Gereja Ayam: Kuřecí kostel je chátrající chloubou ostrova Jáva

Zajímavosti

Kdo řekl, že všechny kostely musí vypadat plus minus stejně? Nesmysl! Tak například na ostrově Jáva najdete Kuřecí kostel (Gereja Ayam). Když se na něj podíváte, ihned pochopíte, proč dostal takový název. Tato atypická stavba však již od roku 2000 zeje prázdnotou.


Gereja Ayam alias Kuřecí kostel na ostrově Jáva

Za vším hledejte Boha

Hluboko v hustých lesích centrální Jávy, která je – jak známo – součástí Indonésie, leží opuštěný, rozpadající se kostel ve tvaru obřího kuřete s otevřeným zobákem. Tato bizarní budova každým rokem přiláká stovky turistů a fotografů. A není divu!

Kuřecí kostel Jáva

Příběh kostela Gereja Ayam (neboli Bukit Rhema) je stejně nevšední jako jeho struktura. V pozdních 80. letech minulého století muž jménem Daniel Alamsjah prohlásil, že obdržel vzkaz od Boha, který jej pověřil tím, aby postavil modlitební dům ve tvaru holubice. Sedmašedesátiletý Daniel vybral kopec nedaleko Magelandu, rodného města jeho manželky, a na tomto místě se rozhodl zrealizovat svůj „božský“ projekt.

Kuřecí kostel Jáva

V devadesátých letech, společně se třemi desítkami místních obyvatel, Alamsjah zahájil výstavbu impozantní budovy. Těžko říct, proč se holubice ve finále proměnila v kuře, každopádně se nenašel nikdo, koho by Kuřecí kostel nezaujal.

Kuřecí kostel na ostrově Jáva chátrá

Gereja Ayam navštěvovali i muslimové

Navzdory své křesťanské víře Alamsjah oznámil, že v Gereja Ayam rád přivítá vyznavače všech náboženství. A tak se pod střechou kostela začali shromažďovat nejen křesťané, ale i muslimové a buddhisté, zatímco přízemí bylo využíváno jako rehabilitační zařízení pro drogově závislé, děti se zdravotním postižením, narušenou mládež a duševně choré.

Gereja Ayam alias Kuřecí kostel interiér

Svoje brány kostel zavřel v roce 2000, a to z finančních důvodů. Každopádně dodnes Gereja Ayam fascinuje většinu těch, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.

palác Knossos

Palác Knossos na Krétě měl více než tisíc místností

Ostrov Susak nabízí léčivý písek i rybí speciality

Susak

Mohlo by vás zajímat

pozůstatky antického města Side

Fotoreportáž: Večerní procházka starobylým centrem města Side

Přibližně v půli cesty mezi tureckými městy Antalya a Alanya leží město Side. Nejkrásnější je jeho starobylé centrum, rozprostírající se na malém poloostrově. Budete-li trávit dovolenou na Turecké riviéře, rozhodně si nenechte ujít jeho návštěvu. Ideální je vypravit se do Side večer, kdy to tam nejvíce žije. Uvidíte antické památky, nakoupíte suvenýry a občerstvíte se […]

Číst více

paella

Paella: Věhlasné španělské jídlo, které pochází z Valencie

Rýže, zelenina, koření, olivový olej, různé druhy masa či mořské plody jsou základem španělského národního pokrmu paella. Připomíná rizoto a pochází z okolí města Valencie, ležícího na východě této temperamentní země. Připravuje se na velké pánvi paellera, od níž se odvíjí i název jídla. A jak už to tak bývá, existuje vícero variant lišících se […]

Číst více

egyptský ostrov Giftun

Giftun: Ostrov nedaleko města Hurghada svádí k celodennímu výletu

Egyptské Tahiti – tuto přezdívku si ostrov Giftun vysloužil díky plážím s téměř bílým povrchem a průzračnému moři. Nalézá se necelých pět kilometrů od města Hurghada a je cílem celodenních lodních výletů. Budete-li trávit dovolenou v této egyptské destinaci, můžete se domluvit s delegátem CK Blue Style a ten vám návštěvu Giftunu zprostředkuje. Share Tweet […]

Číst více