Rimini: Slavné italské letovisko s velmi dlouhou historií

Zajímavosti

Rimini je jednou z nejstarších rekreačních, ale i lázeňských lokalit v Evropě, funguje od roku 1843. Převážná část dění se navíc odehrávala na plážích, což přitáhlo davy turistů. Za první republiky sem jezdila pražská smetánka. Díky tomu Rimini získalo pověst luxusní destinace, která se s ním táhne dost nezaslouženě až do dnešních časů.

Je fakt, že – stejně jako všude jinde – čím je hotel blíž k moři, tím je dražší. Stačí ale ujít tak 150 metrů a lze narazit na apartmánové domy nabízející velmi příznivé ceny. Rimini leží v oblasti Emilia-Romagna, 195 kilometrů od Benátek, 350 až 400 km od Říma, podle toho, po jaké se jede dálnici či silnici. Cesta sem z metropole trvá něco přes čtyři hodiny, tedy za příznivého provozu.

náměstí Tre Martiri v Rimini

Místní pláže se zavděčí i dětem a neplavcům

Rimini se pyšní krásnými plážemi na břehu Jaderského moře, nad většinou z nich vlaje Modrá vlajka, symbol čistoty vody. Je fakt, že je tu trochu rušno, ale to k Itálii patří. Kdo má raději víc klidu, zajede si o něco dál. Riccione, Cattolica, Misano Adriatico, Bellaria-Igea Marina – tato letoviska (i mnohá další) na pobřeží jsou ve všem srovnatelná. Vlastně jde o 40 km dlouhý a až 50 m široký řetězec pláží. Většina má pozvolný vstup do vody, ta je obvykle dost poklidná, vlnky plavce jemně nadnášejí. Nežijí tady žádní nebezpeční živočichové.

Tuto zprávu uvítají hlavně rodiny s dětmi, naopak zklamáni budou potápěči. Těm tady pšenka nekvete – pod hladinou nejsou žádné skalní útvary, jen písek. Hodně sem jezdí ti, co chtějí spojit příjemné s užitečným, což znamená k večeru, když už dlouhé povalování omrzí, vydat se do města. Kdo má rád hezké výhledy, asi předtím zamíří do přístavu, kterému dominuje 42 metrů vysoké ruské kolo. Pak prochází uličkami se spoustou krámků se vším možným, od jídla až po suvenýry, dál, do historického centra. Je i další cesta, vede přes parky a končí u první památky.

Augustova brána v Rimini

Na hlavní třídě to žije také v noci

Tou je Augustova brána, někdy se jí říká oblouk, kudy se vcházelo do města, dál se pokračuje k náměstí a mostu pojmenovanému po jeho nástupci na císařském trůně, Tiberiovi. Za ním se pak nachází největší zdejší park, XXV Aprile, kde si lze příjemně odpočinout ve stínu stromů. Hlavní třída Corso di Augusto naopak žije ve dne v noci, je plná barů a restaurací. Menu bývá středomořské, přímořské, takže převažují mořské „potvory“ a ryby. Kdo bydlí v apartmánu a chce ušetřit, může si je čerstvé koupit v ohromné tržnici přímo u centra.

Tiberiův most v Rimini

Ta má několik částí, v další se prodává (ještě teplé) pečivo, od slaného až po oblíbené sladké dezerty, těmi jsou Italové proslavení. Pochopitelně neschází nabídka ovoce, zeleniny ani stánky s proslavenou a nenapodobitelnou zmrzlinou. Četné kavárny v Rimini svádí k návštěvě a objednání osvěžujícího espresa. Hodně oblíbená je večerní procházka po molu, podhled na nad přístavem zapadající slunce je dechberoucí, stejně jako pak na nasvícené památky. Kromě zmiňovaných třeba na renesanční dóm Malatestiano.

Malatestiano v Rimini

Věhlas Rimini umocnil režisér Fellini

V Rimini je hodně výstavných vil z počátku dvacátého století, nejznámější, Grand Hotel, jedna z dominant, „hrála“ ve filmech slavného rodáka, režiséra Federica Felliniho. Památku na něj najdeme všude, třeba v kavárně La Dolce Vita u Piazza Cavour, pojmenované po velkofilmu Sladký život, nebo v jemu věnovaném muzeu. A kdo má štěstí, může se víc dozvědět přímo od jeho švagra, který tu provází.

Grand Hotel v Rimini

Pokud jde o výlety, nabízí se asi 25 km vzdálený horský stát San Marino, po Vatikánu nejmenší v Evropě, nebo středověké historické město Ravenna (55 km).

Rocca della Guaita v San Marinu

Chcete prožít letní dovolenou v Itálii? Několik zajímavých tipů naleznete ZDE.

Derinkuyu

Derinkuyu: Postavili turecké městečko mimozemšťané?

Lago di Como: Italské jezero okouzlí plavce i estéty

Lago di Como

Mohlo by vás zajímat

Sorrento

Sorrento: Krásné italské město, které opěvoval i Karel Gott

Sorrento patří bezesporu k nejznámějším i nejkrásnějším letoviskům v Itálii. Leží asi 50 km od Neapole. I když není velké (asi 17 000 obyvatel), turistický význam z něj dělá v podstatě velkoměsto. Share Tweet Email

Číst více

La Spezia

La Spezia: Nevšední tip na poetickou dovolenou v Itálii

Itálie je země zasvěcená turismu, najdeme zde moře, hory, památky, výtečné jídlo i víno. A protože je zároveň dost veliká, dají se stále poznávat nová a pro nás neznámá místa. Jedním z nich je i provincie La Spezia. Share Tweet Email

Číst více

5 důvodů, proč se vypravit na Seychely

Dovolená na Seychelách –⁠ 5 důvodů, proč objevit „Zem věčného léta“

Toužíte po skvělé exotické dovolené, během které si užijete slunce, moře, krásnou přírodu, skvělé jídlo a mnoho dalšího? Potom bude dovolená na Seychelách pro vás skvělou volbou! Toto rajské souostroví je totiž místem, kde zažijete dobrodružství i dokonalý odpočinek. Share Tweet Email

Číst více