Coimbra: Staré město s mladou tváří je ozdobou centrálního Portugalska

Zajímavosti

Portugalsko nenabízí jen pláže, ale také krásná města prodchnutá historií. Z některých se vydávali na cesty slavní mořeplavci jako Fernão de Magalhães, první, co obeplul zeměkouli. Bartolomeu Dias má zase primát v objevení mysu Dobré naděje. A nesmíme zapomenout na Vasco da Gamu. Díky objevitelským plavbám patřila tato země mezi koloniální mocnosti. Ještě předtím, než se stal její metropolí Lisabon, bylo jí městečko Coimbra ve vnitrozemí.

Tento vděčný cíl turistů lemuje řeka Mondego, která mu ještě dodává krásu. Kromě toho město navíc omlazují studenti. Těch je všude plno. Stojí tu totiž nejslavnější a nejprestižnější portugalská univerzita. Má vlastní areál na kopci nad městem, ustavičným ruchem trochu připomíná pražský Albertov.

univerzita ve městě Coimbra

V hospodách často zní fado

Právě kontrast mezi převážně mladými tvářemi v ulicích a historickým centrem plným kostelů, katedrál a úzkých uliček, v nichž lze snadno zabloudit, ještě přispívá k nevšednímu koloritu města Coimbra. A ten navíc podtrhuje atmosféra v místních hospůdkách, kde se hraje na kytaru.

Parque de Santa Cruz ve městě Coimbra

Typicky portugalský hudební styl je fado, vznikl ve dvacátých letech devatenáctého století. Na rozdíl od jižních národů, zpívajících o lásce, jsou zdejší témata závažnější. Sociální nerovnost, těžká práce rybářů a dělníků, do toho se promítá melancholie i špetka víry v lepší budoucnost.

politik Joaquim António de Aguiar má ve městě Coimbra svůj pomník

Coimbra v centrální části Portugalska má řadu restaurací, kde vystupují přední místní umělci, hrají na zvláštní druh kytary. Vzhledem připomíná hrušku a má hlubší zvuk. Slyšet fado prostě patří k místnímu folklóru, i proto jsou tam, kde se konají vystoupení, ceny jídel a nápojů mnohonásobně dražší než jinde.

budova univerzity v portugalském městě Coimbra

Knihomolové jsou v sedmém nebi

Z období, kdy Coimbra byla na vrcholu, se pochopitelně zachovaly přepychové paláce. Stojí pak za to vyšplhat se na věž se zvony, odkud je nádherný výhled. Jinak na prohlídku památek asi jen jeden den stačit nebude, je toho opravdu hodně k vidění.

botanická zahrada ve městě Coimbra

Které se řadí mezi ty nejznámější? Nádvoří Pátio das Escolas, sál Sala dos Capelos, kde se konají nejdůležitější obřady, kaple São Miguel s impozantními barokními varhany, a Joanine Library, která má více než 300 000 knih v krásných pozlacených vazbách.

The Joanine Library

Coimbra zaujme také kláštery

Pokud jde o slohy, jsou ve městě Coimbra zastoupeny všechny od románského. Za vidění stojí klášter Santa Cruz, kde je umístěna hrobka prvního portugalského krále Afonsa Henriquese.

The Santa Cruz Monastery

Na druhém břehu je klášter Santa Clara-a-Velha (na snímku), botanická zahrada s mnoha zajímavými exponáty či okrasná Quinta das Lágrimas.

klášter Santa Clara-a-Velha

Kromě křesťanských památek tu najdete i muslimské – v oblíbeném maurském slohu. Dodnes se zachovala stará městská brána Arco de Almedina. Ze světských prožitků nelze opominout výrobky místních pekařů, zejména sladké housky arrufadas. Mimochodem – už jste ochutnali portugalskou kuchyni?

Arco de Almedina ve městě Coimbra

Palermo

Palermo: Hlavní město Sicílie okouzlí architekturou i loutkami

Marseille: Francouzské město okouzlí přístavem, bazilikou i paláci

Marseille

Mohlo by vás zajímat

4 důvody proč strávit dovolenou na Kypru

Dovolená na Kypru: 4 důvody proč objevit Afroditin ostrov

Láká vás vyhřátý plážový písek, průzračné moře, úchvatná příroda, starobylé památky a skvělé jídlo? Dovolená na Kypru je pro vás tedy jako dělaná! Share Tweet Email

Číst více

Tajemství egyptských parfémů a aromaterapie

Dovolená v Egyptě: Egyptské parfémy a aromaterapie

Čeká vás dovolená v Egyptě? Těšit se můžete nejen na zlatavé pláže, vyhřáté a průzračné moře, zajímavé historické památky či výtečnou kuchyni, ale také na čarovné vůně, kterou nabízí egyptské parfémy a aromaterapie. Prožijte dovolenou všemi smysly a přivezte si s sebou domů nějaký ten voňavý suvenýr! Share Tweet Email

Číst více

Korfu

Dovolená v Řecku: 5 nejkrásnějších pláží ostrova Korfu

Objevte pláže ostrova Korfu! Užijte si Jónské moře, všudypřítomné cikády, nekonečné háje olivovníků, úžasná vůně bohaté flóry, vynikající řecké speciality, přátelští obyvatelé a neuvěřitelné západy slunce a ještě mnohem víc! Ne nadarmo bývá Korfu nazývaný „Zelenou perlou Jónského moře“! Share Tweet Email

Číst více