Tip na výlet: Antické město Hierapolis, jež sousedí s Pamukkale

23. 11. 2020DestinaceTureckoTipy na výlety

Dovolenou na Turecké riviéře můžete spojit s výletem na Pamukkale (Bavlněný hrad), což jsou travertinové terasy, zdálky připomínající zasněžený, místy zledovatělý kopec. Součástí obrovského areálu nedaleko města Denizli je rovněž Hierapolis, což jsou pozoruhodné ruiny antického města, figurující od roku 1988 na seznamu organizace UNESCO. Na své si tady přijdou nejen milovníci přírodních unikátů, ale také nadšenci do dávné historie.

Stačí se přímo v destinaci domluvit s delegátem CK Blue Style a ten vám tento celodenní výlet zajistí. Cestou do provincie Denizli pravděpodobně stihnete i návštěvu manufaktury na výrobu koberců, což je také zajímavá podívaná. Nyní si však pojďme prohlédnout několik fotografií pořízených v bývalém antickém městě Hierapolis a sousedním Pamukkale.

Hierapolis nedaleko Denizli

Prosperovalo díky minerálním pramenům

Město bylo postaveno nad travertinovou terasou Pamukkale nad údolím řeky Lycus s minerálními prameny – mezi městy Sardy a Apameia Kibotos. Pojmenováno bylo pergamským králem Attalosem II. Název Hierapolis je odvozen od jména manželky zakladatele Pergamonu, krále Telephose – jmenovala se Hiera. Ve druhém století před naším letopočtem začalo město razit vlastní bronzové mince.

ruiny města Hierapolis

Kdysi dávno bylo toto území součástí Frýgie, království, založeného v 8. století př. n. l. v západní části Anatolské vysočiny. Ve své době Hierapolis prosperovalo díky využití horkých pramenů při barvení vlněných tkanin a také díky obchodu s tkaninami. Především zde byly vyhlášené lázně – léčivé prameny měly příznivé účinky na revmatická a nervová onemocnění, na ucpané cévy a nepravidelný tlak.

ruiny

Poslední roky svého života zde strávil křesťanský apoštol Filip. Na místě, kde byl v roce 80 ukřižován, či ukamenován (neví se přesně, jakou podobu měla jeho mučednická smrt), bylo údajně postaveno martyrium. Silný respekt ovšem budí i okolní budovy…

ruiny

Je prokázáno, že město existovalo už ve 3. století před naším letopočtem. Není však vyloučeno, že bylo založeno mnohem dříve. Každopádně – v roce 17 našeho letopočtu Hierapolis zničilo silné zemětřesení. V roce 60 následovalo další…

Hierapolis

Můžete se vykoupat v antickém bazénu

Posléze bylo město Hierapolis zrekonstruováno a rozšířeno. Tehdy zde vyrostly termální lázně, divadla, amfiteátry a chrámy. Mimochodem – za poplatek se lze vykoupat v Kleopatřiných lázních!

pozůstatky města Hierapolis

Město Hierapolis vzkvétalo především během vlád císařů Antonina Pia, Septima Severa a jeho syna Caracally. Velkého rozmachu dosáhlo za vlády císaře Konstantina.

nekropole

Navzdory tomu, že mnohé stavby přečkaly nejrůznější boje a války, město bylo zničeno v roce 1334 – během dalšího velkého zemětřesení. Do dnešní doby se dochoval amfiteátr, dlážděná cesta, plutonium, Apollonův chrám či Domitianova brána (na snímku). V těsné blízkosti města Hierapolis lze obdivovat obrovskou nekropoli s mnoha typy hrobů. Patří k největším a nejzachovalejším na světě!

Domitianova brána

Amfiteátr byl pravděpodobně postaven za vlády císaře Hadriana. Silně ho poškodilo zemětřesení, k němuž došlo v 7. století. Restaurován byl v letech 2004–2014.

amfiteátr ve městě Hierapolis

Pamukkale ukrývá řadu jezírek

Hierapolis a Pamukkale, které skýtá parádní výhled do okolí, dělí dlážděný chodník a záhony plné květin. Samozřejmě lze posedět i ve venkovní kavárně, případně si na stánku zakoupit suvenýry.

Pamukkale

Termální prameny vyvěrají severně od města Denizli a na jižní straně hor Salpak stékají přes čtyřkilometrové terasy. Zanechávají nánosy vápence, čímž vznikají tzv. travertiny. Jezírka, vytvořená prameny, jsou chráněna. Vstoupit můžete jen do těch umělých, pokrytých vápencovou vrstvou, musíte si však sundat boty.

travertinové terasy

Foto – Richard Sacher

 

Rady a tipy cestovatele Richieho

„Hierapolis a Pamukkale jsem navštívil před několika lety – v květnu. To už v Turecku začíná turistická sezóna – je teplo, lze se opalovat a koupat v moři. Vzhledem k tomu, že většina hotelů není v tomto období plně obsazena, jsou i ceny zájezdů nižší než během letních prázdnin. Celodenní výlet za antickými památkami a k travertinovým terasám jsem si dokonale užil, obojí mě totiž velmi zajímá. Určitě se tam v budoucnu rád vydám znovu.“

cestovatel Richie v Pamukkale

Tarator

Tarator: Osvěžující polévka, na které si pochutnáte v Bulharsku

Fotoreportáž: Staré město Nesebar na bulharském pobřeží Černého moře

Mohlo by vás zajímat

banitsa

Banitsa: Bulharský koláč, který obsahuje jogurt a balkánský sýr

Letní dovolená v Bulharsku je o koupání, přírodě, památkách, nízkých cenách potravin i suvenýrů a krátké době letu. Během pobytu v oblasti Varna nebo Burgas ochutnáte bulharské speciality, mezi které patří také banitsa (neboli banitza či banica). Pojďme si tento tradiční pokrm, který za pár korun seženete takřka na každém rohu, krátce představit! Share Tweet Email

Číst více

Agios Stefanos: Pláž na ostrově Kos skýtá výhled na ostrůvek Kastri

Chystáte se do letoviska Kefalos na řeckém ostrově Kos? Hotelová pláž je fajn, ale můžete se vypravit také na 3 km vzdálenou pláž Agios Stefanos se značně mystickou atmosférou. Tu zde pocítíte díky ruinám starověké baziliky a dalších budov. Navíc se přímo z této pláže na jihozápadním pobřeží Kosu můžete kochat pohledem na ostrůvek Kastri […]

Číst více

magnetky s motivem města Pizzo

Pizzo: Město v italské Kalábrii láká na tartufo, nákupy i hrad Murat

Uvažujete o dovolené v nádherném italském regionu Kalábrie, který oplývá atraktivními písčitými plážemi, velmi chutnou gastronomií i četnými přírodními krásami? Není divu – průmyslové zóny a tovární komíny byste zde hledali marně. Naopak v této oblasti můžete obdivovat několik zajímavých historických měst. Kromě Tropey je to například Pizzo, odkud pochází věhlasná zmrzlina tartufo. Share Tweet […]

Číst více