Gereja Ayam: Kuřecí kostel je chátrající chloubou ostrova Jáva

Zajímavosti

Kdo řekl, že všechny kostely musí vypadat plus minus stejně? Nesmysl! Tak například na ostrově Jáva najdete Kuřecí kostel (Gereja Ayam). Když se na něj podíváte, ihned pochopíte, proč dostal takový název. Tato atypická stavba však již od roku 2000 zeje prázdnotou.


Gereja Ayam alias Kuřecí kostel na ostrově Jáva

Za vším hledejte Boha

Hluboko v hustých lesích centrální Jávy, která je – jak známo – součástí Indonésie, leží opuštěný, rozpadající se kostel ve tvaru obřího kuřete s otevřeným zobákem. Tato bizarní budova každým rokem přiláká stovky turistů a fotografů. A není divu!

Kuřecí kostel Jáva

Příběh kostela Gereja Ayam (neboli Bukit Rhema) je stejně nevšední jako jeho struktura. V pozdních 80. letech minulého století muž jménem Daniel Alamsjah prohlásil, že obdržel vzkaz od Boha, který jej pověřil tím, aby postavil modlitební dům ve tvaru holubice. Sedmašedesátiletý Daniel vybral kopec nedaleko Magelandu, rodného města jeho manželky, a na tomto místě se rozhodl zrealizovat svůj „božský“ projekt.

Kuřecí kostel Jáva

V devadesátých letech, společně se třemi desítkami místních obyvatel, Alamsjah zahájil výstavbu impozantní budovy. Těžko říct, proč se holubice ve finále proměnila v kuře, každopádně se nenašel nikdo, koho by Kuřecí kostel nezaujal.

Kuřecí kostel na ostrově Jáva chátrá

Gereja Ayam navštěvovali i muslimové

Navzdory své křesťanské víře Alamsjah oznámil, že v Gereja Ayam rád přivítá vyznavače všech náboženství. A tak se pod střechou kostela začali shromažďovat nejen křesťané, ale i muslimové a buddhisté, zatímco přízemí bylo využíváno jako rehabilitační zařízení pro drogově závislé, děti se zdravotním postižením, narušenou mládež a duševně choré.

Gereja Ayam alias Kuřecí kostel interiér

Svoje brány kostel zavřel v roce 2000, a to z finančních důvodů. Každopádně dodnes Gereja Ayam fascinuje většinu těch, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.

palác Knossos

Palác Knossos na Krétě měl více než tisíc místností

Ostrov Susak nabízí léčivý písek i rybí speciality

Susak

Mohlo by vás zajímat

Cagliari

Cagliari: Hlavní město ostrova Sardinie láká nejen na kostely

Už víte, kde se bude odehrávat vaše letní dovolená? Jednou z nevšedních destinací je italský ostrov Sardinie. Bez ohledu na to, ve kterém letovisku budete pobývat, můžete vyrazit na výlet do hlavního města Cagliari. Tam lze posedět v restauraci nebo kavárně, nakoupit cokoliv od koření přes oblečení, obuv a kosmetiku až po šperky. Ve svém […]

Číst více

bugatsa

Bugatsa: Specialita, kterou Řekové jedí nejčastěji dopoledne

Řekové brzy ráno doma většinou nesnídají. Zato svačinu si logicky nenechají ujít. Mnohdy volí pokrm nazvaný bugatsa (nebo také bougatsa). Na něj často narazíte i vy, když se vydáte do Řecka na dovolenou. O co se konkrétně jedná? Share Tweet Email

Číst více

Djerba Explore Park

Fotoreportáž: Djerba Explore Park na tuniském ostrově Djerba

Dovolenou na tuniském ostrově Djerba si můžete zpestřit návštěvou rozlehlého areálu s názvem Djerba Explore Park. Jeho součástí je nákupní vesnička, muzeum Lalla Hadria, skanzen Djerba Heritage a největší krokodýlí farma ve Středomoří. Stačí se domluvit s vaším delegátem a ten vám organizovaný výlet sem zařídí. Po příjezdu na místo vás provede celým parkem, dozvíte […]

Číst více