Koho fascinuje dávná historie, ten během dovolené na řeckém ostrově Kos nevynechá návštěvu archeologického naleziště Asklépion. Tento starořecký posvátný léčebný okrsek zasvěcený bohu lékařství Asklépiovi se nachází necelé 4 km od centra hlavního města Kos. Některé zdroje uvádějí, že zde byl vyučen slavný řecký lékař Hippokratés, který se na ostrově narodil v roce 460 př. n. l. Jiné zdroje tvrdí, že areál založili až po jeho smrti nebo že tu pracoval ve stáří. Poněvadž Asklépion postavili na 100 metrů vysokém kopci, je každý návštěvník odměněn nádherným výhledem na zmíněné město, Egejské moře a pobřeží Turecka.
Podle řecké mytologie byl Asklépios synem boha Apollóna, měl nadání léčit nemocné. Postupem času se měl dokonce naučit uzdravovat mrtvé, a tak ho Zeus zabil bleskem. Nakonec byl Asklépios uctíván jako bůh léčitelství. Patrně nejvýznamnější Asklépiova svatyně v Řecku se rozprostírá právě na Kosu, na výběžcích pohoří Díkeos. Nejstarší dochované pozůstatky pocházejí ze 4. století př. n. l., spatříte zbytky staveb z helénistického i římského období. Jestliže sem vyrazíte, nezapomeňte si vzít kvalitní fotoaparát.
Na oltář nosili zvířecí oběti
Areál se rozkládá na třech terasách, které spojuje monumentální schodiště. Přichází se směrem od spodní terasy. Tu obklopovala sloupová kolonáda, hraničící s pokoji, kde pravděpodobně žili pacienti. Z těchto staveb se zachovaly pouhé zbytky. Našly se i dva podzemní prostory, určené pro pacienty s leprou a s pohlavně přenosnými chorobami.
Ve výklencích v opěrné zdi, která podpírala druhou terasu, stávaly sochy bohů. Širší výklenek sloužil jako kašna, do níž byla v helénistické době přiváděna léčivá voda.
Druhá terasa byla náboženským centrem. Jsou zde zbytky Asklépiova chrámu a oltáře, kam lidé přinášeli zvířecí oběti, Apollónova chrámu, domu kněží. Exedra – otevřený polokruhový výklenek se sedadly původně zdobily sochy.
Třetí terasu ze tří stran uzavírala sloupová síň, odkud se vcházelo do místností určených k léčení nemocných. Otevřený střed terasy vyplňoval velký Aesculapiův chrám v dórském stylu, jenž byl přesnou kopií Asklépiova chrámu v Epidauru. V byzantských časech chrám přeměnili na křesťanský kostel pravoslavné církve a zasvětili ho Matce Boží. Nad třetí terasou, která skýtá již zmíněný výhled, rostl posvátný cypřišový Apollónův háj.
Asklépion objevil německý archeolog
V roce 554 celý komplex poničilo zemětřesení, později sloužil jako zdroj stavebního kamene pro pevnost Nerantzia i další stavby. Asklépion (známý rovněž jako Asklepieion nebo latinsky Aeskulapium) objevil německý archeolog Rudolf Herzog na počátku 20. století. V době italské vlády na Kosu areál částečně zrekonstruovali, včetně obrovského schodiště. Divadlo a stadion, kde se odehrávaly slavnosti na počest boha Asklépia, nebyly dosud lokalizovány. Pravděpodobně se nalézaly východně od spodní terasy.
Asklépion, který mimo jiné poskytoval azyl politicky pronásledovaným, leží 6 km od letoviska Lambi, 8 km od Psalidi, 10 km od Tigaki a 13 km od Marmari. S areálem sousedí Hippokratova zahrada s touto sochou a také muzeum věnované Hippokratovu odkazu.
Mohlo by vás zajímat

22. díl
Jak si správně zabalit na dovolenou a na co si dát pozor, vám v dnešním díle Expertů na cestách poradí Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. O své zvyky i zlozvyky v rámci balení se podělí také Mirai Navrátil, zpěvák a frontman kapely Mirai. Dále se budeme společně s Lenkou Pátek věnovat tomu, co […]

Poloostrov Frourio na severu Kefalonie ukrývá benátský hrad Asos
Plánujete dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie? Jeho rozloha činí pouhých 786 km čtverečních, tudíž ho během několika dní zvládnete procestovat takřka celý. Toužíte zažít nejen koupání, opalování, nákupy či posezení v taverně? Udělejte si výlet na malý poloostrov Frourio v severní části Kefalonie. Na jeho vrcholu se nalézají ruiny benátského hradu Asos z konce 16. […]

Dovolená v Egyptě: Rady, tipy a důležité informace pro turisty
Chystáte se s CK Blue Style do egyptské destinace Hurghada, Marsa Alam nebo Sharm El Sheikh? Pokud ano, nejspíš si v duchu položíte následující otázky: Co si vzít s sebou? Potřebuji vízum? Mám si už v Česku proměnit peníze? Čeho se během pobytu vyvarovat? Hrozí mi mimo hotel nějaké nebezpečí? Co tam nakupovat a co […]