Město Zakynthos zaujme přístavní promenádou i dvěma náměstími

DestinaceŘeckoZakynthosTipy na výlety

Budete trávit letní dovolenou na řeckém ostrově Zakynthos? V tom případě pro vás máme tip na půldenní výlet spojený s nákupy, posezením v kavárně nebo taverně a obdivováním přístavu i několika památek. To vše vám nabídne – na východním pobřeží ležící – hlavní město Zakynthos, jež se dříve pyšnilo přezdívkou „Benátky jihu“.

Konkrétně do roku 1953, kdy ho téměř kompletně zničilo silné zemětřesení. Následně muselo být znovu vystavěno, avšak i navzdory této skutečnosti si zachovává glanc minulosti. Místní obyvatelé, jichž je zhruba 17 tisíc, mu říkají Chóra. Žije to tady nejen ve dne, ale i v noci – díky barům a diskotékám. A když budete mít chuť, můžete přímo v centru města skočit do Jónského moře!

kavárna s výhledem na město Zakynthos

Patron ostrova odpočívá v katedrále

Ačkoliv je město Zakynthos moderní, nachází se v něm spousta budov postavených v klasickém stylu. A zároveň několik pamětihodností, jež přečkaly zmíněné zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy stupnice. Například pravoslavná katedrála sv. Dionýsa z roku 1948.

pravoslavná katedrála sv. Dionýsa

V nádherném interiéru jsou uloženy ostatky patrona ostrova. Zvonice, tyčící se několik metrů od kostela, symbolizuje město Zakynthos. Lépe řečeno – je jeho dominantou.

katedrála sv. Dionýsa a zvonice

Náměstí svatého Marka (Platia Agiou Markou) zaujme takřka dokonalými replikami původních domů z benátského období. Jeho součástí je jediný katolický kostel na ostrově, postavený na místě impozantního chrámu sv. Marka. Ten vznikl na začátku 16. století, ale přírodní katastrofa ho – stejně jako okolní stavby – srovnala se zemí. Poblíž nechybí ani kavárna a stylová restaurace, odkud se lze kochat pohledem na atraktivní architekturu.

katolický kostel sv. Marka

Solomosovo náměstí poznáte podle soch

Když budete procházet město Zakynthos, neminete Solomosovo náměstí. Je největší ve městě a je orientované směrem k moři. Stojí na něm radnice, muzeum se sbírkami ikon a soch z postbyzantského období, kulturní centrum a městská knihovna. Na volném prostranství spatříte dvě výrazné sochy.

socha básníka Dionysia Solomose

První ztělesňuje zdejšího rodáka, slavného básníka Dionysia Solomose, autora textu řecké hymny. Druhá, Doxa, je uměleckým ztvárněním slávy.

socha Doxa

Pozoruhodný je rovněž kostel sv. Nikolase z roku 1561. Tato jednolodní bazilika, postavená z kamene, stejně jako nedaleká budova Národní banky ustála zemětřesení. Prvním knězem v tomto svatostánku byl prý sám Dionýsos, později prohlášený svatým. Jeho kněžský oděv opatrují v kostele dodnes.

kostel sv. Nikolase

Město Zakynthos ukrývá i malou pláž

Jen pár metrů odsud začíná přístav a přístavní promenáda (ulice Lomvardou) s kavárnami, restauracemi a obchůdky. Když se ze Solomosova náměstí vydáte na opačnou stranu, po chvíli dojdete k malé městské pláži. Ta je kamenitá se strmějším vstupem do vody, nechybí ani dlážděná část s několika dřevěnými lehátky a slunečníky, které si lze pronajmout. Většina turistů se však jen krátce osvěží v moři a po chvíli vyráží obdivovat město Zakynthos a jeho malebná zákoutí.

letecký pohled na město Zakynthos a zejména na Solomosovo náměstí

Mahdia

Mahdia: Proslulé tuniské město, na které navazuje oblíbené letovisko

Dolmades: Tradiční řecké jídlo, jež tvoří vinné listy, rýže a zelenina

Dolmades

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách

Experti na cestách: 18. díl

V dalším díle pořadu Experti na cestách jsme se podívali do nejbezpečnější země na světě. Lidé si v ní nezamykají auta ani domy. Řeč je o Ománu, perle arabského východu. Destinaci přiblížili cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba, honorární konzul Ivo Vaněk a obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek. Místní hotely představil René Eagle, generální […]

Číst více

Maroko

10 důvodů, proč milujete Maroko

Barevné berberské stany skryté v dunách nekonečné Sahary, tisíce let staré římské ruiny a věže mešit tyčící se k nebi, na kterém svítí věčně rozpálené orientální slunce. To vše je Maroko, země, která láká na dědictví své unikátní historie a na fantastická dobrodružství v jejích dechberoucích přírodních scenériích. A až budete po tom všem odpočívat […]

Číst více

Kam v září na dovolenou?

Dovolená v září: Egypt, Kapverdy nebo Řecko?

Všimli jste si, že rána jsou v poslední době chladnější, dny kratší a paprsky slunce sice ještě hřejí, ale jako by také pomalu ztrácely svůj letní elán? Neříká se nám to snadno, avšak diagnóza je jasná –⁠ léto nás pomalu opouští a je jen otázkou času, kdy budeme muset vyměnit tílka a šortky za podzimní […]

Číst více