Město Zakynthos zaujme přístavní promenádou i dvěma náměstími

23. 2. 2021DestinaceŘeckoZakynthosTipy na výlety

Budete trávit letní dovolenou na řeckém ostrově Zakynthos? V tom případě pro vás máme tip na půldenní výlet spojený s nákupy, posezením v kavárně nebo taverně a obdivováním přístavu i několika památek. To vše vám nabídne – na východním pobřeží ležící – hlavní město Zakynthos, jež se dříve pyšnilo přezdívkou Benátky jihu.

Konkrétně do roku 1953, kdy ho téměř kompletně zničilo silné zemětřesení. Následně muselo být znovu vystavěno, avšak i navzdory této skutečnosti si zachovává glanc minulosti. Místní obyvatelé, jichž je zhruba 17 tisíc, mu říkají Chóra. Žije to tady nejen ve dne, ale i v noci – díky barům a diskotékám. A když budete mít chuť, můžete přímo v centru města skočit do Jónského moře!

kavárna s výhledem na město Zakynthos

Patron ostrova odpočívá v katedrále

Ačkoliv je město Zakynthos moderní, nachází se v něm spousta budov postavených v klasickém stylu. A zároveň několik pamětihodností, jež přečkaly zmíněné zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy stupnice. Například pravoslavná katedrála sv. Dionýsa z roku 1948.

pravoslavná katedrála sv. Dionýsa

V nádherném interiéru jsou uloženy ostatky patrona ostrova. Zvonice, tyčící se několik metrů od kostela, symbolizuje město Zakynthos. Lépe řečeno – je jeho dominantou.

katedrála sv. Dionýsa a zvonice

Náměstí svatého Marka (Platia Agiou Markou) zaujme takřka dokonalými replikami původních domů z benátského období. Jeho součástí je jediný katolický kostel na ostrově, postavený na místě impozantního chrámu sv. Marka. Ten vznikl na začátku 16. století, ale přírodní katastrofa ho – stejně jako okolní stavby – srovnala se zemí. Poblíž nechybí ani kavárna a stylová restaurace, odkud se lze kochat pohledem na atraktivní architekturu.

katolický kostel sv. Marka

Solomosovo náměstí poznáte podle soch

Když budete procházet město Zakynthos, neminete Solomosovo náměstí. Je největší ve městě a je orientováno směrem k moři. Stojí na něm radnice, muzeum se sbírkami ikon a soch z postbyzantského období, kulturní centrum a městská knihovna. Na volném prostranství spatříte dvě výrazné sochy.

socha básníka Dionysia Solomose

První ztělesňuje zdejšího rodáka, slavného básníka Dionysia Solomose, autora textu řecké hymny. Druhá, Doxa, je uměleckým ztvárněním slávy.

socha Doxa

Pozoruhodný je rovněž kostel sv. Nikolase z roku 1561. Tato jednolodní bazilika, postavená z kamene, stejně jako nedaleká budova Národní banky ustála zemětřesení. Prvním knězem v tomto svatostánku byl prý sám Dionýsos, později prohlášený svatým. Jeho kněžský oděv opatrují v kostele dodnes.

kostel sv. Nikolase

Město Zakynthos ukrývá i malou pláž

Jen pár metrů odsud začíná přístav a přístavní promenáda (ulice Lomvardou) s kavárnami, restauracemi a obchůdky. Když se ze Solomosova náměstí vydáte na opačnou stranu, po chvíli dojdete k malé městské pláži. Ta je kamenitá se strmějším vstupem do vody, nechybí ani dlážděná část s několika dřevěnými lehátky a slunečníky, které si lze pronajmout. Většina turistů se však jen krátce osvěží v moři a po chvíli vyráží obdivovat město Zakynthos a jeho malebná zákoutí.

letecký pohled na město Zakynthos a zejména na Solomosovo náměstí

Mahdia

Mahdia: Proslulé tuniské město, na které navazuje oblíbené letovisko

Dolmades: Tradiční řecké jídlo, jež tvoří vinné listy, rýže a zelenina

Dolmades

Mohlo by vás zajímat

egyptský ostrov Giftun

Giftun: Ostrov nedaleko města Hurghada svádí k celodennímu výletu

Egyptské Tahiti – tuto přezdívku si ostrov Giftun vysloužil díky plážím s téměř bílým povrchem a průzračnému moři. Nalézá se necelých pět kilometrů od města Hurghada a je cílem celodenních lodních výletů. Budete-li trávit dovolenou v této egyptské destinaci, můžete se domluvit s delegátem CK Blue Style a ten vám návštěvu Giftunu zprostředkuje. Share Tweet […]

Číst více

Caló des Moro: Nádherná přírodní pláž na španělském ostrově Mallorca

Mallorca je největší španělský ostrov a na rozdíl od Kanárských ostrovů je plný zeleně. Navíc jeho břehy neomývá Atlantský oceán, ale Středozemní moře. Pokud se zde rozhodnete strávit dovolenou, ideální je období od druhé poloviny května do konce září. Chcete si udělat výlet na neorganizovanou pláž obklopenou přírodou? Naším tipem je Caló des Moro na […]

Číst více

10 důvodů, proč milujete Madeiru

10 důvodů, proč milujete Madeiru

Na otázku “Proč milujete Madeiru?” jsme se zeptali těch vůbec nejpovolanějších – vás, našich klientů a fanoušků. Důvodů, proč Madeiru milovat a proč ji navštívit, jste vymysleli opravdu hodně. Koneckonců, když se touláte po levádách a obdivujete věčně zelené svahy okolních skal a údolí, pochutnáváte si na rybě, jen před chvílí vylovené z oceánu, nebo […]

Číst více