Přírodní krásy Ománu: 5 nejkrásnějších pouštních údolí zvaných „vádí“

OmánDestinace

Přírodní krásy Ománu lákají stále více milovníků romantiky a dobrodružství. Jedním z takových lákadel jsou malebná pouštní údolí, kterým se říká vádí. Ta nabízejí návštěvníkům nezapomenutelné výhledy na někdy až mimozemsky působící skalnaté scenérie. Abyste měli alespoň malou představu o tom, jaké neskutečné podívané Omán skrývá, přinášíme vám seznam pěti nejkrásnějších vádí, která můžete v této kouzelné zemi navštívit.

Vádí Shab

Nachází se na východě Ománu, nedaleko hlavního města Maskat. Vádí Shab představuje jedno z nejvýraznějších a možná i nejpopulárnějších vádí, které si v tomto článku představíme. Ohromující skály se zde odrážejí v tyrkysových jezírkách a dohromady tvoří kouzelnou, nádherně kontrastní krajinu.  

Pokud se rozhodnete vádí projít, čeká vás cesta úzkými kaňony, během které budete překonávat vodopády a brodit se různě hlubokou vodou. Navštívit můžete i tajemnou jeskyni. Ta se nachází na konci kaňonu a na první pohled ji neuvidíte, protože je schovaná za vodopádem. Jestli si tady nebudete připadat jako v Modré laguně, tak už nikde!  

Některé části vádí nejsou vhodné pro klaustrofobiky. I ti, kteří s uzavřenými prostory nemají problém, budou místy potřebovat trochu odvahy a fyzické zdatnosti. Ať už jste však náturou spíše plážový povaleč, či dobrodruh, který miluje adrenalin kolující v žilách, toto místo vám určitě na první pohled učaruje a hned na ten druhý si ho doslova zamilujete. Vzpomínat na něj každopádně budete ještě dlouho po návratu zpátky domů. Návštěva tohoto překrásného vádí je součástí programu našeho Poznávácího okruhu Ománem.

Vádí Bani Khalid

Někdo jej označuje za nejkrásnější ománské vádí a my nemůžeme jinak než souhlasit. Jedná se o široké údolí obklopené palmami a nádhernými jezery. Na břehu jednoho z nich se nachází menší restaurace, kde si můžete vychutnat vybrané ománské speciality. Uprostřed dalšího z jezírek je malý ostrůvek, ke kterému vede lávka. Garantujeme vám, že fotka odtud se stane zářivou hvězdou vašeho instagramového profilu!  

Koupat se můžete skoro všude, ale nejlepší místo na vás čeká v soutěsce, kde si můžete i plnohodnotně zaplavat. A ty výhledy k tomu…To prostě musíte zažít! Kdo by chtěl vidět celé vádí Bani Khalid, stačí když si povyleze trochu nahoru na skály a údolí má rázem jako na dlani! I zde můžete podniknout menší túru, a to buď soutěskou k tzv. Netopýří jeskyni anebo na vrchol Jebel al Flahwil. Vádí Bani Khalid je opravdu krásným místem, které vám stoprocentně vykouzlí nejeden úsměv na tváři. 

Vádí Darbat

Oáza zeleně v ománské poušti. Nachází se v jeho jihovýchodní části ve stínu hor regionu Dhofar. Je to vegetací překypující kousek země, jenž vás chytne za srdce a jen tak nepustí. Horské scenérie a množství vodopádů tvoří neskutečné přírodní představení, které jinde jen tak neuvidíte.  

Stejně jako ve vádí Bani Khalid i zde jsou k vidění palmové háje a další bujná zeleň vzkvétající díky monzunovým dešťům. Je to zkrátka dokonalý kontrast oproti klasickému pouštnímu prostředí Ománu. Flóra však není to jediné, co je tu rozmanité, i fauna zde má své četné zástupce, a to nejen z říše ptáků a plazů. Potkáte tady také stáda přátelských velbloudů, a právě tehdy si dost možná budete připadat jako ve světě pohádek Tisíce a jedné noci. Terén je tu navíc ideální pro romantické procházky a ty výhledy? Na ty opravdu nezapomenete.  

Vádí Ghul

Arabský grand kaňon. Tak by se dalo nazvat toto ohromující ománské údolí. Najdete jej v hlubokých horách asi 3 hodiny jízdy od Maskatu. Dramatické skalní scenérie a dechberoucí výhledy jsou definicí tohoto majestátního vádí.

Skalní stěny zde dosahují i 1000 metrů a odvážlivci, kteří si troufnou na zdejší úzké skalní stezky, mohou obdivovat neskutečnou hru barev, kterou skály po dobu své existence vytvořily. Toto vádí poskytuje možnost úniku od reality klasické dovolené v hotelovém resortu. Je to údolí určené pro ty, kteří hledají dobrodružství a touží zažít kouzlo propojení s přírodou v její surové kráse. 

Vádí Al Arbeieen

Skrytý poklad. Palmy, útesy, tyrkysová voda a pocit neobjeveného ráje. To je vádí Al Arbeieen, které byste na mapě našli pod Maskatem u pobřeží Ománského zálivu. Kdo toto údolíčko navštíví, bude očarován kombinací zelených oáz, dramatických skalních útvarů a křišťálově čistých řek, říček a jezírek. Někteří jeho návštěvníci říkají, že na plavání snad není v celém Ománu lepší místo.  

Nezapomeňte si však kromě plavek vzít i dobré boty, protože rovněž zdejší malebná krajina si doslova říká o nějaký ten výšlap. Romantické duše mohou využít možnosti přenocovat v nedalekém kempu přímo na pláži. Kdo by nechtěl počítat hvězdy nad mořem za zvuku cvrčků, šumění vln a vůně kadidla? Protože přesně takto kouzelný je Omán!  

Tak co, potkáme se s vámi v některém z ománských vádí? 😊


Víno ze Sardinie: Zázrak zrozený ze slunce, moře a panenské půdy

Alghero: Poznejte „Malou Barcelonu“ na kouzelné Sardinii

Alghero

Mohlo by vás zajímat

Achilleion na ostrově Korfu

Achilleion: Letní zámeček rakouské císařovny Alžběty na ostrově Korfu

Řecký ostrov Korfu, vzdálený pouhých 5 km od pevniny, je příslibem pohodové letní dovolené. V rámci pobytu se samozřejmě můžete vypravit na výlet. Máte rádi historii, sochy, obrazy, starý nábytek a zahradní architekturu?  V tom případě se na informační schůzce domluvte s delegátem a v dalších dnech zamiřte do zámečku Achilleion. Nalézá se v půli ostrova, na jeho východním […]

Číst více

Zakynthos

Dovolená v Řecku: 5 nejkrásnějších pláží Zakynthosu

Milujete odpočinek na pláži, tyrkysové moře a hřejivé sluneční paprsky? Lákají vás vyhlídkové plavby okolo rozmanitého pobřeží? Pak jsou pro vás pláže Zakynthosu jako stvořené! Share Tweet Email

Číst více

Bodrum

Bodrum: Turecká destinace uchvacuje zálivy, jachtami i antikou

Milujete Turecko? Nejvíce českých dovolenkářů míří – v období od května do října – na Tureckou riviéru. Někteří si však více oblíbili Bodrum, malebnou oblast rozkládající se přibližně 400 km západně od města Antalya. Centrem této destinace je přímořské město Bodrum s hradem svatého Petra a antickými památkami. Přibližně 35 km odsud je situováno mezinárodní […]

Číst více