Na Maledivách jsem si ulovila večeři, vzpomíná Lenka Pátek

17. 11. 2023MaledivyTipy Lenky Pátek

Miluji Maledivy, je to jedna z mých nejoblíbenějších exotických destinací. Rozhodně tam není nuda, jak by si někdo mohl myslet. Na Maledivách mě baví šnorchlování, rybolov, paddleboard i katamarán. Navíc je to jedna z mála zemí, kam jsem schopná se sbalit pouze do příručního zavazadla. Během dovolené si vystačím s několika základními věcmi včetně šnorchlovací výbavy. Hoteliéři chtějí, abychom se cítili skvěle, a dělají pro to všechno. Zamilovala jsem si i tamější gastronomii, kterou z velké části tvoří ryby a nejrůznější dary moře.

Na Maledivách si pokaždé užívám bombastické šnorchlování. Podmořský život v této části Indického oceánu je neskutečně pestrý. Navíc se u většiny hotelů rozprostírá korálový útes, tudíž mám pořád co obdivovat.

Co se týče výbavy, téměř každý resort vám ji zapůjčí zdarma. Já si vozím z domova vlastní masku a šnorchl, jsem na ně zvyklá. Ploutve jsou velmi rozměrné a zabírají spoustu místa, ty si vždy půjčuji na místě.

Právě v této destinaci jsem propadla rybolovu. Tahala jsem jednu rybu za druhou! Po skončení jsem vybrala tu, kterou šéfkuchař připravil speciálně pro mě, zbytek ryb dostali hoteloví hosté. A ulovenou barakudu mi v restauraci naservírovali na stříbrném podnosu.

Určitě si dopřejte all inclusive

Jedince, kteří rybám příliš neholdují, musím uklidnit. Kuchyně v hotelích je mezinárodní, takže si každý den vyberete jídlo, na které zrovna máte chuť. Výtečně vaří nejen v pětihvězdičkových, ale také ve čtyřhvězdičkových resortech.

Každému doporučuji, aby si předem objednal koncept all inclusive. Kdo ho nemá, stejně se nenají nikde jinde, a tak musí doplácet, což se ve finále zbytečně prodraží.

Speciality mezinárodní kuchyně jistě znáte, prozradím vám tedy alespoň něco málo o maledivské kuchyni. Je značně ovlivněná indickou, mimo jiné i proto, že tam létá hodně Indů…

Ryby na Maledivách upravují na sto způsobů. Buď je grilují v celku, nebo z nich dělají filety s česnekem, na kari a podobně.

Vyzkoušela jsem i kalamáry, krevety, humra a chobotnice. Neuniklo mi, že přílohám vévodí rýže a místní chléb zvaný roshi.

Na Maledivách mají naprosto fantastické ovoce. Ve velké míře se tam importuje ze Srí Lanky, která leží blízko – z Colomba do Male je to pouze hodina letu. Ananas, banány, mango nebo papája tím pádem chutnají tak, jak ve skutečnosti mají chutnat.

Nadchla mě kokosová voda

Zjistila jsem, že jídla na Maledivách se rozlišují na krátká (short eats) a dlouhá (long eats). Do první kategorie se řadí různé dezerty a nadrobno nakrájené exotické ovoce, ale také třeba pikantní rybí koláčky nebo kuličky z listového těsta plněné rybí náplní.

Dlouhá jídla představují hlavní chod. Zaujalo mě, že po jídle spousta obyvatel žvýká betelové listy s arekovými ořechy, hřebíčkem a citrónovou pastou, to vše usmažené v oleji.

Kdo chce alkohol, určitě musí do resortu, protože na lokálních ostrovech ho nesežene. Pokud jste na Maledivách dosud nebyli, musím vám upozornit na to, že se tam alkohol nesmí dovážet. Jestliže si přivezete láhev alkoholu, na letišti vám ji odeberou, dají do „úschovny“ a při odletu si ji zase můžete vyzvednout…

Poprvé v životě jsem tam pila vodu z kokosu, absolutně čerstvou. Hotelový pracovník totiž mačetou usekl kokosový ořech přímo z palmy, otevřel ho a podal mi ho k vypití. Je to jedinečná záležitost! Kokosovou vodu jsem si oblíbila a všude, kde je to možné, si ji objednávám.

před odletem na dovolenou si ověřte platnost cestovního dokladu

Platnost cestovního dokladu si ověřte zavčas, radí Lenka Pátek

Létání s dětmi vyžaduje klid a rozvahu, radí Lenka Pátek

Létání s dětmi vyžaduje klid a rozvahu, radí Lenka Pátek

Mohlo by vás zajímat

dovolená v Kalábrii

Dovolená v Kalábrii: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Chystáte se s CK Blue Style do Itálie, konkrétně do Kalábrie? Pokud ano, nejspíš se v duchu ptáte sami sebe: Co si mám vzít s sebou? Potřebuji vízum? Mám si už v Česku proměnit peníze? Čeho se během pobytu vyvarovat? Hrozí mi mimo hotel nějaké nebezpečí? Co tam nakupovat a co ne? Tyto a další […]

Číst více

Marsa Matrouh

Marsa Matrouh – Egypt jak ho neznáte!

Máte pocit, že Egypt znáte jako otisky svých vlastních chodidel v písku pláže Mahmya? Pohlédli jste do očí Velké Sfingy, navštívili pyramidy, jména faraonů pohřbených v Údolí králů dokážete vyjmenovat zpaměti a s rybkami v Rudém moři si už téměř se všemi tykáte? I přesto čtěte dál! Share Tweet Email

Číst více

Toulky překrásnou Madeirou

Madeira –⁠ tipy na výlety na Ostrově věčného jara (2. část)

Madeira je překrásným přírodním klenotem Portugalska. Stvořená je především pro milovníky přírody a pěší turistiky, ale na své si tu přijdou i milovníci památek a pláží.  Share Tweet Email

Číst více