Dovolená v Itálii: Krása skrytá na špičce „italské boty“

DestinaceKalábrieItálie

Itálie je bez nejmenších pochyb jedním z tradičních evropských turistických rájů. Snad každý cestovatel zatoužil projít se po tisíce let starých ulicích věčného města Řím, projet se na gondole v Benátkách či pořídit povinnou fotografii sebe nebo svých blízkých, kterak se snaží narovnat slavnou šikmou věž v Pise. Dovolená v Itálii však nabízí mnohem více!

Itálie je totiž zemí mnoha tváří a ne každá z nich je cestovatelům tak důvěrně známá jako ty, které jsme naznačili v úvodu článku. Dnes se zaměříme na méně proslulou oblast ukrývající se v pomyslné špičce italské boty –⁠ malebnou Kalábrii.

Tento region vklíněný mezi Jónské a Tyrhénské moře zdobí 800 km dlouhé pobřeží s překrásnými plážemi, majestátní pohoří, jezera, vodopády, soutěsky a kopečky posázené olivovníky a vinnou révou. O městečkách a vesnicích, kde se čas zastavil někdy před stovkami let, pak netřeba vůbec hovořit!

Jak jsme si již řekli, Kalábrie je turismem jen málo dotčený region a ocení ji především ti, kteří hledají autentičtější tvář Itálie. Tomu odpovídá i turistická vybavenost, která občas může, zejména v porovnání s některými jinými turisticky exponovanými oblastmi, trochu pokulhávat. Panenská příroda, památky a atmosféra autentického italského venkova to však návštěvníkům Kalábrie bohatě vynahradí.

A na jaké krásy tento jihoitalský region láká?

 

Křišťálově čisté moře a pohádkové pláže

Průmysl je v Kalábrii rozvinutý minimálně a s ním spojené znečištění krajiny zde prakticky neexistuje. Můžete se tedy těšit na opravdu průzračné moře, které je zde považováno za nejčistší z celé Evropy. V sezóně navíc dosahuje vskutku příjemných teplot okolo 26 °C!

Pláže v okolí měst Pizzo a Tropea by se neztratily v žádném filmu o krásách italského pobřeží a Praia a Mare nedaleko malebné Scilly byla dokonce oceněna Zelenou vlajkou označující pláže ideální pro rodiny s dětmi. Největší luxus z hlediska turistického vybavení vás čeká v Copanello, pokud vás láká spíše historie a autentická kultura, nenechte si ujít Armanteu s jejími kostelíky a palácem Palazzo delle Clarisse.

Malebná Tropea a další městečka a vesničky

V členité kalábrijské krajině jsou usazeny některé z nejkrásnějších městeček a vesniček nejen Itálie, ale i celé Evropy. Fiumefreddo, Altomonte, Scilla, Gerace, Morano Calabro… to jsou názvy jen těch opravdu nejznámějších. 

Nenechte si jejich návštěvu ujít –⁠ na malebné střechy zdejších domků, špičaté věže kostelíků a úžasné výhledy z kopců, na nichž bývají vystavěny, určitě jen tak nezapomenete!

Speciální zmínku ve výčtu kalábrijských divů si zaslouží magická Tropea. Opravdu. Ten nejlepší způsob, jak prozkoumat labyrint jejích úzkých cestiček, je se v nich beznadějně ztratit. Možná zakotvíte v některé ze zdejších maličkých kavárniček a pochutnáte si na místní zmrzlinové specialitě zvané tartuffo… 

…možná dojdete až k monumentální Normanské katedrále, která město svým ochranným kouzlem brání již od 12. století. Důkazem toho jsou dvě nevybuchlé pumy z druhé světové války, které byly jako připomínka kolemjdoucím instalovány hned u jejího vchodu.

Panenská příroda na pobřeží, v horách a v národních parcích

Kalábrijské pobřeží je samozřejmě rájem odpočinku a plážových radovánek. Pokud však nejste tak úplně plážový typ, případně se lenošení dostatečně nasytíte, co takhle se vydat do kalábrijských hor nebo do jednoho z místních národních parků?

Mezi ty nejkrásnější určitě patří Národní park Pollino, který je největším v celé Itálii. Proslulé černé borovice se zde tyčí snad až do nebes, šedivá skaliska svítí nad krajinou a na loukách se pasou stáda divokých koní. 

V národním parku Aspromonte zase můžete obdivovat řady olivovníků táhnoucích se kam až oko dohlédne a větve stromů ohýbající se pod vahou rozmanitých citrusových plodů. 

Milovníci lesních procházek by si pak neměli nechat ujít národní park Sila. 

Tak co říkáte, láká vás dovolená v Itálii? není na čase se do Kalábrie vypravit a o jejích krásách se přesvědčit na vlastní oči? 

Zakynthos

Dovolená v Řecku: 5 nejkrásnějších pláží Zakynthosu

Dovolená v Řecku: 5 tradičních pochoutek z ostrova Kos

5 tradičních pochoutek z Kosu

Mohlo by vás zajímat

Ochutnejte Bulharsko

Ochutnejte Bulharsko: Tipy na ty nejlepší podniky na pobřeží

Tipnete si, jak rychle si dokážete zamilovat Bulharsko? Ochutnejte místní speciality a uvidíte, že vám k tomu postačí jedno sousto. Všichni přece víme, že láska prochází žaludkem. Vydejte se během své dovolené poznat chutě Balkánu za brány hotelu. Tady je našich několik tipů na restaurace, která vás určitě nezklamou.  Share Tweet Email

Číst více

Zažijte tureckou masáž v tradičních tureckých lázních hammam

Chystáte se do Turecka a chcete během dovolené podpořit ještě více svoje zdraví? Vyzkoušejte tradiční turecké lázně zvané hammam!  Share Tweet Email

Číst více

Experti na cestách: 51. díl

Experti na cestách: 51. díl

Experti na cestách vám tentokrát přináší volné pokračování speciálu o kapverdském ostrově Sal, protože všechny zdejší krásy se jednoduše do jednoho dílu nevejdou. Prozradíme vám, kde zažít autentické Kapverdy, kam vyrazit za skvělými drinky, představíme místa ideální pro výlety s dětmi a zpovídáme zdejší dovolenkáře, mezi nimiž bude i Vendula Pizingerová, prezidentka nadačního fondu Kapka […]

Číst více