Sardinie má okouzlující pláže i historii, vysvětluje Lenka Pátek

Tipy Lenky Pátek

Divoké hory, kilometry písčitých i oblázkových pláží a bohatá historie – to jsou hlavní důvody, proč jsem si zamilovala italský ostrov Sardinie. Samozřejmě musím hned na úvod vyzdvihnout také výbornou gastronomii a krátkou dobu letu. Vůbec se nedivím tomu, že se této destinaci přezdívá Karibik Středomoří. Letní dovolená na Sardinii je úžasný zážitek, na který budete dlouho nadšeně vzpomínat! Skvělé je i to, že se jedná o součást Evropské unie, tudíž můžete telefonovat a používat mobilní data v rámci svého tarifu.

Vyrábí se tu skvělý sýr

Zaujalo mě, že vnitrozemí ostrova je zcela odlišné od jeho pobřeží. Přibližně 80 procent rozlohy zabírají hory, život v těchto oblastech je mnohem tradičnější než v okolí pláží. Narazila jsem tam na pastýře a stáda ovcí, byla to opravdu nevšední podívaná.

Dozvěděla jsem se, že právě na Sardinii produkují většinu typického italského ovčího sýra pecorino romano. Mimochodem – nejvyšší hora se jmenuje Punta La Marmora a měří 1 834 metrů.

Nuragy jsou zahaleny tajemnem

Zajímá mě dávná historie a tajemno, takže jsem se rozhodla vyrazit na Sardinii i z tohoto důvodu. Dochovala se tam totiž spousta prehistorických památek. Jedni z prvních obyvatel ostrova se jmenovali Nuragové. Památkou na ně jsou tzv. nuragy, kamenné stavby tvaru komolých kuželů. Začaly se stavět někdy kolem roku 1800 před naším letopočtem.

Fascinuje mě, že nikdo nedokáže s jistotou určit, odkud stavitelé nuragů na Sardinii přišli a jak žili. Ani to, k čemu nuragy sloužily. Nejznámější nuragská lokalita Su Nuraxi u obce Barumini je dokonce zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Doporučuji vám vyrazit tam na výlet!

Kromě nuragů Sardinie ukrývá přibližně tisícovku tzv. domus de janas. Jsou to umělé pohřební jeskyně a další pohřební a kultovní památky, megalitické obří hroby a prehistorické svatyně. Zkrátka a dobře – historie ostrova je pozoruhodná, vyloženě mě uchvátila.

Nadchlo mě nejen Smaragdové pobřeží

Nemohla jsem si nevšimnout, že atmosféra ostrova je značně specifická. A stejně tak mentalita obyvatel. Díky odloučenosti od pevniny si Sardové uchovali mnohé ze svého lidového umění včetně řemesel. A také svůj osobitý jazyk a určitou rezervovanost oproti ostatním Italům. Pokud ale proniknete do jejich duše, poznáte, jak vřelí umějí být.

Během dovolené ráda poznávám i jiné pláže než jen tu hotelovou. A musím říct, že na Sardinii je docela dost těch, které určitě stojí za návštěvu. Mezi nejhezčí pláže v Evropě patří ty, které se rozkládají v blízkosti městečka Castidias.

Nádherné je také Smaragdové pobřeží (Costa Smeralda), rozkládající se mezi přístavy Porto Rotondo a Porto Cervo. Hodně mě zaujaly i pláže v letoviscích Arbatax, Bari Sardo, Muravera nebo Villasimius.

V Cagliari najdete všechno

Za nákupy, památkami a posezením v kavárně ráda jezdím do hlavního města Cagliari na jihu ostrova. Až tam budete, učitě se pokochejte pohledem na středověkou citadelu sv. Michala, katedrálu sv. Marie a sv. Cecilie, římský amfiteátr a Sloní věž. Fotogenické úzké uličky, útulné kavárny a skvělé tratorie objevíte ve čtvrti Marina. A jak jsem zjistila, v noci to nejvíc žije na náměstí Piazza Yenne!

Létání s dětmi vyžaduje klid a rozvahu, radí Lenka Pátek

Létání s dětmi vyžaduje klid a rozvahu, radí Lenka Pátek

Madeira je kulinářský ráj, doporučuje Lenka Pátek

Madeira je kulinářský ráj, doporučuje Lenka Pátek

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách

Experti na cestách: 22. díl

Jak si správně zabalit na dovolenou a na co si dát pozor, vám v dnešním díle Expertů na cestách poradí Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. O své zvyky i zlozvyky v rámci balení se podělí také Mirai Navrátil, zpěvák a frontman kapely Mirai. Dále se budeme společně s Lenkou Pátek věnovat tomu, co […]

Číst více

Sv. Konstantin a Helena

Sv. Konstantin a Helena: Nejstarší bulharské letovisko leží u města Varna

Šopský salát nejspíš dobře znáte. Jeho recept vznikl kolem roku 1955 v letovisku Družba, které se v současnosti jmenuje Sv. Konstantin a Helena. To se pyšní nejen komfortními hotely a písčitými plážemi, ale také téměř ideální polohou. Rozprostírá se pouhých 6 km od města Varna a 18 km od mezinárodního letiště. Čím je toto městečko zajímavé a […]

Číst více

Ochutnejte Bulharsko

Ochutnejte Bulharsko: Tipy na ty nejlepší podniky na pobřeží

Tipnete si, jak rychle si dokážete zamilovat Bulharsko? Ochutnejte místní speciality a uvidíte, že vám k tomu postačí jedno sousto. Všichni přece víme, že láska prochází žaludkem. Vydejte se během své dovolené poznat chutě Balkánu za brány hotelu. Tady je našich několik tipů na restaurace, která vás určitě nezklamou.  Share Tweet Email

Číst více