Za historií na Rhodos – hrad Kritinia

DestinaceŘeckoTipy na výletyRhodos

Ostrov Rhodos je plný kouzelných míst a tak se tu během dovolené se určitě nudit nebudete, ať už jste milovníci pláží, památek nebo řecké kuchyně. Jedním ze zmíněných pěkných míst je hrad Kritinia, jehož poměrně zachovalé trosky se nacházejí na kopci na severozápadním pobřeží ostrova Rhodos mezi vesnicemi Kritinia a Kamiros Skala. Z místa je opravdu nádherný výhled na moře, a to do všech stran, díky strategické poloze hradu.

Hrad byl postaven johanity roku 1472 pod vedením velmistra jménem Giovanni Battista Orsini na ochranu obyvatel proti osmanskému vojsku. Po zmíněném velmistrovi převzal stavbu hradu muž jménem Pierre d’Aubusson, který přidal věž a dělostřelbu. Opevnění následně posílil žoldák a dobrodruh Basilio Della Scuola. K dostavbě hradu došlo v 16. století pod vedením velmistra jménem Fabrizio del Carretto. Vzhledem k historii v sobě hrad spojuje několik stylů. Nad vchodem lze však stále spatřit erby prvních dvou velmistrů, kteří na hradu podíleli.

Kritinia patří k největším johanitským hradům, které se ostrově nacházejí. Uvnitř hradeb lze spatřit pozůstatky kaple. Doprava sem není nijak složitá, nejjednodušší je pronajmout si auto, kousek za vesnicí Kamiros Skala odbočit doprava a zaparkovat na malém parkovišti kousek pod hradem. K troskám vystoupáte po upravených schodech. Vstupné se zde neplatí.

Okolí hradu je nádherně zelené, projít se lze olivovníkovými sady nebo lesem. Pod parkovištěm se můžete osvěžit v malé taverně nebo zajet do jedné ze zmíněných vesnic. Vesnici Kritinia založili uprchlíci, kterým se podařilo uniknout z ostrova Kréta během turecké nadvlády název v překladu znamená Nová Kréta. Po cestě k hradu Kritinia lze také odbočit na malou plážičku jménem Kopria a výlet si tak příjemně zpestřit koupáním v moři nebo piknikem na pláži.

Pokud jste tedy milovníci historie, anebo i jenom pěkných míst, vydejte se s CK Blue Style na kouzelný ostrov Rhodos, objevte jeho krásy a zažijte nezapomenutelnou dovolenou.

Al Jazirat Al Hamra

Al Jazirat Al Hamra: Vesnice duchů v emirátu Ras Al Khaimah

24. díl

Experti na cestách 24. díl

Mohlo by vás zajímat

Predjama Castle

Predjama Castle: Největší jeskynní hrad světa je pýchou Slovinska

V jihozápadní části Slovinska, necelou hodinu jízdy od Lublaně, se doslova ukrývá atraktivní světový unikát. Jedná se o Predjamský hrad (Predjamski grad či Predjama Castle), který je v Guinnessově knize rekordů zapsán jako největší jeskynní hrad na světě. A to díky skutečnostem, že stojí u vstupu do jeskynního komplexu a že nemá žádnou konkurenci, co […]

Číst více

Fotoreportáž: Marocká vesnice Ait Ben Haddou zazářila na filmovém plátně

Ksary jsou tradiční opevněné vesnice na pomezí Sahary, například v Maroku nebo Tunisku. Tvoří je hliněné stavby, obklopené vysokými zdmi. Opevnění chránilo obyvatele před nájezdy nomádů a nepřátelských kmenů. Jestliže se s CK Blue Style vydáte na poznávací zájezd do Maroka, pravděpodobně navštívíte nejznámější ksar v celé zemi. Jmenuje se Ait Ben Haddou (neboli Aït […]

Číst více

SARDINIE: DO KTERÉHO LETOVISKA VYRAZIT

Nejlepší letoviska na Sardinii: Do kterého vyrazíte vy?

Sardinie je bez nejmenších pochybností jedním z nejmalebnějších středomořských ostrovů. Krásné pláže omývané křišťálově čistým mořem společně s pohádkovými horskými vesničkami a bohatou historií lákají každoročně více a více cestovatelů z celého světa. Abychom vám alespoň trochu pomohli s volbou toho správného místa pro vaši dovolenou na Sardinii, vybrali jsme pro vás hned pět letovisek, které podle nás […]

Číst více