Karkade: Osvěžující ibiškový nápoj, který si oblíbili již egyptští faraoni

DestinaceChutě světaEgypt

Víte, z čeho je nápoj zvaný karkade a proč ho s oblibou pili již faraoni starověkého Egypta? My vám to prozradíme a společně se podíváme na pozitivní účinky, které tento téměř zázračný nápoj má.

Pokud jste už někdy byli na dovolené v Egyptě, tak pravděpodobně víte, že karkade je aromatický a červeně zbarvený nápoj z ibišku súdánského. Tento nápoj rozhodně stojí za ochutnání, ať už v teplé nebo osvěžující variantě. Chuť je lehce kyselá, a proto vám ho většinou v čajovnách, kavárnách či restauracích osladí medem nebo třtinovým cukrem.

Karkade se určitě dá označit za národní nápoj Egypta. Už ve starověku věděli obyvatelé této okouzlující země o léčivých vlastnostech ibišku a uměli je využívat. Není tedy divu, že nápoj z tého rostliny s oblibou pili moudří faraonové, aby ze svého těla vyhnali nemoci a dožili se vysokého věku. 

Nápoj byl dokonce považován za elixír dlouhověkosti a někdy i lásky. Zajímavostí rovněž je, že rostlina byla pravděpodobně pojmenována podle bájného ptáka ibise, jenž je převtělením Thovta neboli staroegyptského boha Džehutiho.

Karkade a dlouhověkost

A jaké jsou tedy léčivé účinky ibišku súdánského? Jeho květy obsahují řadu vitamínů, minerálů, antioxidantů zdraví prospěšné kyseliny a flavonoidy. Například vitamín C podporuje imunitu a společně s protizánětlivými látkami také zvýší zdraví vaší pleti, což pomáhá zejména při léčbě kožních onemocnění, jako je například akné. Ibišek se osvědčil rovněž při léčbě zánětu ledvin, močového měchýře a rozpuštění močových kamenů.

Nápoj z ibišku dále přispívá k regeneraci a zpevnění cév, snížení cholesterolu díky zmíněným flavonoidům a zlepšení zažívání. Léčivé látky také zabraňují snadné tvorbě modřin a mohou být účinné při hemoroidech, bolestivé menstruaci či krvácení z nosu nebo dásní.

Velké množství antioxidantů, jež pozitivně působí na celý lidský organismus, bojuje proti volným radikálům, které mohou narušovat zdravé buňky. A v neposlední řadě bylo prokázáno, že pravidelným pitím ibiškového čaje se vám může podařit snížit krevní tlak. Podle některých také povzbuzuje stav mysli a může vám tak pomoc při boji proti depresivním náladám.

Pro zdraví i osvěžení

Další neopomenutelnou výhodou je, že vychlazený ibiškový čaj vás v parných dnech, které v Egyptě v létě panují, příjemně ochladí, hydratuje a účinně zažene pocit žízně.

Z ibišku se samozřejmě nevyrábí pouze čaj. Ochutnat můžete i marmelády, želé nebo sirupy. Listy rostliny se v některých zemích dokonce konzumují ve formě salátu. Díky červené barvě bývá ibišek často součástí i potravinářských barviv.

Tak co, ochutnáte karkade během vaší dovolené v Egyptě? Pokud se i vy stanete fanouškem ibiškového čaje, nezapomeňte si ho přivést domů jako suvenýr, ať už pro sebe nebo jako dárek pro vaše blízké.

Kuchyně Mauriciu

Co ochutnat na Mauriciu: Pestrá mozaika chutí z celého světa

Nejnebezpečnější sýr světa se jmenuje casu marzu a pochází ze Sardinie

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách: 8. díl

Hlavním úkolem pořadu Experti na cestách informovat o aktuálním dění na trhu cestovního ruchu. Jaký je možný vývoj a dopad rusko-ukrajinského válečného konfliktu na odvětví cestování. Pozvaní přijal výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří České republiky a provozní ředitel naší cestovní kanceláře Ondřej Rušikvas. Share Tweet Email

Číst více

město Győr

Győr: Maďarské město, které okouzlí zejména historickými památkami

Vyhlášené lázně a starobylé centrum jsou největšími chloubami města Győr, které leží na severozápadě Maďarska. Tedy asi 120 km západně od Budapešti. Přezdívku „město řek“ má díky skutečnosti, že se rozprostírá kolem soutoku řek Mošonský Dunaj a Rába. Aby toho nebylo málo, kousek odsud tečou řeky Rábca a Marcal. Share Tweet Email

Číst více

10 důvodů, proč milujete Tunisko

10 důvodů, proč milujete Tunisko

Tunisko milujete natolik, že bylo opravdu obtížné vybrat jen 10 důvodů. Ať už pro úsměvy místních obyvatel, kteří jsou proslulí svou veselou a přátelskou povahou, pro nádherné pláže s jemným pískem, omývané průzračným oceánem nebo pro jeho orientální šarm a vůně, které jsou cítit doslova na každém kroku. Do Tuniska je zkrátka opravdu snadné se […]

Číst více