Létání s dětmi vyžaduje klid a rozvahu, radí Lenka Pátek

Tipy Lenky PátekRady na cestu

Jako matka tří synů mám s cestováním s dětmi mnoho zkušeností. Co bych doporučila maminkám a tatínkům, kteří v budoucnu poletí poprvé v životě na dovolenou s dítětem? Především to, aby se takové cesty nebáli! Mohu potvrdit, že když je rodič v pohodě, nestresuje se, nepanikaří a logicky uvažuje, je v klidu i dítě. Důležité je chovat se naprosto přirozeně – mile a s úsměvem na rtech. Váš potomek uvidí, že nemáte strach, a nebude se bát ani on.

Bez pásky hrozí komplikace

Pokud vaše dítě potřebuje kočárek, určitě vás potěší informace, že jeho přeprava je zdarma a že s ním můžete až k letadlu. Tam ho převezme personál a uloží ho do zavazadlového prostoru. Kočárek však musíte nahlásit při odbavování – v cizině se běžně používá výraz „buggy“.

Nezapomeňte říct, z kolika dílů se skládá. Pracovník letiště pak jednotlivé díly označí páskou. Vřele doporučuji vzít si z domova obal na kočárek. V každém případě je opravdu velmi důležité nechat si kočárek řádně označit!

Jednou se mi stalo, že na to letecká společnost zapomněla a my jsme s dvouměsíčním miminkem v náručí hledali kočárek více než hodinu na amsterdamském letišti. Od té doby si na to dávám velký pozor.

Nejpraktičtější jsou skládací kočárky

Existují také kočárky, které si lze vzít na palubu. Po složení musí splňovat rozměry palubního zavazadla a musí být v obalu. Speciálně na tyto kočárky jsou určeny tašky, do kterých se ukládají.

Dříve bylo zvykem, a někde to stále ještě tak chodí, že je možné si kočárek vzít ihned po příletu do dané destinace. Zejména to bývá v případech, kdy se od letadla jede busem a personál může kočárek vyložit na plochu.

Ve většině případů to ale již nelze. Je třeba mít na paměti, že dítě ponesete celou dobu až k výdeji zavazadel. Ale pozor – kočárky nevyjíždějí na pásech s kufry. Buď jsou vyloženy vedle pásů, nebo si je vyzvednete na výdeji nadměrných zavazadel.

Snažte se děti zabavit

Dobře vím, že děti zvládnou úplně všechno. Do notebooku jim doma stáhněte pohádky, aby měly na co koukat. Pokud jsou už starší, tak jim do tabletu nebo do mobilu stáhněte hry. A nezapomeňte vzít power banku.

Menší děti ocení, když jim na palubu vezmete novou hračku, kterou ještě neznají. Osobně se mi osvědčily i knížky, kam se lepí samolepky, autíčka nebo třeba panáček z Lega. Hlavně kluci si rádi čtou bezpečnostní instrukce, které najdete v přihrádce na zadní straně sedadla před vámi, a rádi si o tom povídají…

Osvědčilo se mi brát dětem do letadla jejich oblíbenou svačinu. Většinou se těší i na to, že si u letušky objednají jídlo a pití. Zkrátka se jim z letu snažte udělat zábavu.

Kdy je nejlepší kojit?

Pochopila jsem, že dítě většinou brečí, když ho něco bolí. Někteří rodiče nevědí, jak s ním pracovat. Hodně malé děti je třeba kojit během startu nebo přistávání, případně jim dát dudlík, aby necítily tlak. Pomáhají i lahvičky s pitíčkem, starším dětem zase lízátka nebo žvýkačky.

A jak už jsem řekla v úvodu – dospělí nesmějí děti vystresovat. Pokud to udělají, začnou se chovat stejně. Naopak musí vidět, že jsou rodiče v pohodě. A ještě něco ­– vezměte jim do letadla deku a polštářek, ať se cítí komfortně.

Maledivy

Na Maledivách jsem si ulovila večeři, vzpomíná Lenka Pátek

Sardinie má okouzlující pláže i historii, vysvětluje Lenka Pátek

pláž u města Villasimius

Mohlo by vás zajímat

Lampedusa

Lampedusa: Nádherný ostrov, který doplatil na uprchlíky

Italský ostrov Lampedusa z tzv. Pelagického souostroví mezi Maltou, Sicílií a Tuniskem byl považován za jeden z nejatraktivnějších na kontinentě. V posledních letech ztratil, bohužel, hodně ze své pověsti, naštěstí ne krásy. Share Tweet Email

Číst více

Cestujte s námi: Výhody Last Minute dovolené

Last Minute dovolená: Cestujte za těch nejlepších podmínek!

Jaké výhody vám může přinést Last minute dovolená? A jak se taková dovolená může lišit od té klasické? Co znamená „Super Last Minute“? To všechno vám prozradíme v tomto článku! Share Tweet Email

Číst více

Experti na cestách

Experti na cestách: 31. díl

Jaké destinace a hotely jsou trendy pro letošní letní sezónu i kam vyrazit na jarní dovolenou, vám v dnešním díle Expertů na cestách prozradí Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. Chybět nebude ani meteoroložka Dagmar Honsová a její předpověď počasí. A svou oblíbenou destinaci vám navíc odhalí herečka Sabina Remundová. Share Tweet Email

Číst více