Jak sjednat storno zájezdu

Rady na cestu

COVID pandemie proměnila celé odvětví cestovního ruchu. Změnil se také přístup turistů k praktickým otázkám cestování. Nyní více myslí i na situace, kvůli kterým by nemohli své plány realizovat a snaží se zmírnit jejich případné negativní dopady. K tomu využívají např. pojištění storna zájezdu, které se stalo téměř nedílnou součástí každého cestovního pojištění. Co přesně pojištění storna obnáší a jak se vyhnout nejčastějším chybám při sjednání?

Podle aktuálních dat ERV Evropské pojišťovny, pojištění storna využívá zhruba 80 % všech cestujících směřujících na pobytové zájezdy s cestovní kanceláří. Poptávka po něm roste i přesto, že lidé si s ohledem na ústup pandemie COVID-19 kupují zájezdy jen několik týdnů před odjezdem. V době před pandemií se pojištění prodávalo zejména k first-minute zájezdům.

Na trhu existuje celá řada produktů, ale ne všechny nabízí stejné výhody. Pojištění storna se standardně uplatňuje v případě zdravotních potíží, nicméně některé pojišťovny nabízí i varianty vztahující se např. i na ztrátu zaměstnání, rozvodové řízení, poškození bydliště, zrušení schůzky obchodním partnerem, dopravní nehodu cestou na letiště, nebo třeba živelní pohromy. Některými variantami se dají pojistit i tuzemské cesty, což se hodí zejména v poslední době, kdy se ceny ubytovacích služeb zvýšily o desítky procent.

Na co si dát pozor

Stejně jako v případě cestovního pojištění i u pojištění storna musí být splněny určité podmínky, aby na jeho základě mohlo být později uplatněno pojistné plnění. V první řadě by zájemce o pojištění měl věnovat pozornost pojistným podmínkám, ve kterých každá pojišťovna vymezuje nejen rozsah krytí, ale také případné výluky z jeho plnění. Důležitý je i samotný proces uzavírání pojistky. Mezi nejčastější chyby při sjednávání storna zájezdu patří:

  • Včasné sjednání pojištění,
  • skutečná hodnota zájezdu,
  • datum uhrazení pojištění.

Včasné sjednání pojištění

Pojištění storna se vztahuje pouze na období před odjezdem, a proto je nutné ho sjednat včas. Lhůta pro sjednání se může lišit podle typu pojišťovny, nebo nabízeného produktu. Při nákupu dovolené v cestovní kanceláři je nejjednodušší si ho sjednat v rámci balíčku s cestovním pojištěním. Prodejci v CK vždy poskytnou přesné informace.

Jiná situace nastává, když si lidé svou dovolenou zařizují takzvaně po vlastní ose. Např. specialista na cestovní pojištění ERV Evropská pojišťovna umožňuje sjednání pojištění storna až do 3 pracovních dnů od objednání první cestovní služby (např. letenka, ubytování). Pokud se ale cestovní služba objednává méně než 15 dní před datem odjezdu, pak je nutné storno sjednat už v den objednání. Sjednání storna zájezdu v den nákupu cestovní služby se doporučuje i v případě online rezervačních systémů (např. Booking.com).

Skutečná hodnota zájezdu

Častou chybou při sjednání pojištění storna bývá také nedostatečné krytí. Stojí za ní snaha ušetřit na pojištění tím, že není sjednáno na celou hodnotu nebo na všechny zakoupené cestovní služby. V tom případě se mluví o tzv. podpojištění. V praxi to znamená, že lidé často uvedou nižší částku, než je reálná hodnota dovolené, nebo vynechají některou z objednaných služeb. To se se pak samozřejmě projeví v i podobě nižšího pojistného plnění.

Termín uhrazení pojistky

Neméně důležitou podmínkou správně uzavřené pojistky je i její včasné uhrazení. Většina pojišťoven totiž pojistku aktivuje až v momentě připsání platby na účet. V případě, že se pojištění storna zájezdu kupuje v dostatečném předstihu, lze využít všechny nabízené platební metody. Pokud má být pojistka platná např. již od druhého dne, doporučuje se online platba.

Tip: ERV Evropská nabízí i možnost tzv. dodatečného rozšíření pojištění Storna. To funguje tak, že když si člověk koupí nejprve např. letenky a k nim pojištění storna, může následně při rezervaci ubytování pojistku rozšířit i na něj.

Pojištění storna zájezdu představuje nejúčinnější ochranu před nečekanými událostmi a vyplatí se i pro cesty s nízkým rozpočtem. Některé pojišťovny totiž nabízí až 100% pojistné plnění bez spoluúčasti pojistníka.

Autorem článku je Vlasta Divoký, ERV Evropská pojišťovna

dovolená na Mallorce

Dovolená na Mallorce: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Dovolená v Kalábrii: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

dovolená v Kalábrii

Mohlo by vás zajímat

Dovolená na Santorini

Dovolená na Santorini: Romantika, zábava a luxus

Někde jsem kdysi dávno slyšela, že Santorini buď milujete, nebo nenávidíte. Já jsem rozhodně v týmu “Miluji Santorini”. Hned, když jsem přistála na letišti, dýchla na mě naprosto pohodová atmosféra a v ten okamžik jsem to věděla… Tohle je ráj, tady to miluji! Je i pro vás dovolená na Santorini tou pravou volbou? Share Tweet […]

Číst více

pozůstatky antického města Side

Fotoreportáž: Večerní procházka starobylým centrem města Side

Přibližně v půli cesty mezi tureckými městy Antalya a Alanya leží město Side. Nejkrásnější je jeho starobylé centrum, rozprostírající se na malém poloostrově. Budete-li trávit dovolenou na Turecké riviéře, rozhodně si nenechte ujít jeho návštěvu. Ideální je vypravit se do Side večer, kdy to tam nejvíce žije. Uvidíte antické památky, nakoupíte suvenýry a občerstvíte se […]

Číst více

Středomořská kuchyně

Středomořská kuchyně: Netradiční dobroty z Řecka, Tuniska a Egypta!

Středomoří. Stovky ostrovů a ostrůvků omývaných průzračným mořem, nádherná příroda, krásné počasí po většinu roku a tisíce let stará historie kam jen oko pohlédne… to jsou pouze některé z důvodů, proč tento kouzelný region volí každoročně za svou dovolenkovou destinací statisíce lidí z celého světa. Nás dnes bude zajímat světově proslulá a milovaná středomořská kuchyně. […]

Číst více