Gereja Ayam: Kuřecí kostel je chátrající chloubou ostrova Jáva

Zajímavosti

Kdo řekl, že všechny kostely musí vypadat plus minus stejně? Nesmysl! Tak například na ostrově Jáva najdete Kuřecí kostel (Gereja Ayam). Když se na něj podíváte, ihned pochopíte, proč dostal takový název. Tato atypická stavba však již od roku 2000 zeje prázdnotou.


Gereja Ayam alias Kuřecí kostel na ostrově Jáva

Za vším hledejte Boha

Hluboko v hustých lesích centrální Jávy, která je – jak známo – součástí Indonésie, leží opuštěný, rozpadající se kostel ve tvaru obřího kuřete s otevřeným zobákem. Tato bizarní budova každým rokem přiláká stovky turistů a fotografů. A není divu!

Kuřecí kostel Jáva

Příběh kostela Gereja Ayam (neboli Bukit Rhema) je stejně nevšední jako jeho struktura. V pozdních 80. letech minulého století muž jménem Daniel Alamsjah prohlásil, že obdržel vzkaz od Boha, který jej pověřil tím, aby postavil modlitební dům ve tvaru holubice. Sedmašedesátiletý Daniel vybral kopec nedaleko Magelandu, rodného města jeho manželky, a na tomto místě se rozhodl zrealizovat svůj „božský“ projekt.

Kuřecí kostel Jáva

V devadesátých letech, společně se třemi desítkami místních obyvatel, Alamsjah zahájil výstavbu impozantní budovy. Těžko říct, proč se holubice ve finále proměnila v kuře, každopádně se nenašel nikdo, koho by Kuřecí kostel nezaujal.

Kuřecí kostel na ostrově Jáva chátrá

Gereja Ayam navštěvovali i muslimové

Navzdory své křesťanské víře Alamsjah oznámil, že v Gereja Ayam rád přivítá vyznavače všech náboženství. A tak se pod střechou kostela začali shromažďovat nejen křesťané, ale i muslimové a buddhisté, zatímco přízemí bylo využíváno jako rehabilitační zařízení pro drogově závislé, děti se zdravotním postižením, narušenou mládež a duševně choré.

Gereja Ayam alias Kuřecí kostel interiér

Svoje brány kostel zavřel v roce 2000, a to z finančních důvodů. Každopádně dodnes Gereja Ayam fascinuje většinu těch, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.

palác Knossos

Palác Knossos na Krétě měl více než tisíc místností

Ostrov Susak nabízí léčivý písek i rybí speciality

Susak

Mohlo by vás zajímat

Město Zakynthos

Město Zakynthos zaujme přístavní promenádou i dvěma náměstími

Budete trávit letní dovolenou na řeckém ostrově Zakynthos? V tom případě pro vás máme tip na půldenní výlet spojený s nákupy, posezením v kavárně nebo taverně a obdivováním přístavu i několika památek. To vše vám nabídne – na východním pobřeží ležící – hlavní město Zakynthos, jež se dříve pyšnilo přezdívkou „Benátky jihu“. Share Tweet Email

Číst více

Heraion

Heraion na Samu: Ruiny antického chrámu zasvěceného bohyni Héře

Pokud se rozhodnete prožít dovolenou na řeckém ostrově Samos, můžete si udělat pohodový výlet. Možností je celá řada – záleží na tom, zda vás láká koupání na téměř opuštěné pláži, nákupy nebo třeba památky. Milovníci historie si rozhodně nenechají ujít Heraion na Samu. Jedná se o ruiny jednoho z největších chrámů starověkého Řecka. Název napovídá, […]

Číst více

pláž Myrtos na ostrově Kefalonie

Myrtos: Nádherná pláž, která je ozdobou řeckého ostrova Kefalonie

Budete-li trávit letní dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie, rozhodně si nenechte ujít návštěvu nejfotografovanější místní pláže! Jmenuje se Myrtos, je obklopená bělostnými vápencovými útesy porostlými vegetací a omývá ji nádherně zbarvené Jónské moře. Povrch pláže, rozprostírající se v oblasti Pylaros na severozápadním pobřeží, tvoří malé bílé oblázky, které z dálky vypadají jako písek. Během dne […]

Číst více