Karel a Herman Škorpilovi – jména dvou bratrů pocházejících z Vysokého Mýta, kterým se začátkem 20. století podařilo objevit jednu z nejznámějších národních památek Bulharska. Skalní klášter Aladža je nejzachovalejší stavbou svého druhu. Nachází se, co by kamenem dohodil, od populárního letoviska Zlaté písky a řadí se mezi nejnavštěvovanější turistická místa. Vydejte se společně s Blue Style po stopách českých archeologů a objevte příběh místních mnichů.
Vznik kláštera se datuje do období 10.-12. století. Bohužel se nepodařilo dochovat žádné písemné prameny, kvůli čemuž dodnes neznáme přesnější údaje a ani jeho původní jméno. To současné je podle odborníků odvozeno od arabského slova, nesoucí význam pestrý nebo barevný. Klášter využívali ve své době křesťanští mniši. Jednalo se o typický středověký jeskynní komplex, kterých existovalo v Bulharsku hned několik. Svému účelu sloužil údajně klášter Aladža až do vpádu Turků, tedy přibližně do konce 14. století.
Dnes můžete areál kláštera navštívit díky bratrům Škorpilovým. Ti nejen že pozůstatky kláštera objevili, ale založili také v Bulharsku první muzeum, archeologický spolek a zkoumali i další části země. Za své zásluhy po nich Bulhaři pojmenovali dokonce i vesnici Škorpilovci, která se rozkládá na jihu od Varny.
Klášter tvoří jeskyně vytesané v několika úrovních vápencového útesu, z nichž nejvyšší dosahuje až 40 metrů. Stavba se skládá z původního klášterního kostela, šesti mnišských cel, které spojují chodbičky, refektáře s kuchyní, malou kaplí a kryptou. Celkem má tři podlaží, v nichž měli mniši k dispozici vše, co k životu potřebovali.
Po zaplacení vstupného, které činí 5 BGN pro dospělého a 2 BGN pro děti, si můžete skalními chodbami projít a prohlédnout si muzeum. V tom uvidíte nejen maketu původní podoby kláštera, ale také dobové fotografie a dočtete se více o příběhu Škorpilů. V areálu na vás čekají i dvě menší katakomby, jež byly pravděpodobně osídleny již ve 4.-6. století.
Zajímá vás, jaké by to bylo žít ve skále? Klášter Aladža otevírá své brány pro návštěvníky vždy od března do listopadu. V hlavní sezóně, tedy od května do října můžete přijet v kterýkoliv den. Na místo dojdete z hotelů na Zlatých píscích klidně i pěšky. Z větší dálky pak můžete přijet pohodlně autem nebo autobusem číslo 29, který odjíždí z 15 kilometrů vzdálené Varny. Nejbližší zastávka nese stejnojmenný název.
Návštěva kláštera představuje skvělý rodinný výlet. Spojit ho doporučujeme i s procházkou v chráněných lesích v okolí. Cestou potkáte například pramen s minerální vodou nebo vyhlídkovou věž slibující nádherný pohled na Černé moře.
Mohlo by vás zajímat

Na co si dát pozor před odletem na dovolenou: 5 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí
Na co si dát pozor před odletem na dovolenou? Doporučujeme býti obezřetní, na cestovatele totiž čekají někdy i pořádné chytáky. Věděli jste například, že při cestě do Egypta nebo Emirátů musí mít váš pas platnost ještě šest měsíců po vašem vstupu do země? Přinášíme přehled pěti nejčastějších situací, na které si dát pozor, aby vás […]

Egyptské zvyky a tradice: Nahlédněte pod pokličku života v zemi faraonů!
Egypt. Tak vzdálený a přesto tak blízký. Díky své tajemné historii, nádherným plážím, průzračnému Rudému moři plnému života a vřelosti místních obyvatel se v průběhu let stal jednou z nejpopulárnějších turistických destinací nejen pro obyvatele České republiky. Dnes se pojďme společně podívat na některé typicky egyptské zvyky a tradice, jejichž znalostí zcela jistě vykouzlíte další […]

51. díl – Kapverdy
Tentokrát vám Blue Style Experti na cestách přináší pokračování speciálu o kapverdském ostrově Sal. Vendula Pizingerová, prezidentka nadačního fondu Kapka naděje, která se do Kapverd zamilovala, se rozhodla prozkoumat ostrov křížem krážem. Navštívila solné jezero a pochvalovala si vynikající služby hotelů. Zdejší pláže patří k nejkrásnějším na světě, což dělá z Kapverd ideální destinaci pro […]