Za historií na Rhodos – hrad Kritinia

22. 2. 2023DestinaceŘeckoTipy na výletyRhodos

Ostrov Rhodos je plný kouzelných míst a tak se tu během dovolené se určitě nudit nebudete, ať už jste milovníci pláží, památek nebo řecké kuchyně. Jedním ze zmíněných pěkných míst je hrad Kritinia, jehož poměrně zachovalé trosky se nacházejí na kopci na severozápadním pobřeží ostrova Rhodos mezi vesnicemi Kritinia a Kamiros Skala. Z místa je opravdu nádherný výhled na moře, a to do všech stran, díky strategické poloze hradu.

Hrad byl postaven johanity roku 1472 pod vedením velmistra jménem Giovanni Battista Orsini na ochranu obyvatel proti osmanskému vojsku. Po zmíněném velmistrovi byla stavba hradu předána muži jménem Pierre d’Aubusson, který přidal věž a dělostřelbu. Opevnění následně posílil žoldák a dobrodruh Basilio Della Scuola. Hrad byl nakonec dokončen v 16. století pod vedením velmistra jménem Fabrizio del Carretto. Vzhledem k historii v sobě hrad spojuje několik stylů. Nad vchodem lze však stále spatřit erby prvních dvou velmistrů, kteří na hradu podíleli.

Kritinia patří k největším johanitským hradům, které se ostrově nacházejí. Uvnitř hradeb lze spatřit pozůstatky kaple. Doprava sem není nijak složitá, nejjednodušší je pronajmout si auto, kousek za vesnicí Kamiros Skala odbočit doprava a zaparkovat na malém parkovišti kousek pod hradem. K troskám vystoupáte po upravených schodech. Vstupné se zde neplatí.

Okolí hradu je nádherně zelené, projít se lze olivovníkovými sady nebo lesem. Pod parkovištěm se můžete osvěžit v malé taverně nebo zajet do jedné ze zmíněných vesnic. Vesnici Kritinia založili uprchlíci, kterým se podařilo uniknout z ostrova Kréta během turecké nadvlády název v překladu znamená Nová Kréta. Po cestě k hradu Kritinia lze také odbočit na malou plážičku jménem Kopria a výlet si tak příjemně zpestřit koupáním v moři nebo piknikem na pláži.

Pokud jste tedy milovníci historie, anebo i jenom pěkných míst, vydejte se s CK Blue Style na kouzelný ostrov Rhodos, objevte jeho krásy a zažijte nezapomenutelnou dovolenou.

Al Jazirat Al Hamra

Al Jazirat Al Hamra: Vesnice duchů v emirátu Ras Al Khaimah

Hrad Monolithos na řeckém Rhodu

hrad Monolithos

Mohlo by vás zajímat

Argostoli

Argostoli: Hlavní město řeckého ostrova Kefalonie zaujme nejen přístavem

Hodláte prožít letní dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie? Pokud ano, můžete si během pobytu udělat výlet do hlavního města Argostoli. Lze posedět v kavárně nebo taverně, projít se ulicemi a kolem přístavu, nakoupit suvenýry, zato památek moc nespatříte. V roce 1953 totiž většinu staveb zničilo silné zemětřesení. Místním nezbylo nic jiného, než skoro celé město postavit […]

Číst více

Experti na cestách: 5. díl

Cestování s dětmi, to je občas aktivita plná adrenalinu. S námi ji ale zvládnete bez problémů, mrkněte jak. A také si nechte poradit, které destinace i konkrétní hotely jsou pro rodiny nejlepší. Tedy, kde se děti pobaví a rodiče odpočinou. Share Tweet Email

Číst více

Petaloudes

Petaloudes: Údolí motýlů na ostrově Rhodos zaujme děti i dospělé

Turistická sezóna na řeckém ostrově Rhodos trvá od května do října. Pokud se sem vydáte v létě, zejména o prázdninách, můžete si udělat skvělý výlet do Petaloudes neboli Údolí motýlů. Nadšeni budou všichni ti, které přitahuje příroda a baví pěší turistika. Jak napovídá název, v těchto končinách spatříte tisíce krasavců s oranžovými křídly. Ta však […]

Číst více