Bulharské léto plné festivalů. Na který vyrazíte?

DestinaceBulharsko

Okořeňte svou dovolenou u Černého moře letním festivalem a oslavte bulharskou kulturu společně s místními. Tyto slavnosti se pravidelně konají v turisticky oblíbených místech po celém pobřeží a byla by vážně škoda, kdybyste je propásli. Nezmeškejte svou šanci a vydejte se s CK Blue Style na Balkánský poloostrov za zážitky.

July morning

Ti z vás, kteří se chystají na dovolenou na přelomu června a července, by si měli připsat na svůj seznam aktivit i oslavu takzvaného July morning. První červencové ráno slaví Bulhaři za tónů stejnojmenné písně od britské kapely Uriah Heep již od 80. let. Tehdy údajně místní květinové děti protestovaly proti restrikcím komunistického režimu bujarými večírky trvajícími celou noc. Dodnes se tento neoficiální svátek těší velké popularitě a sjíždí se na něj každoročně tisíce Bulharů. Ti na plážích u Černého moře vítají tancem a zpěvem první červencový východ slunce, který se stal symbolem nových začátků a lepší budoucnosti. Pro mladé pak představuje konec školy a začátek letních prázdnin. Nejvíce lidí zpravidla najdete slavit ve velkých městech, jako jsou Varna a Burgas, kde se v tuto noc konají také živé koncerty. Mezi oblíbená místa ale patří i posledních pár divokých pláží, jakou je například pláž Irakli mezi letovisky Obzor a Slunečné pobřeží.

Festival písečných soch

Stavíte rádi se svými dětmi hrady z písku? Pak si s rodinou zajeďte pro jedinečnou podívanou do Burgasu a navštivte Festival písečných soch. Ten město pořádá již od roku 2008 a během sezóny ho navštíví kolem 100 000 lidí. Festival má každé léto jiné téma, přičemž tím prvním byl karneval a prozatím posledním v roce 2022 Jurský svět. Historicky zde tvořilo a vystavovalo své sochy z písku přes 270 sochařů z Evropy, Severní Ameriky, Asie a Austrálie. V areálu, nacházejícím se v burgaské Mořské zahradě u jízdárny, se můžete těšit na sochy dosahující výšky až 8 metrů, které tvoří až 5 600 tun písku. Festival je návštěvníkům otevřen denně od července do září od 9 do 21 hodin.

Tematické dny v Sea Garden Burgas

U přímořského parku ještě chvíli zůstaneme. Plánujete-li pobyt na Slunečném pobřeží, v Nesebaru, Ravdě, Pomorie nebo v Sozopolu, vydejte se na celodenní výlet do nedalekého Burgasu a projděte se v tamní Mořské zahradě. V letních měsících se uličky parku zaplňují stánky, které nabízí místní speciality, rukodělné výrobky a tematicky laděný program. V sezóně 2022 mohli místní i turisté navštívit dny a víkendy zaměřené například na ryby, květiny, sport, víno, pivo, zmrzlinu a další.

Den Nesebaru

Stejně jako v Česku každé jméno slaví svůj svátek, v Bulharsku mají ten svůj i samotná města. Jedním z nejznámějších je pak Den Nesebaru, který připadá na 15. srpen. V tento den uctívají místní obyvatelé patronku města – Matku Boží, na jejíž počest se celé historické město včetně jeho nové části oblékne do svátečního obleku. Oslava začíná mší v kostele Nanebevzetí Panny Marie a pokračuje událostmi až do pozdního večera. Po celý den zní z amfiteátru na hradbách staré části koncerty a proslovy, přičemž zlatým hřebem večera bývá dronová show s velkolepým ohňostrojem. Nechybí samozřejmě ani různé atrakce, kolotoče a stánky s jídlem a pitím.

Varna Summer Fest

Pojďme se nyní přesunout k hudebním festivalům. Ten první se nazývá Varna Summer a jedná se o mezinárodní hudební festival, který byl založen v roce 1926. Díky tomu si nese titul vůbec prvního festivalu svého druhu v Bulharsku. Za cíl si jeho organizátoři dávají propagovat tradiční bulharskou hudbu a přivádět na místní scénu i mezinárodní umělce. Program festivalu zahrnuje symfonii, komorní hudbu, renesanční a barokní hudbu, operu, balet, doprovodné výstavy, promítání filmů a akce pro děti. Jednotlivá vystoupení jsou naplánována napříč celým létem.

Festival umění Apollonia

Potěšíme ale i ty z vás, kteří si pro svůj oddych zvolili město Sozopol. Tady se každoročně na konci léta chystá festival umění Apollonia, v rámci kterého vás čekají divadelní hry, koncerty pod širým nebem, jazzové kapely, literární večery, promítání filmů a zábavná představení pro děti. Mezi účinkujícími uvidíte nejen Bulhary, ale také zahraniční umělce. Festival trvá 10 dní, během kterých se na doprovodných akcích protočí desítky tisíc návštěvníků z celé Evropy.

Spice music festival

Nesmíme však vynechat ani poměrně mladý festival, který odstartoval v roce 2019 a zaujme jistě všechny milovníky devadesátkové hudby. Na začátku srpna ožije přístav v Burgasu pořádnou party, o níž se postará řada interpretů se svými disko hity. V roce 2023 vystoupí jména jako Alexia, Pache Indian, Culture Beat, Fun Factory, Kate Ryan, Lucenzo a další.

 

Dovolená v Bulharsku

Dovolená v Bulharsku: Do kterého letoviska vyrazit?

Bulharsko: Adrenalinové výlety do divoké přírody

Adrenalinové výlety do divoké přírody

Mohlo by vás zajímat

přístavní promenáda v městečku Pythagorion

Pythagorion: Nejrušnější letovisko na ostrově Samos okouzlí přístavem

Podle slavného rodáka, matematika a filozofa Pythagora, který žil v 6. století před naším letopočtem, byl pojmenován Pythagorion. Toto městečko, postavené na ruinách starověké zástavby, se nalézá na jihovýchodě řeckého ostrova Samos. Turisté v něm obdivují zejména malebný přístav. K dalším lákadlům patří typické řecké taverny, kavárny, úzké uličky s obchůdky i hrstka památek. Jedná […]

Číst více

Alghero

Alghero: Poznejte „Malou Barcelonu“ na kouzelné Sardinii

Sardinie je úchvatným ostrovem, který nabízí pestrou škálu zajímavých míst i aktivit. A městečko Alghero v tomto ohledu určitě není žádnou výjimkou. Pojďte s námi prozkoumat, co všechno lze na tomto malebném místě zažít! Share Tweet Email

Číst více

Gorgonia - potápěčů ráj

Hotel Gorgonia Beach: To nejlepší místo pro potápění a šnorchlování v Egyptě

Také milujete potápění a šnorchlování v Egyptě? Mám pro vás tip na báječný hotel, kde na jednom místě můžete spatřit všechny krásy podmořského světa. Share Tweet Email

Číst více