde prospívá alergikům a astmatikům.

rumunský důl Salina Turda

V dole Salina Turda lze hrát bowling

Podzemní komplex Salina Turda v Rumunsku navíc skrývá obrovský zábavní park s nejrůznějšími volnočasovými aktivitami. Návštěvníci si tu mohou zahrát minigolf a bowling, nebo se lze projet na loďce po důlním azurově zbarveném jezeře, v jehož středu se nacházejí budovy připomínající vesmírnou stanici.

rumunský důl Salina Turda

Lago di Como

Lago di Como: Italské jezero okouzlí plavce i estéty

Asturie: Španělská provincie nadchne nejen horami a sýry

Asturie

Mohlo by vás zajímat

4 tváře dovolenkového ráje

Dovolená v Turecku:⁠ 4 tváře dovolenkového ráje

Turecká riviéra, Antalye, 12:03 tureckého času. Na pláži v panuje charakteristická kombinace odpočinkového klidu a veselého ruchu. Děti se se smíchem proplétají mezi barevnými slunečníky, které vrhají svůj stín na osmahlá těla odpočívajících dospělých. Vzrušené zvuky nedaleko probíhajícího beachvolejbalového klání se mísí s tóny hudby nesoucí se z nedalekého letoviska. Barman v kiosku s nápoji […]

Číst více

Perlová farma Suwaidi

Dovolená v Ras Al Khaimah: Navštivte perlovou farmu Suwaidi

Spojené arabské emiráty a zejména Ras Al Khaimah mají mimořádnou tradici lovců perel, která se datuje více než 7 tisíc let do minulosti. Tomuto řemeslu se zde dařilo zejména ve 12. století a emirát se díky němu stal jedním z nejrušnějších obchodních přístavů v regionu. Pokud přemýšlíte, co navštívit v Ras Al Khaimah, Suwaidi je […]

Číst více

Tip na fotku – Hrad Ravadinovo

Jedním z unikátních míst, které může Sozopol nabídnout, je bezesporu pohádkový Hrad Ravadinovo. Asi byste však nečekali, že si jej postavil bývalý bulharský zápasník a světový šampion Georgi Tumpalov. Share Tweet Email

Číst více