Poznejte Káhiru, hlavní egyptskou metropoli

DestinaceEgypt

Pokud se chystáte na dovolenou do Egypta, určitě byste neměli vynechat návštěvu světoznámé Káhiry, a to především její starobylé části. Objevte s námi zdejší památky a nechte se vtáhnout do příběhů země faraonů.

Káhira, někdy označovaná jako Matka světa, je hlavním městem Egypta a její historická část je od roku 1979 zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Při procházce spletí zdejších úzkých uliček, od památky k památce, se můžete nechat unést atmosférou starých časů, avšak při návštěvě nových čtvrtí vás čeká kontrastní pohled na moderní město. A co tedy navštívit v káhirské medině, jak je obecně označována starobylá městská část?

Egyptské muzeum 

Egyptské muzeum v Káhiře je největší muzeum egyptského umění na světě. Nachází se v samém srdci Káhiry a je domovem více než 120 tisíc artefaktů z různých období egyptské historie, z nichž většina je součástí stálé expozice.

Muzeum bylo založeno v roce 1858 egyptským archeologem Augustem Mariettem, který je pohřben v západní části přilehlého parku, v němž se nalézá i památník významných egyptologů. Aktuální budova muzea, vybudovaná v roce 1902, má více než padesát místností, v nichž lze vidět vše od drobných šperků po monumentální sochy. 

Nejvýznamnější částí sbírky jsou předměty z hrobky faraona Tutanchamona (zejména jeho zlatá pohřební maska a sarkofág), které byly objeveny v roce 1922 archeologem Howardem Carterem. Tyto artefakty jsou umístěny v samostatných sálech a jsou považovány za neocenitelné poklady egyptského umění a kultury.

Citadela

Citadela, tyčící se na skále nad městem, je středověká pevnost, jejíž výstavba byla zahájena v roce 1176 muslimským generálem Saladinem. Stavba měla sloužit k ochraně města před křižáky a její mohutné zdi i věže byly tenkrát budovány z kamenů dovezených z pyramid v Gíze. Z opevnění je krásný výhled do okolí.

Hlavní dominantou Citadely je Alabastrová mešita, známá též jako mešita Muhammada Alího, albánského žoldnéře, který se v roce 1806, poté, co zemi opustila Napoleonova vojska, chopil vlády nad Egyptem a který je zde pohřben. Stavba mešity byla zahájena v roce 1839. Venku na nádvoří jsou věžní hodiny, které v roce 1846 věnoval francouzský král Ludvík Filip Egyptu za obelisk, který stojí dodnes na Náměstí svornosti v Paříži. Hodiny se však poškodily již při přepravě do Egypta a nikdy nebyly uvedeny do provozu.

Univerzita a mešita al-Azhar

Slavná káhirská mešita al-Azhar, česky Zářící mešita, byla založena v roce 970 generálem Džauharem. Později byla při mešitě zřízena i univerzita, která je nyní druhou nejstarší stále fungující na světě.

Bazar Chán al-Chalílí 

Bazar Chán al-Chalílí je jedním z nejstarších a nejznámějších trhů v Káhiře. Jeho návštěva je opravdu nezapomenutelný zážitkem, Najdete zde vše od ovoce a zeleniny přes oblečení po šperky a další tradiční výrobky. 

Pyramidy v Gíze

Gíza sice není součástí káhirské mediny, ale s městem stavebně splývá. Navíc nenavštívit slavný Gízský pyramidový komplex, jeden ze sedmi divů světa a nejikoničtější egyptskou památku, by bylo neodpustitelným cestovatelským hříchem. 

Gízské nekropoli dominují tři pyramidové komplexy a samozřejmě Velká sfinga. Zdarma se dostanete do pyramidy královny Hetepheres a Cheopsova pyramida. Chefrenova pyramida je za poplatek. Dále se zde nachází vesnice obývaná primárně archeologickými dělníky a množství dalších hrobek.

Toto jsou samozřejmě jen některé ze zajímavostí, které káhirská medina a obecně celé město nabízí. Vypravte se s námi na dovolenou do Egypta a poznejte Káhiru i další úchvatná místa, kterých tato okouzlující země nabízí plnou náruč.

Poznejte krásy jeho vnitrozemí

Bulharsko: Poznejte krásy jeho vnitrozemí

Dovolená v Bulharsku: Do kterého letoviska vyrazit?

Dovolená v Bulharsku

Mohlo by vás zajímat

Palma Aquarium

Fotoreportáž: Palma Aquarium ve městě Palma de Mallorca

Chystáte se v létě na španělský ostrov Mallorca? CK Blue Style zajišťuje dovolenou v celé řadě letovisek, stačí si jen vybrat to nejvhodnější. Ať už budete pobývat kdekoliv, můžete se vydat na výlet do hlavního města Palma de Mallorca. Tam lze obdivovat skvostnou katedrálu La Seu, nakupovat suvenýry, oblečení, kosmetiku či místní potraviny, posedět v […]

Číst více

Bordeaux

Bordeaux: Město ve Francii nadchne vínem, památkami i okolím

Bordeaux leží asi tak 600 km od Paříže, po obou březích řeky Garonny. Historicky významnější je západní část s přístavem, kam mohou vplouvat i zaoceánské lodě. Okolí města je vyhlášené hlavně vínem, nejprestižnější a nejdražší se pěstují právě tady. Share Tweet Email

Číst více

Řeka Manavgat

Turecká riviéra: Zažijte dobrodružství i poznání na řece Manavgat a v malebném Side

Turecká riviéra je regionem neskutečných přírodních krás a její pobřeží není v tomto ohledu výjimkou. Od zasněžených vrcholků pohoří Taurus až po pobřeží Středozemního moře se řeka Manavgat táhne krajinou jako azurová stuha a zásobí ji tolik potřebnou vláhou. Během tisíců a tisíců let zde navíc vytvořila opravdu působivé prostředí, které pohladí duši každého milovníka […]

Číst více