Největší atrakce Dubaje – slavná Burj Khalifa

DestinaceDubajSpojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty jsou synonymem pro luxusní dovolenou bez kompromisů. Patří totiž k nejbohatším a nejmodernějším státům světa. Nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším emirátem je jednoznačně Dubaj, jejíž doslova největší atrakcí je slavná Burj Khalifa.

Burj Khalifa, nejvyšší budova na světě měřící 828 metrů, se nachází ve Spojených arabských emirátech v dubajské čtvrti Downtown. Hlavním architektem této jedinečné stavby byl Adrian Smith. Věž, jejíž výstavba probíhala v letech 2004 až 2010, je inspirována abstrakcí květiny zvané hymenocallis a tvoří ji tři části soustředěné okolo středového jádra. 

Většina kostry budovy je z betonu, vrchní čtvrtina je ocelová. Vnější obklady jsou z vyztuženého skla, speciálně vybraného do extrémních podmínek, jako jsou vysoké teploty, písečné bouře, silný vítr ve vrchní části stavby a podobně.

Původně byla budova nazývána Burj Dubai (Dubajská věž), ale v roce 2010 oznámil dubajský emír Muhammad bin Rášid Ál Maktúm, že stavba bude pojmenována po prezidentovi Spojených arabských emirátů jménem Khalifa bin Zayed Al Nahyan.

Na návrhu interiéru slavné věže spolupracoval módní návrhář Giorgio Armani. Hotel o 304 pokojích, který je součástí Burj Khalify, je prakticky jeho dílem. Hotel zabírá 11 pater, provozuje sedm restaurací a má svůj vlastní vchod do obchodního centra Dubai Mall. 

Burj Khalifa se pyšní hned několika nej. Nejvyšší budovou na světě se stala ještě před dokončením v roce 2008. Zajímavostí je, že během výstavby nebyla konečná výška mrakodrapu dlouho přesně známa, tajena byla pravděpodobně kvůli konkurenci. 

Mezi další rekordy, které věž drží od svého dostavění, patří například nejvyšší nekotvená stavba, budova s největším množstvím pater (189 podlaží), nejvyšší obytná a betonová stavba, budova s nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou, mešitou (ve 158. patře) a bazénem (v 78. patře). Součástí je také nejmohutnější výtahová instalace s nejrychlejšími výtahy. Další zajímavostí je, že na dodávkách výtahů spolupracovala pardubická firma Pega Hoist.

Již od slavnostního otevření v roce 2010 se zde pořádají nejvýše položené novoroční ohňostroje. Budova také bývá příležitostně speciálně nasvícena, když Spojené arabské emiráty gratulují nebo vyjadřují solidaritu některým zemím. Jako příklad lze uvést 28. října 2020, kdy byla stavba nasvícena českou vlajkou u příležitosti vzniku republiky.

Pokud chcete velkolepou Burj Khalifu zažít na vlastní kůži, můžete vyjet výtahem na jednu ze dvou vyhlídkových plošin. První z nich, označovaná At the top, se nachází ve 124. a 125. patře ve výšce 452 metrů. Druhou (At the top sky) naleznete ve 148. patře v neuvěřitelných 555 metrech. Z obou se samozřejmě naskýtá okouzlující a nezapomenutelný pohled na velkou část města Dubaje. V restauraci Atmosphere ve 122. patře si můžete vychutnat vynikající jídlo, nebo navštívit nejvýše umístěné bistro světa The Lounge, které se rozkládá na 152., 153. a 154. patře.

Navštivte s CK Blue Style Dubaj a zažijte zde dokonalou luxusní dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků, mezi které bude jistě patřit i slavná Burj Khalifa, jež je součástí rozsáhlého projektu s názvem Downtown Dubai zahrnujícího kromě jiného obrovské nákupní středisko Dubai Mall a umělé jezero s vodotrysky uprostřed komplexu.

Slide
Poznejte egyptské letovisko Hurghada

Dovolená v Egyptě: Poznejte egyptské letovisko Hurghada!

Klidná a zábavná dovolená v Port Ghalib

Port Ghalib

Mohlo by vás zajímat

přístav Fiskardo na ostrově Kefalonie

Fotoreportáž: Přístavní vesnička Fiskardo na ostrově Kefalonie

Směsicí romantiky, luxusu a historie je přístavní vesnička Fiskardo, která se nachází v severní části řeckého ostrova Kefalonie. Turisty přivítá řada taveren, kaváren i obchůdků nejen se suvenýry. Patrně největším lákadlem je posezení v některém z útulných podniků na promenádě. Panuje v nich pohoda, další výhodou je pěkný výhled. Až vás nečinnost omrzí, můžete se […]

Číst více

Gorgonia - potápěčů ráj

Hotel Gorgonia Beach: To nejlepší místo pro potápění a šnorchlování v Egyptě

Také milujete potápění a šnorchlování v Egyptě? Mám pro vás tip na báječný hotel, kde na jednom místě můžete spatřit všechny krásy podmořského světa. Share Tweet Email

Číst více

Poznejte krásy jeho vnitrozemí

Bulharsko: Poznejte krásy jeho vnitrozemí

Stejně tak jako turisté znají z Česka často jenom Prahu, podobně to má i Bulharsko s mořem. Krásy této balkánské země ale zdaleka nekončí na jejím černomořském pobřeží. Nejste fanoušky válecí dovolené nebo už jste v Bulharsku byli tolikrát, že pláž začíná být nuda? Udělejte změnu a vydejte se do vnitrozemí, kde na vás čeká […]

Číst více