Chystáte se na dovolenou do Egypta a láká vás ochutnat místní gastronomické speciality? Jednou z nejznámějších je molokhia, mulukhiyah, molokheyya nebo také mulukhiyyah. Tento pokrm na první pohled připomíná špenát ze školní jídelny, což možná někoho odradí. Můžeme vás však ujistit, že molokhia nemá se špenátem nic společného. Tedy kromě toho, že je tmavě zelená.
Především úplně jinak chutná. Většina hotelů v Egyptě, konkrétně v destinacích Hurghada, Marsa Alam a Sharm El Sheikh, nabízí praktický režim all inclusive. Kromě mezinárodních jídel najdete na bufetových stolech spoustu místních pokrmů. Chybět určitě nebude ani molokhia.
Základem je jutovník zeleninový
Molokhia – ve skutečnosti to jsou lístky jutovníku zeleninového neboli olivovitého (Corchorus olitorius). Ten se používá jako zelenina a je populární zejména na Blízkém východě, ve východní a severní Africe a na Filipínách, kde se mu říká saluyot.
Lístky molokhia jsou spíše hořké, a když se uvaří, výsledkem je hustý slizký vývar. Obvykle se jedná o polévku nebo o zelený guláš, nesoucí stejný název jako syrové lístky jutovníku. Tradičně se molokhia vaří s kuřecím masem nebo kuřecím vývarem a nejčastěji se podává rýží a citrónem či limetkou.
Molokhia byla zakázaná
Podle egyptského historika al-Maqriziho byla molokhia oblíbeným pokrmem chalífy Mu’awiyi I (doba vlády 661–680), zakladatele dynastie Umajjovců. V roce 1005 vydal fátimovský vládce Egypta, al-Hakim bi Amr Allah, výnos, který jeho poddaným zakazoval jíst pokrm molokhia, považovaný za afrodiziakum. Al-Hakimův nástupce al-Zahir však konzumaci tohoto jídla opět povolil.
A jak se polévka či guláš molokhia připravuje konkrétně v Egyptě? Z listů jutovníku se odstraní hlavní žilnatina. Zbytek se naseká najemno a vaří se. Přidává se maso, zpravidla kuřecí, králičí nebo jehněčí. Výjimečně krevety, případně ryby. Zvlášť se osmahne nakrájený česnek s koriandrem, směs se vzápětí přidá do vývaru. Přílohou je bílá rýže nebo egyptský chléb.
Recept pro 6 osob
Chcete si pokrm molokhia připravit doma? Budete potřebovat 2 mražené balíčky lístků jutovníku (cca 800 gramů), 6–8 stroužků česneku, 4 šálky kuřecího vývaru, 1 polévkovou lžíci rostlinného oleje, špetku soli a mletého pepře.
Postup:
- Přiveďte k varu 4 šálky kuřecího vývaru.
- Mražené balíčky s listy jutovníku rozřízněte, obsah vyjměte a opatrně vložte do vývaru.
- Přiveďte pozvolna k varu a nechte na mírném plameni vařit 15 až 20 minut, občas promíchejte.
- Mezitím uvařte bílou rýži jako přílohu.
- Jakmile se listy jutovníku rozvaří, stáhněte plamen na absolutní minimum a ještě 5 minut vařte.
- Během toho na malé pánvi rozehřejte lžíci rostlinného (klidně olivového) oleje – na středním plameni. Pak přidejte nasekaný česnek a za stálého míchání orestujte dozlatova. Opepřete a promíchejte.
- Jakmile bude česnek orestován, dejte pánev nad hrnec a pomocí naběračky do ní vlijte část vývaru. Když uslyšíte prskání, děláte to správně.
- Následně přelijte obsah pánve do hrnce. Molokhia je v tu chvíli připravená. Podle chuti ji dosolte, což možná ani nebude třeba, a podávejte s rýží nebo s chlebem. Případně jako přílohu ke kuřecímu nebo králičímu masu.
Přejeme vám dobrou chuť!
Mohlo by vás zajímat

10 důvodů, proč milujete Ras Al Khaimah
Pro nás exoticky znějící jméno emirátu Ras Al Khaimah v češtině znamená “Vrcholek stanu” a emirát si ho získal díky své poloze na samotném severním cípu federace. Ras Al Khaimah láká na jedinečnou kombinaci tisíce let starých památek, plážového luxusu a moderního komfortu na pozadí neskutečných přírodních scenérií. Ne nadarmo bývá často označován za nejkrásnější […]

Argostoli: Hlavní město řeckého ostrova Kefalonie zaujme nejen přístavem
Hodláte prožít letní dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie? Pokud ano, můžete si během pobytu udělat výlet do hlavního města Argostoli. Lze posedět v kavárně nebo taverně, projít se ulicemi a kolem přístavu, nakoupit suvenýry, zato památek moc nespatříte. V roce 1953 totiž většinu staveb zničilo silné zemětřesení. Místním nezbylo nic jiného, než skoro celé město postavit […]

Experti na cestách: 2. díl
Rok 2022 bude ve znamení nových cestovatelských trendů. Hlavním trendem ale bude jistota. Které produkty chrání, jak moc, proti čemu a co vám jednotlivé pojištění a připojištění konkrétně nabízí? S produkty vás seznámíme a také vás vezme do Spojených arabských emirátů. Share Tweet Email