Divoké hory, kilometry písčitých i oblázkových pláží a bohatá historie – to jsou hlavní důvody, proč jsem si zamilovala italský ostrov Sardinie. Samozřejmě musím hned na úvod vyzdvihnout také výbornou gastronomii a krátkou dobu letu. Vůbec se nedivím tomu, že se této destinaci přezdívá Karibik Středomoří. Letní dovolená na Sardinii je úžasný zážitek, na který budete dlouho nadšeně vzpomínat! Skvělé je i to, že se jedná o součást Evropské unie, tudíž můžete telefonovat a používat mobilní data v rámci svého tarifu.
Vyrábí se tu skvělý sýr
Zaujalo mě, že vnitrozemí ostrova je zcela odlišné od jeho pobřeží. Přibližně 80 procent rozlohy zabírají hory, život v těchto oblastech je mnohem tradičnější než v okolí pláží. Narazila jsem tam na pastýře a stáda ovcí, byla to opravdu nevšední podívaná.
Dozvěděla jsem se, že právě na Sardinii produkují většinu typického italského ovčího sýra pecorino romano. Mimochodem – nejvyšší hora se jmenuje Punta La Marmora a měří 1 834 metrů.
Nuragy jsou zahaleny tajemnem
Zajímá mě dávná historie a tajemno, takže jsem se rozhodla vyrazit na Sardinii i z tohoto důvodu. Dochovala se tam totiž spousta prehistorických památek. Jedni z prvních obyvatel ostrova se jmenovali Nuragové. Památkou na ně jsou tzv. nuragy, kamenné stavby tvaru komolých kuželů. Začaly se stavět někdy kolem roku 1800 před naším letopočtem.
Fascinuje mě, že nikdo nedokáže s jistotou určit, odkud stavitelé nuragů na Sardinii přišli a jak žili. Ani to, k čemu nuragy sloužily. Nejznámější nuragská lokalita Su Nuraxi u obce Barumini je dokonce zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Doporučuji vám vyrazit tam na výlet!
Kromě nuragů Sardinie ukrývá přibližně tisícovku tzv. domus de janas. Jsou to umělé pohřební jeskyně a další pohřební a kultovní památky, megalitické obří hroby a prehistorické svatyně. Zkrátka a dobře – historie ostrova je pozoruhodná, vyloženě mě uchvátila.
Nadchlo mě nejen Smaragdové pobřeží
Nemohla jsem si nevšimnout, že atmosféra ostrova je značně specifická. A stejně tak mentalita obyvatel. Díky odloučenosti od pevniny si Sardové uchovali mnohé ze svého lidového umění včetně řemesel. A také svůj osobitý jazyk a určitou rezervovanost oproti ostatním Italům. Pokud ale proniknete do jejich duše, poznáte, jak vřelí umějí být.
Během dovolené ráda poznávám i jiné pláže než jen tu hotelovou. A musím říct, že na Sardinii je docela dost těch, které určitě stojí za návštěvu. Mezi nejhezčí pláže v Evropě patří ty, které se rozkládají v blízkosti městečka Castiadas.
Nádherné je také Smaragdové pobřeží (Costa Smeralda), rozkládající se mezi přístavy Porto Rotondo a Porto Cervo. Hodně mě zaujaly i pláže v letoviscích Arbatax, Bari Sardo, Muravera nebo Villasimius.
V Cagliari najdete všechno
Za nákupy, památkami a posezením v kavárně ráda jezdím do hlavního města Cagliari na jihu ostrova. Až tam budete, učitě se pokochejte pohledem na středověkou citadelu sv. Michala, katedrálu sv. Marie a sv. Cecilie, římský amfiteátr a Sloní věž. Fotogenické úzké uličky, útulné kavárny a skvělé tratorie objevíte ve čtvrti Marina. A jak jsem zjistila, v noci to nejvíc žije na náměstí Piazza Yenne!
Mohlo by vás zajímat
Cestovka b.s. | 8. díl
Zajímá vás co obnáší pozice sales director v cestovní kanceláři a jak vypadá její pracovní den? Poslechněte si nový díl podcastu Cestovka b.s. s Nicole Okonkwo Gattuso. Share Tweet Email
Avgolemono: Řecká sváteční polévka, jež obsahuje vejce a citron
České polévky jsou sice fajn, ale proč občas neochutnat nějakou „cizokrajnou“? Například v Řecku mají nádherné pláže, přírodu i památky, avšak v neposlední řadě tam výtečně vaří. Jestliže zamíříte na jihovýchod Evropy, například na ostrov Korfu, Samos či Zakynthos, rozhodně se nezdráhejte objednat si tam tradiční pokrm avgolemono. Jak napovídá název, mezi ingrediencemi rozhodně nesmí […]
Pomorie: Bulharské letovisko, jež se zavděčí i náročným dovolenkářům
Pouhých 10 kilometrů od letiště v Burgasu se rozprostírá město Pomorie, ve kterém můžete strávit pohodovou letní dovolenou. Tato lokalita má mnoho předností – jednou z nich je snadná a rychlá dostupnost. Let z České republiky trvá dvě hodiny, následný transfer do hotelu zhruba dvacet minut. Co všechno lze v tomto bulharském letovisku na pobřeží […]