Prasonisi: Pláž na ostrově Rhodos spojuje Středozemní a Egejské moře

16. 8. 2021DestinaceŘeckoTipy na výletyRhodos

Láká vás dovolená na Rhodosu? Pokud ano, přinášíme tip na zajímavý výlet! Baví-li vás kitesurfing či windsurfing, zbystřete o to víc! Jedná se o proslulou pláž Prasonisi v nejjižnějším cípu tohoto ostrova, který náleží Řecku a nachází se poblíž Turecka. Díky skvělým povětrnostním podmínkám se tu provozují zmíněné vodní sporty. Písčitá pláž navíc dostala přezdívku Polibek dvou moří. To proto, že ji z jedné strany omývá Středozemní a z druhé strany Egejské moře. Během přílivu je dokonce zatopená.

Jestliže vás kitesurfing a windsurfing neláká, můžete se alespoň projít a vykoupat. Na Prasonisi se dostanete autobusem, který několikrát denně vyjíždí z hlavního města Rhodos a končí právě tady. Staví v řadě dalších letovisek a stejnou cestou se vrací zpátky. Další variantou je pronajaté auto, které necháte na bezplatném parkovišti.

Polibek dvou moří

Můžete si zaplatit instruktora

Autobusová doprava na ostrově Rhodos je spolehlivá. Spoj však může na zastávku přijet o několik minut dříve, nebo naopak později. Jízdenka z města Rhodos až k 90 km vzdálené pláži Prasonisi stojí necelých 11 eur. Z jiných letovisek je to výrazně blíž – z Faliraki 78 km, z Lindosu 50 km, z Kalathosu 47 km, z Lardosu 42 km, z Kiotari 32 km a z Gennadi 28 km. Dáte-li přednost autu, dorazíte sem po hlavní cestě, vedoucí z města Rhodos po východním pobřeží. Před městečkem Katavia odbočíte vlevo a po 9 km dojedete do cíle.

Na dvojité pláži Prasonisi většinou fouká silný vítr. Vybavení pro vodní sporty si tu můžete zapůjčit, doplňky lze i zakoupit. Za poplatek je k dispozici také instruktor. Jsou zde rovněž taverny, obchod s potravinami a krám se suvenýry. V západní části Prasonisi se tvoří větší vlny, východní část je klidná. Koupat se dá pouze na okrajích pláže, několik metrů od břehu už se prohánějí milovníci windsurfingu a kitesurfingu.

windsurfing a kitesurfing na Prasonisi

Ostrůvek Prasonisi ukrývá nejen maják

Během odlivu a při nižší hladině moře je pláž Prasonisi poměrně široká. Lze po ní suchou nohou dojít na stejnojmenný ostrůvek. Na něm najdete malou pláž s názvem SuBe Beach a na opačné straně ještě jednu, také miniaturní.

malá pláž na ostrůvku Prasonisi

Dominantou takřka pustého ostrůvku Prasonisi („zelený ostrov“) je maják, tyčící se na jihozápadě. Dojdete k němu přibližně za dvacet minut. Okolí majáku skýtá parádní výhled na skály a moře, v dáli zahlédnete ostrov Karpathos.

maják na ostrůvku Prasonisi

Výlet na Prasonisi lze spojit s poznáváním zajímavých míst v okolí. Když 2,5 km před pláží odbočíte doleva, během šesti minut přijedete k nádherné pláži s názvem My Secret Beach. Anebo když těsně před Prasonisi zahnete doprava, po 650 metrech narazíte na parkoviště. Kousek od něj se rozkládají ruiny prastaré osady Vroulia. Uvidíte tu pozůstatky raně křesťanského kostela ze 6. století. Dostanete se sem i pěšky v případě, že na Prasonisi přijedete autobusem. A ještě něco – cestou na pláž nejspíš budete míjet planinu s malými pyramidami postavenými z kamenů…

kamenné pyramidy v Řecku

Potami

Potami: Pláž na ostrově Samos okouzlí délkou, přírodou i čistotou vody

Heraion na Samu: Ruiny antického chrámu zasvěceného bohyni Héře

Heraion

Mohlo by vás zajímat

Řecko

10 důvodů, proč milujete Řecko

Co podle Vás dělá z Řecka jednu z nejoblíbenější letních destinací? Jsou to romantické pláže a křišťálově čisté moře? Vynikající jídlo doplněné o sklenku kvalitního řeckého vína? Jsou to antické památky nebo vřelá pohostinnost místních obyvatel? Není pouze jedna správná odpověď, Řecko je zkrátka „všecko“.   Share Tweet Email

Číst více

Salála

Ománská Salalah: 7 tipů na výlety, které si nesmíte nechat ujít

Když se řekne Blízký východ, pravděpodobně si leckdo z vás představí pouštní krajinu, velbloudí karavany a rozpálená skaliska lemující obzor. Ti, kteří jsou s tímto fascinujícím regionem seznámeni trochu blíže však určitě namítnou, že je toho zde k vidění mnohem více. A pro ománské město a region Salalah (česky Salála) to platí dvojnásob! Share Tweet […]

Číst více

Sharjah

Sharjah: Arabský emirát, jehož symbolem je otevřený Korán

Kdykoliv během roku můžete prožít dovolenou ve Spojených arabských emirátech, a to nejen v Dubaji. Kromě ní se nabízí dalších šest emirátů – Ras Al Khaimah, Fujairah, Abu Dhabi, Umm Al Quwain, Ajman a Sharjah. Proč se vydat právě do posledně jmenovaného? Emirát Sharjah (česky Šardžá) vyhledávají turisté toužící zejména po odpočinku. Na své si […]

Číst více