Pizzo: Město v italské Kalábrii láká na tartufo, nákupy i hrad Murat

8. 12. 2020DestinaceKalábrieItálieTipy na výlety

Uvažujete o dovolené v nádherném italském regionu Kalábrie, který oplývá atraktivními písčitými plážemi, velmi chutnou gastronomií i četnými přírodními krásami? Není divu – průmyslové zóny a tovární komíny byste zde hledali marně. Naopak v této oblasti můžete obdivovat několik zajímavých historických měst. Kromě Tropey je to například Pizzo, odkud pochází věhlasná zmrzlina tartufo.

Je hned několik důvodů, proč na několik hodin opustit hotel a vydat se na výlet do města Pizzo. Pojďme si prohlédnout autentické záběry pořízené během procházky centrem, vybudovaným na skále.

Můžete se těšit i na parádní výhled

Centrum kalábrijského města Pizzo není velké, ale najdete v něm vše „nezbytné“ – kavárny, restaurace, obchůdky i hrstku památek, jež přečkaly silné zemětření v roce 1783, případně byly postaveny až poté. Současně se pokocháte úžasným výhledem na Tyrhénské moře, konkrétně na malebný záliv Sant’Eufemia. Na snímku vidíte náměstí Republiky (Piazza della Repubblica) s bustou krále Umberta I.

busta krále Umberta I. na náměstí Republiky ve městě Pizzo

Z vyhlídky na náměstí Republiky si taktéž důkladně prohlédnete majestátní hrad Murat, jehož hlavní věž je z konce 13. století.

hrad Murat ve městě Pizzo

Hrad Murat můžete navštívit, stačí jen sejít několik desítek metrů. Zajímavý je rovněž tím, že v něm byl vězněn a následně (13. října 1815) popraven Naopoleonův švagr Gioacchino Murat.

na hradě Murat byl popraven Napoleonův švagr Gioacchino

Na náměstí Republiky ve městě Pizzo stojí i Válečný památník (Monumento ai Caduti) z roku 1925. Dále spatříte staré domy, v jejichž přízemí jsou kavárny a restaurace s venkovní zahrádkou. Na několika místech si lze objednat pravé tartufo. V překladu to sice znamená „lanýž“, ale kupodivu se jedná o zmrzlinový dezert, pocházející z těchto končin.

Válečný památník a kavárny na náměstí Republiky ve městě Pizzo

Zaujme vás zástěra s mapou Kalábrie?

Až se náměstí Republiky patřičně nabažíte, vydejte se tímto směrem – za dalšími památkami a hlavně za nákupy.

centrum města Pizzo

Jako první vám „padne do oka“ tato nádherná budova. Jde o zrekonstruovaný kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Postaven byl roku 1630, uvnitř vás okouzlí nádherné obrazy, sochy, štuky i oltář.

kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve městě Pizzo

Co se nákupů týče – město Pizzo nabízí spoustu typických suvenýrů a také místních potravinářských výrobků. Co takhle barvami hýřící zástěra s poněkud vylepšenou mapou Kalábrie?

zástěry s mapou Kalábrie

Sladká červená cibule Cipolla Rossa di Tropea sice pochází – jak její název napovídá – z nedalekého města Tropea (cca 32 km), ale samozřejmě ji objevíte i zde. Na vícero místech.

sladká červená cibule Cipolla Rossa di Tropea

Milovníci vaření budou ve městě Pizzo ve svém živlu! Kromě sladké červené cibule v syrovém stavu tady seženou i výrobky z ní, dále marmelády, ostré paštiky, pesto či nakládané feferonky, ančovičky, houby a olivy.

pesto, nakládané feferonky či ančovičky

Město Pizzo potěší také vinaře

Milujete kvalitní víno? V ulicích města zakoupíte proslulé kalábrijské víno, vypěstované v oblasti Cirò. Druhů je hodně, a tak si raději nechte poradit od zkušeného prodavače nebo si informace najděte na internetu.

víno z kalábrijské oblasti Cirò

Na třídě Giuseppe Garibaldiho, italského národního hrdiny, neminete prastarou fontánu Vecchia. Od roku 1866 je nazývána Garibaldiho. Tehdy byla restaurována a zkrášlena šedou žulovou fasádou. Pramen, který z ní vytéká, je velmi bohatý na železo.

fontána Vecchia

Další atraktivní památkou, na kterou během procházky narazíte, je zrekonstruovaný kostel sv. Františka z Pauly z konce 16. století.

kostel sv. Františka z Pauly

Foto – Richard Sacher

A na závěr si můžete prohlédnout video, které ve městě Pizzo natočil cestovatel Richie.

SOHO

Fotoreportáž: Čtvrť SOHO Square v egyptském městě Sharm El Sheikh

Fotoreportáž: Historická část věhlasného bulharského města Sozopol

Sozopol

Mohlo by vás zajímat

Reportáž: Scala dei Turchi neboli Schodiště Turků na ostrově Sicílie

Máte rádi přírodní unikáty? Pokud se rozhodnete strávit letní dovolenou na italském ostrově Sicílie, můžete poznat jeden hodně atraktivní. Na jihozápadě, asi tak 20 minut jízdy z města Agrigento, narazíte na Schodiště Turků (Scala dei Turchi). Tento bílý útes u obce Realmonte připomíná zasněžený kopec! Share Tweet Email

Číst více

Love Lake Dubai: Jezera lásky jsou nejromantičtějším místem v Dubaji

Nejvyšší budova, největší nákupní centrum, nejdelší městský lanový skluz, nejvyšší hotel či největší krytý zábavní park na světě – to vše najdete ve městě Dubaj ve Spojených arabských emirátech. V poušti za městem se nalézá další, méně známá atrakce Love Lake Dubai (nebo také Heart Lake Dubai). Tato umělá jezera ve tvaru dvou spojených srdcí […]

Číst více

cestovatel Richie a street art ve městě Espargos na kapverdském ostrově Sal

Kapverdy: Cestovatel Richie představuje ostrov Sal (2. část)

Pokud vám nevadí středně dlouhá doba letu (cca 6 a půl hodiny), můžete se s CK Blue Style vydat na kapverdský ostrov Sal. Leží v Atlantském oceánu, necelých 600 km západně od Senegalu. Není velký, má jen 216 km2, a tak ho během dovolené stihnete poznat celý. Respektive všechna místa, která stojí za návštěvu. Čekají […]

Číst více