Protaras: Jihokyperské letovisko uspokojí všechny generace

KyprJižní Kypr

Jižní Kypr, respektive Kyperská republika je evropská destinace, v níž převládá nádherné počasí od května až do konce října, někdy i déle. Na rozdíl od Severního Kypru zde můžete čerpat mobilní data v rámci svého tarifu, připlácet nemusíte ani za volání. Budete totiž trávit dovolenou na území Evropské unie, což má i řadu dalších výhod. Která oblast je pro vás nejvhodnější? Poměrně živé, moderní a určené všem generacím je letovisko Protaras na východě. Jeho největší pýchou je pláž Fig Tree Beach, která se řadí mezi nejlepší a nejkrásnější na celém ostrově.

Kdo touží po ještě více bujarém nočním životě či pestřejších nákupních možnostech, může nasednout do autobusu, taxíku nebo pronajatého auta a vyrazit do 12 km vzdáleného letoviska Ayia Napa.

Skoro všechny hotely jsou bílé

Poznávacím znamením turistického střediska Protaras jsou převážně bílé, středně vysoké stavby při pobřeží. Vesměs se jedná o hotely, mnohé jsou si směrem od moře dosti podobné.

Na skále, tyčící se hned za hlavní silnicí, stojí řecký pravoslavný kostel Profitis Ilias, který je dalším symbolem této oblíbené lokality. Kdo nemá problém s chůzí, hravě k němu dojde pěšky. Ostatně – jiná možnost neexistuje. V noci je tento svatostánek s kamennou fasádou nádherně nasvícený.

řecký pravoslavný kostel Profitis Ilias

Když sem dorazíte přes den, pokocháte se parádním výhledem na všechny světové strany. Kdo umí dobře fotografovat, pořídí jedinečné záběry.

kyperské letovisko Protaras

Pláží je v letovisku Protaras hned několik. Necelý kilometr od zmíněné Fig Tree Beach se rozkládá mnohem větší Sunrise Beach (na snímku). Je také písčitá, vstup do průzračného Středozemního moře je pozvolný, k dispozici je veškerý servis včetně lehátek a slunečníků. Kdo vyhledává organizované pláže, bude spokojen. Introverti míří jinam, ti si zamilují například Golden Beach na poloostrově Karpas v Severním Kypru

Sunrise Beach v letovisku Protaras

Protaras láká i golfisty a potápěče

Zatímco rodiny s dětmi, neplavci a mnozí senioři ocení bezpečný přístup do vody, milovníci vodních sportů rádi využíjí pestré nabídky místních klubů. Populární je zejména vodní lyžování, paragliding či jachting.

vodní sporty v letovisku Protaras

V okolí letoviska najdete několik malých zátok a odlehlejších pláží, které jsou ideální k potápění a šnorchlování. Koho baví pěší turistika, vydá se na některou ze značených tras. Létají sem rovněž golfisté, kteří tady mají vícero variant na výběr. Nechybí ani lunapark, zajímavou přírodní atrakcí je Kyklopova jeskyně.

Kyklopova jeskyně

Sehnat optimální ubytování v letovisku Protaras není problém. Chcete hotel s omezeným stravovacím režimem, jelikož hodláte poznávat vzdálenější končiny a testovat restaurace napříč destinací? Nebo naopak vás láká rozlehlejší rezort s velkou zahradou, rozličnými aktivitami a konceptem all inclusive? Možností je několik!

letovisko v destinaci Jižní Kypr

Jen tak mimochodem – pod letovisko Protaras spadá i sousední Pernera, kterou lze označit za jeho předměstí. Ubytovat se můžete i v této lokalitě, kterou zdálky poznáte podle malebného přístaviště. Pláží je tu několik, nechybí ani centrum extrémních vodních sportů.

Pernera

Kam vyrazit na procházku?

A na závěr pro vás máme zajímavý tip na krátký výlet či procházku. Přibližně tři kilometry z centra letoviska Protaras směrem do vnitrozemí se ve skále ukrývá řecký pravoslavný kostelík Agioi Saranta. Kdo má rád nevšední a poutavá místa, bude se mu tady líbit. A fotografům obzvlášť!

pravoslavný kostel Agioi Saranta


5 nejlepších destinací pro žádost o ruku

Mohlo by vás zajímat

Omán nabízí nekonečné písčité pláže

Noc v ománské poušti je úžasný zážitek, doporučuje Lenka Pátek

Loni jsem procestovala Omán a musím se přiznat, že bych se tam klidně ihned vrátila. Jedním z nejúžasnějších zážitků, které vás v této okouzlující orientální destinaci mohou potkat, je přenocování v poušti. Láká vás takové dobrodružství? S cestovní kanceláří Blue Style to můžete vyzkoušet! A co je důležité – bez obav a složitého zařizování. Stačí, když se sejdete s […]

Číst více

ostrov Asinara

Dovolená na Sardinii: Objevte ostrov Asinara, přírodní ráj s pohnutou minulostí

Italský ostrov Sardinie svým návštěvníkům nabízí mnohé. Na své si zde přijdou jak milovníci překrásných pláží, tak zelenající se divoké přírody. A při objevování starobylé nuragské civilizace lze prožít řadu dobrodružství. My pro vás máme však ještě jeden tip –⁠ ostrov Asinara! Share Tweet Email

Číst více

Delfinárium Marineland

Místo, kde dovádí i lachtani a papoušci? Delfinárium Marineland

V Česku jsme běžně zvyklí především na psy a kočky, v menších městech také na koně, krávy, kozy a ovce. Zato delfíny, lachtany a exotické papoušky zná většina z nás pouze z filmů. To se však dá hravě napravit. Plánujete dovolenou v zahraničí? Pokud ano a váháte, kam se vydat, a přitom máte slabost pro zvířata, zkuste […]

Číst více