Pizzo: Město v italské Kalábrii láká na tartufo, nákupy i hrad Murat

8. 12. 2020DestinaceItálieKalábrieTipy na výlety

Uvažujete o dovolené v nádherném italském regionu Kalábrie, který oplývá atraktivními písčitými plážemi, velmi chutnou gastronomií i četnými přírodními krásami? Není divu – průmyslové zóny a tovární komíny byste zde hledali marně. Naopak v této oblasti můžete obdivovat několik zajímavých historických měst. Kromě Tropey je to například Pizzo, odkud pochází věhlasná zmrzlina tartufo.

Je hned několik důvodů, proč na několik hodin opustit hotel a vydat se na výlet do města Pizzo. Pojďme si prohlédnout autentické záběry pořízené během procházky centrem, vybudovaným na skále.

Můžete se těšit i na parádní výhled

Centrum kalábrijského města Pizzo není velké, ale najdete v něm vše „nezbytné“ – kavárny, restaurace, obchůdky i hrstku památek, jež přečkaly silné zemětření v roce 1783, případně byly postaveny až poté. Současně se pokocháte úžasným výhledem na Tyrhénské moře, konkrétně na malebný záliv Sant’Eufemia. Na snímku vidíte náměstí Republiky (Piazza della Repubblica) s bustou krále Umberta I.

busta krále Umberta I. na náměstí Republiky ve městě Pizzo

Z vyhlídky na náměstí Republiky si taktéž důkladně prohlédnete majestátní hrad Murat, jehož hlavní věž je z konce 13. století.

hrad Murat ve městě Pizzo

Hrad Murat můžete navštívit, stačí jen sejít několik desítek metrů. Zajímavý je rovněž tím, že v něm byl vězněn a následně (13. října 1815) popraven Naopoleonův švagr Gioacchino Murat.

na hradě Murat byl popraven Napoleonův švagr Gioacchino

Na náměstí Republiky ve městě Pizzo stojí i Válečný památník (Monumento ai Caduti) z roku 1925. Dále spatříte staré domy, v jejichž přízemí jsou kavárny a restaurace s venkovní zahrádkou. Na několika místech si lze objednat pravé tartufo. V překladu to sice znamená „lanýž“, ale kupodivu se jedná o zmrzlinový dezert, pocházející z těchto končin.

Válečný památník a kavárny na náměstí Republiky ve městě Pizzo

Zaujme vás zástěra s mapou Kalábrie?

Až se náměstí Republiky patřičně nabažíte, vydejte se tímto směrem – za dalšími památkami a hlavně za nákupy.

centrum města Pizzo

Jako první vám „padne do oka“ tato nádherná budova. Jde o zrekonstruovaný kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Postaven byl roku 1630, uvnitř vás okouzlí nádherné obrazy, sochy, štuky i oltář.

kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve městě Pizzo

Co se nákupů týče – město Pizzo nabízí spoustu typických suvenýrů a také místních potravinářských výrobků. Co takhle barvami hýřící zástěra s poněkud vylepšenou mapou Kalábrie?

zástěry s mapou Kalábrie

Sladká červená cibule Cipolla Rossa di Tropea sice pochází – jak její název napovídá – z nedalekého města Tropea (cca 32 km), ale samozřejmě ji objevíte i zde. Na vícero místech.

sladká červená cibule Cipolla Rossa di Tropea

Milovníci vaření budou ve městě Pizzo ve svém živlu! Kromě sladké červené cibule v syrovém stavu tady seženou i výrobky z ní, dále marmelády, ostré paštiky, pesto či nakládané feferonky, ančovičky, houby a olivy.

pesto, nakládané feferonky či ančovičky

Město Pizzo potěší také vinaře

Milujete kvalitní víno? V ulicích města zakoupíte proslulé kalábrijské víno, vypěstované v oblasti Cirò. Druhů je hodně, a tak si raději nechte poradit od zkušeného prodavače nebo si informace najděte na internetu.

víno z kalábrijské oblasti Cirò

Na třídě Giuseppe Garibaldiho, italského národního hrdiny, neminete prastarou fontánu Vecchia. Od roku 1866 je nazývána Garibaldiho. Tehdy byla restaurována a zkrášlena šedou žulovou fasádou. Pramen, který z ní vytéká, je velmi bohatý na železo.

fontána Vecchia

Další atraktivní památkou, na kterou během procházky narazíte, je zrekonstruovaný kostel sv. Františka z Pauly z konce 16. století.

kostel sv. Františka z Pauly

Foto – Richard Sacher

A na závěr si můžete prohlédnout video, které ve městě Pizzo natočil cestovatel Richie.

SOHO

Fotoreportáž: Čtvrť SOHO Square v egyptském městě Sharm El Sheikh

Sozopol

Fotoreportáž: Historická část věhlasného bulharského města Sozopol

Mohlo by vás zajímat

Dovolená v Řecku

Dovolená v Řecku: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Chystáte se s CK Blue Style do Řecka – na ostrov Kréta, Kos, Rhodos, Korfu, Samos, Kefalonie či Zakynthos? Pokud ano, nejspíš si v duchu položíte následující otázky: Co si vzít s sebou? Potřebuju vízum? Mám si už v Česku proměnit peníze? Čeho se během pobytu vyvarovat? Hrozí mi mimo hotel nějaké nebezpečí? Co tam […]

Číst více

Balos

Fotoreportáž: Laguna a pláž Balos v regionu Chania na ostrově Kréta

Na západě řeckého ostrova Kréta se nalézá malebný region Chania, plný atraktivních přírodních lokalit. Jednou z nich je proslulá laguna a pláž Balos, patřící mezi nejnavštěvovanější a nejfotografovanější místa v celém Řecku. V blízkém okolí nestojí žádný hotel, ale můžete sem vyrazit například v rámci organizovaného výletu. Share Tweet Email

Číst více

Hotel Holiday Beach Djerba

Richieho fotoreportáž: Hotel Holiday Beach Djerba & Aquapark 4*

Cestovatel Richie se začátkem května roku 2021 vypravil na tuniský ostrov Djerba, kde – mimo jiné – nafotil hotel Holiday Beach Djerba & Aquapark 4* několik dní předtím, než byl v rámci nové sezóny otevřen pro veřejnost. Tedy během příprav a bez turistů. Jestliže se s CK Blue Style chystáte právě sem, můžete si nyní […]

Číst více