Lago di Como: Italské jezero okouzlí plavce i estéty

Zajímavosti

Lago di Como (Comské jezero nebo také Komské jezero) turisté vyhledávají nejen v parném létě. Patří totiž k nejkrásnějším koutům Itálie i celých Alp, kde leží. Pohled na poměrně úzký pruh vodní hladiny – lemují ji vysoké hory a občas se v ní zrcadlí – či na malebné vesničky na stráních je nezapomenutelný.

Voda je příjemně osvěžující, v létě má kolem 25 stupňů. Oblázková a místy travnatá pláž je v zátoce Laghetto di Piona poblíž městečka Colico Piano, písčitá v Lierně v jižní části jezera. Příjemně je i v Derviu.

Varenna a Lago di Como

Někde se ovšem do vody vstoupit nedá, svahy bývají kamenité, prudké, třeba na jihozápadním výběžku. To většině lidí, co sem jezdí, nevadí. Koupání netvoří hlavní část programu, tou je obdivování krajiny. Někde divoké, jinde plné krásných květin či pro nás exotických stromů.

Lago di Como

Lago di Como svádí k lodnímu výletu

Jezerem přímo protéká řeka Adda, významným přítokem je i další, Mero, takže nedostatkem vody netrpí. V místě, kde se dělí do dvou ramen, leží obec Bellagio. Z ní vyplouvají lodě pro ty, co chtějí Lago di Como prozkoumat celé – má rozlohu 146 km², na délku 51 a šířku 4,5 km.

Bellagio a Lago di Como

Spatříte nejen nádherné vily

Prohlídka Bellagia nemůže zklamat. Nad promenádou plnou subtropických keřů a květin se tyčí vrcholy hor, úzké, klikaté uličky mu dávají starosvětský ráz. V mnoha domech najdeme kavárny, restaurace, obchody se suvenýry. Pokud jde o památky, nejvýznamnější je románská bazilika svatého Jakuba z 12. století s vysokou věží, kostelík sv. Jiří asi z roku 1100, stojící vedle radnice, či dvě vily – Serbelloni nad městem (dnes sídlo Rockefellerovy nadace, původně z patnáctého století, ovšem několikrát přestavovaná) či Melzi d’Eril na břehu jezera Lago di Como. I když do Bellagia vede silnice, lepší je zvolit lodní dopravu, kdy se dá vidět z různých stran.

vila Melzi a Lago di Como

Existuje možnost výletu, začíná u vsi Menaggio na západním břehu jezera, končí v další pozoruhodné obci Varenně na východě. Je stísněná ve svahu nad malou zátokou, plná malých, pestrobarevných domků, z nichž vyčnívá štíhlá, šedivá kostelní věž, jedna z dominant.

Varenna a Lago di Como

Druhou je zřícenina hradu Vezio asi na 150 metrů vysokém skalním výběžku. Za prohlídku stojí také atraktivní botanická zahrada, ve které jsou umístěna pozoruhodná umělecká díla, patří k vile Monastero.

hrad Vezio a Lago di Como

Horalové jen stěží odolají výzvě

Ti, co nejsou líní, se zajisté nechají zlákat na nejdéle dvouhodinovou procházku nad městečko, nejkrásnější výhled nejen na něj, ale i na Lago di Como je z Piazza Cavour. Kamenitá cesta je dobře zvolená tak, aby se daly obdivovat další nevšední výjevy. Krajině vévodí majestátní a také nejvyšší hora v oblasti, Monte Legnone (2609 m), s ohromným převýšením (vrchol leží o 2400 metrů výše než hladina jezera). Kdo se na ni dívá z jeho vod, zdá se mu nezdolatelná, ale po hřebeni vede cesta nahoru, schůdná i bez horolezeckého vybavení.

Lago di Como

Je ovšem nutné počítat s tím, že jde celodenní, poměrně náročnou túru, rozhodně nevhodnou pro „slečinky“. Odměnou je nejen dobrý pocit z překonání sebe sama, ale i nevšední posezení. Na rozdíl od jiných štítů není plošina na vrcholu strmá a krátká. Je poměrně rozlehlá, s fantastickou vyhlídkou na okolní horské štíty, třeba Gran Paradiso. Je vidět i Piz Bernina, nejvýchodnější alpská čtyřtisícovka, či rameno jezera Lugano. Podle znalců jde o jedno z nejkrásnějších panoramat nejen v Itálii, ale i v Evropě…

Rimini

Rimini: Slavné italské letovisko s velmi dlouhou historií

Salina Turda: Nejkrásnější důl světa je pýchou Rumunska

Salina Turda

Mohlo by vás zajímat

zátoka Buracona na kapverdském ostrově Sal

Fotoreportáž: Zátoka Buracona a jeskyně Blue Eye na ostrově Sal

Chystáte se na Kapverdy, konkrétně na ostrov Sal? Skvělá volba! Čekají vás komfortní hotely, krásné písčité pláže, chutná gastronomie, pohodoví obyvatelé, hudební kluby s vynikající živou produkcí, diskotékové bary i několik atraktivních míst, kam se lze vypravit na výlet. Jedním z nich je věhlasná pobřežní oblast Buracona s atraktivní zátokou a pozoruhodnou jeskyní Blue Eye […]

Číst více

město Jičín

Jičín: Malebné české město, které proslavili Rumcajs, Manka a Cipísek

Nestává se často, aby město proslavila pohádková postavička tak, jako se to přihodilo městu Jičín. Už několik generací ho má spousta nejen našich, ale i zahraničních dětí spojené s loupežníkem Rumcajsem, jeho ženou Mankou a synem Cipískem. Share Tweet Email

Číst více

Krásy a zajímavosti slavné Alexandrie

Egypt: Krásy a zajímavosti slavné Alexandrie

Vydejte se společně s námi do egyptské Alexandrie, egyptské město s bohatou historií a kulturním dědictvím, které proslulo například díky světoznámé Alexandrijské knihovně, Alexandrijskému národnímu muzeu, honosné mešitě Abú El-Abbáse Mursího a dalším pamětihodnostem. Share Tweet Email

Číst více