Poznejte Káhiru, hlavní egyptskou metropoli

13. 3. 2023Egypt

Pokud se chystáte na dovolenou do Egypta, určitě byste neměli vynechat návštěvu světoznámé Káhiry, a to především její starobylé části. Objevte s námi zdejší památky a nechte se vtáhnout do příběhů země faraonů.

Káhira, někdy označovaná jako Matka světa, je hlavním městem Egypta a její historická část je od roku 1979 zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Při procházce spletí zdejších úzkých uliček, od památky k památce, se můžete nechat unést atmosférou starých časů, avšak při návštěvě nových čtvrtí vás čeká kontrastní pohled na moderní město. A co tedy navštívit v káhirské medině, jak je obecně označována starobylá městská část?

Egyptské muzeum 

Egyptské muzeum v Káhiře je největší muzeum egyptského umění na světě. Nachází se v samém srdci Káhiry a je domovem více než 120 tisíc artefaktů z různých období egyptské historie, z nichž většina je součástí stálé expozice.

Muzeum bylo založeno v roce 1858 egyptským archeologem Augustem Mariettem, který je pohřben v západní části přilehlého parku, v němž se nalézá i památník významných egyptologů. Aktuální budova muzea, vybudovaná v roce 1902, má více než padesát místností, v nichž lze vidět vše od drobných šperků po monumentální sochy. 

Nejvýznamnější částí sbírky jsou předměty z hrobky faraona Tutanchamona (zejména jeho zlatá pohřební maska a sarkofág), které byly objeveny v roce 1922 archeologem Howardem Carterem. Tyto artefakty jsou umístěny v samostatných sálech a jsou považovány za neocenitelné poklady egyptského umění a kultury.

Citadela

Citadela, tyčící se na skále nad městem, je středověká pevnost, jejíž výstavba byla zahájena v roce 1176 muslimským generálem Saladinem. Stavba měla sloužit k ochraně města před křižáky a její mohutné zdi i věže byly tenkrát budovány z kamenů dovezených z pyramid v Gíze. Z opevnění je krásný výhled do okolí.

Hlavní dominantou Citadely je Alabastrová mešita, známá též jako mešita Muhammada Alího, albánského žoldnéře, který se v roce 1806, poté, co zemi opustila Napoleonova vojska, chopil vlády nad Egyptem a který je zde pohřben. Stavba mešity byla zahájena v roce 1839. Venku na nádvoří jsou věžní hodiny, které v roce 1846 věnoval francouzský král Ludvík Filip Egyptu za obelisk, který stojí dodnes na Náměstí svornosti v Paříži. Hodiny se však poškodily již při přepravě do Egypta a nikdy nebyly uvedeny do provozu.

Univerzita a mešita al-Azhar

Slavná káhirská mešita al-Azhar, česky Zářící mešita, byla založena v roce 970 generálem Džauharem. Později byla při mešitě zřízena i univerzita, která je nyní druhou nejstarší stále fungující na světě.

Bazar Chán al-Chalílí 

Bazar Chán al-Chalílí je jedním z nejstarších a nejznámějších trhů v Káhiře. Jeho návštěva je opravdu nezapomenutelný zážitkem, Najdete zde vše od ovoce a zeleniny přes oblečení po šperky a další tradiční výrobky. 

Pyramidy v Gíze

Gíza sice není součástí káhirské mediny, ale s městem stavebně splývá. Navíc nenavštívit slavný Gízský pyramidový komplex, jeden ze sedmi divů světa a nejikoničtější egyptskou památku, by bylo neodpustitelným cestovatelským hříchem. 

Gízské nekropoli dominují tři pyramidové komplexy a samozřejmě Velká sfinga. Zdarma se dostanete do pyramidy královny Hetepheres a Cheopsova pyramida. Chefrenova pyramida je za poplatek. Dále se zde nachází vesnice obývaná primárně archeologickými dělníky a množství dalších hrobek.

Toto jsou samozřejmě jen některé ze zajímavostí, které káhirská medina a obecně celé město nabízí. Vypravte se s námi na dovolenou do Egypta a poznejte Káhiru i další úchvatná místa, kterých tato okouzlující země nabízí plnou náruč.


10 důvodů, proč milujeme Egypt

Marsa Matrouh: Objevte krásu i tajemství oázy Síwa

Marsa Matrouh

Mohlo by vás zajímat

Poloostrov Frourio na severu Kefalonie ukrývá benátský hrad Asos

Plánujete dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie? Jeho rozloha činí pouhých 786 km čtverečních, tudíž ho během několika dní zvládnete procestovat takřka celý. Toužíte zažít nejen koupání, opalování, nákupy či posezení v taverně? Udělejte si výlet na malý poloostrov Frourio v severní části Kefalonie. Na jeho vrcholu se nalézají ruiny benátského hradu Asos z konce 16. […]

Číst více

Experti na cestách: 13. díl

Experti na cestách: 13. díl

ŘECKO JE VŠECKO! Sami se o tom můžete přesvědčit tomtu dílu pořadu Experti na cestách, který je zaměřen právě na tuto oblíbenou destinaci. Jaká krásná místa navštívit, co zažít, a na co určitě nezapomenout? To Vám prozradí dnešní host, kterým bude naše obchodní ředitelka Lenka Pátek. Share Tweet Email

Číst více

Vítejte v novém světě Blue Style!

Vítejte v novém světě Blue Style!

Poslední dva roky byly výzvou asi pro každého, a pro odvětví cestovního ruchu to platí dvojnásob. Všechny cestovní kanceláře bojovaly, co to jen šlo. V CK Blue Style jsme se však rozhodli vidět v nastálé krizi i příležitost a masivně jsme investovali do digitálních komunikačních systémů a automatizovaných procesů. Středem našeho zájmu jste byli jako […]

Číst více