Prasonisi: Pláž na ostrově Rhodos spojuje Středozemní a Egejské moře

16. 8. 2021DestinaceŘeckoTipy na výletyRhodos

Láká vás dovolená na Rhodosu? Pokud ano, přinášíme tip na zajímavý výlet! Baví-li vás kitesurfing či windsurfing, zbystřete o to víc! Jedná se o proslulou pláž Prasonisi v nejjižnějším cípu tohoto ostrova, který náleží Řecku a nachází se poblíž Turecka. Díky skvělým povětrnostním podmínkám se tu provozují zmíněné vodní sporty. Písčitá pláž navíc dostala přezdívku Polibek dvou moří. To proto, že ji z jedné strany omývá Středozemní a z druhé strany Egejské moře. Během přílivu je dokonce zatopená.

Jestliže vás kitesurfing a windsurfing neláká, můžete se alespoň projít a vykoupat. Na Prasonisi se dostanete autobusem, který několikrát denně vyjíždí z hlavního města Rhodos a končí právě tady. Staví v řadě dalších letovisek a stejnou cestou se vrací zpátky. Další variantou je pronajaté auto, které necháte na bezplatném parkovišti.

Polibek dvou moří

Můžete si zaplatit instruktora

Autobusová doprava na ostrově Rhodos je spolehlivá. Spoj však může na zastávku přijet o několik minut dříve, nebo naopak později. Jízdenka z města Rhodos až k 90 km vzdálené pláži Prasonisi stojí necelých 11 eur. Z jiných letovisek je to výrazně blíž – z Faliraki 78 km, z Lindosu 50 km, z Kalathosu 47 km, z Lardosu 42 km, z Kiotari 32 km a z Gennadi 28 km. Dáte-li přednost autu, dorazíte sem po hlavní cestě, vedoucí z města Rhodos po východním pobřeží. Před městečkem Katavia odbočíte vlevo a po 9 km dojedete do cíle.

Na dvojité pláži Prasonisi většinou fouká silný vítr. Vybavení pro vodní sporty si tu můžete zapůjčit, doplňky lze i zakoupit. Za poplatek je k dispozici také instruktor. Jsou zde rovněž taverny, obchod s potravinami a krám se suvenýry. V západní části Prasonisi se tvoří větší vlny, východní část je klidná. Koupat se dá pouze na okrajích pláže, několik metrů od břehu už se prohánějí milovníci windsurfingu a kitesurfingu.

windsurfing a kitesurfing na Prasonisi

Ostrůvek Prasonisi ukrývá nejen maják

Během odlivu a při nižší hladině moře je pláž Prasonisi poměrně široká. Lze po ní suchou nohou dojít na stejnojmenný ostrůvek. Na něm najdete malou pláž s názvem SuBe Beach a na opačné straně ještě jednu, také miniaturní.

malá pláž na ostrůvku Prasonisi

Dominantou takřka pustého ostrůvku Prasonisi („zelený ostrov“) je maják, tyčící se na jihozápadě. Dojdete k němu přibližně za dvacet minut. Okolí majáku skýtá parádní výhled na skály a moře, v dáli zahlédnete ostrov Karpathos.

maják na ostrůvku Prasonisi

Výlet na Prasonisi lze spojit s poznáváním zajímavých míst v okolí. Když 2,5 km před pláží odbočíte doleva, během šesti minut přijedete k nádherné pláži s názvem My Secret Beach. Anebo když těsně před Prasonisi zahnete doprava, po 650 metrech narazíte na parkoviště. Kousek od něj se rozkládají ruiny prastaré osady Vroulia. Uvidíte tu pozůstatky raně křesťanského kostela ze 6. století. Dostanete se sem i pěšky v případě, že na Prasonisi přijedete autobusem. A ještě něco – cestou na pláž nejspíš budete míjet planinu s malými pyramidami postavenými z kamenů…

kamenné pyramidy v Řecku

Potami

Potami: Pláž na ostrově Samos okouzlí délkou, přírodou i čistotou vody

Heraion na Samu: Ruiny antického chrámu zasvěceného bohyni Héře

Heraion

Mohlo by vás zajímat

Sozopol

Fotoreportáž: Historická část věhlasného bulharského města Sozopol

Čeká vás letní dovolená v Bulharsku? Pokud ji budete trávit v okolí Burgasu, určitě nevynechejte návštěvu města Sozopol, zejména jeho staré části. Můžete obdivovat památky, specifickou architekturu či přístav, výhodně nakoupit i se dobře a levně najíst. Budete-li ubytováni v nové části Sozopolu, dostanete se sem pěšky během několika minut. Daleko to není ani z Primorska (cca 22 km) […]

Číst více

Plavba po Nilu

Egypt je rájem pro každého, kdo si chce užít rozmanitou dovolenou se vším všudy a v případě tohoto poznávacího zájezdu to platí dvojnásobně. Skoro se nechce věřit, že během jednoho týdne můžete zažít tolik nádherných okamžiků, spatřit tolik zajímavých míst a mezitím si dopřát i čas pro dokonalý odpočinek. V tomto článku pro vás máme […]

Číst více

Churros: Podlouhlé koblihy osladí vaši dovolenou ve Španělsku

Během eurovíkendu nebo dovolené ve Španělsku, tedy i na ostrově Mallorca, určitě narazíte na churros (čuros). Jedná se o vyhlášenou místní specialitu, připravovanou z odpalovaného těsta. Konkrétně jde o smažené skořicové pečivo ve tvaru tyčinek hvězdicovitého nebo kulatého průřezu. Nechybí na stole ani během svátečních snídaní, například na Nový rok. Share Tweet Email

Číst více