Salina Turda: Nejkrásnější důl světa je pýchou Rumunska

Zajímavosti

Důl Salina Turda najdete v Rumunsku v župě Cluj, tedy na transylvánském venkově. Mimo to, že je hodně rozlehlý, má i zajímavou historii. Nikdy se v něm nepoužívaly výbušniny, veškerá sůl se dolovala ručně nebo strojově.

Důl Salina Turda je starý přes dva tisíce let a stal se jednou z největších rumunských turistických atrakcí. Více než 100 metrů pod zemí se ukrývá unikátní svět, který návštěvníky doslova uhrane. Však ho také americký portál Business Insider označil za nejkrásnější podzemní místo Země. Strop hlavní jeskyně tvoří solné krápníky a pne se k němu monstrózní výtah se schodištěm.

rumunský důl Salina Turda

Zdejší vzduch má léčivé účinky

Sůl se zde těžila od 2. století a v těžbě se pokračovalo i po pádu římské říše. Vytěžily se tu na tři miliardy tun soli. V roce 1932 byl ale důl Salina Turda opuštěn a pustnul, za druhé světové války pak sloužil jako úkryt pro civilisty. Posléze ho na začátku 90. let znovu otevřeli pro veřejnost. Ovšem do současné reprezentativní podoby ho dovedla až renovace, k níž došlo před devíti lety. Pravda, nebyla vůbec levná, vyšla na šest milionů dolarů. Rozhodně se však vyplatila, o tom není nejmenších pochyb.

Díky ní tu najdete největší důlní muzeum na světě – množství původních nástrojů bylo opraveno, některé stroje dokonce opět zprovozněny. Důlní prostory však slouží i jako místo pro tzv. haloterapii, tedy léčbu solí a slaným vzduchem. Uvnitř se drží stálá teplota 10 až 12 stupňů Celsia, pobyt zde prospívá alergikům a astmatikům.

rumunský důl Salina Turda

V dole Salina Turda lze hrát bowling

Podzemní komplex Salina Turda v Rumunsku navíc skrývá obrovský zábavní park s nejrůznějšími volnočasovými aktivitami. Návštěvníci si tu mohou zahrát minigolf a bowling, nebo se lze projet na loďce po důlním azurově zbarveném jezeře, v jehož středu se nacházejí budovy připomínající vesmírnou stanici.

rumunský důl Salina Turda

Lago di Como

Lago di Como: Italské jezero okouzlí plavce i estéty

Asturie: Španělská provincie nadchne nejen horami a sýry

Asturie

Mohlo by vás zajímat

cestovatel Richie a kovový Kryštof Kolumbus v parku svaté Kateřiny ve městě Funchal na ostrově Madeira

Fotoreportáž: Poznejte s námi portugalský ostrov Madeira (2. část)

Ostrov věčného jara, Zelená perla Atlantiku či Květináč Evropy – tyto přezdívky má portugalský ostrov Madeira, ležící v Atlantském oceánu, 580 km od Maroka a 960 km od Lisabonu. Nejčastěji sem míří milovníci nádherné přírody, vynikající gastronomie, zajímavých tradic i pozoruhodné architektury. Koupání v moři či v bazénu nebo pobyt ve wellness centru lze kombinovat […]

Číst více

7 zvláštních zvyků Bulharska

Bulharské zvyky a tradice: Mezi pohanstvím a křesťanskou vírou

Bulharsko je zemí, která láká nejen na krásné pláže na pobřeží Černého moře, ale také na svou úchvatnou, tisíce let trvající historii. Od nepaměti se navíc nacházelo na křižovatce kultur Východu a Západu, což mělo za následek vznik celé řady jedinečných zvyků a tradic. Je to rovněž země, ve které do dnešních dnů přežívají pohanská […]

Číst více

cestovatel Richie pluje kolem ostrova Mallorca

Mallorca: Tohle můžete zažít na největším španělském ostrově!

Největší španělský – a zároveň největší baleárský – ostrov Mallorca není třeba dlouze představovat. Mnozí z vás jistě tuto oblíbenou destinaci v minulosti navštívili. Ale jak to tam vypadá aktuálně? Na konci května, kdy už teplota vody ve Středozemním moři vyloženě svádí ke koupání, jsme na Mallorce pořídili tuto fotoreportáž. Zaměřili jsme se nejen na […]

Číst více