Skalní klášter Aladža: bulharská kulturní památka s českou stopou

DestinaceBulharsko

Karel a Herman Škorpilovi – jména dvou bratrů pocházejících z Vysokého Mýta, kterým se začátkem 20. století podařilo objevit jednu z nejznámějších národních památek Bulharska. Skalní klášter Aladža je nejzachovalejší stavbou svého druhu. Nachází se, co by kamenem dohodil, od populárního letoviska Zlaté písky a řadí se mezi nejnavštěvovanější turistická místa. Vydejte se společně s Blue Style po stopách českých archeologů a objevte příběh místních mnichů. 

Vznik kláštera se datuje do období 10.-12. století. Bohužel se nepodařilo dochovat žádné písemné prameny, kvůli čemuž dodnes neznáme přesnější údaje a ani jeho původní jméno. To současné je podle odborníků odvozeno od arabského slova, nesoucí význam pestrý nebo barevný. Klášter využívali ve své době křesťanští mniši. Jednalo se o typický středověký jeskynní komplex, kterých existovalo v Bulharsku hned několik. Svému účelu sloužil údajně klášter Aladža až do vpádu Turků, tedy přibližně do konce 14. století. 

Dnes můžete areál kláštera navštívit díky bratrům Škorpilovým. Ti nejen že pozůstatky kláštera objevili, ale založili také v Bulharsku první muzeum, archeologický spolek a zkoumali i další části země. Za své zásluhy po nich Bulhaři pojmenovali dokonce i vesnici Škorpilovci, která se rozkládá na jihu od Varny. 

Klášter tvoří jeskyně vytesané v několika úrovních vápencového útesu, z nichž nejvyšší dosahuje až 40 metrů. Stavba se skládá z původního klášterního kostela, šesti mnišských cel, které spojují chodbičky, refektáře s kuchyní, malou kaplí a kryptou. Celkem má tři podlaží, v nichž měli mniši k dispozici vše, co k životu potřebovali. 

Po zaplacení vstupného, které činí 5 BGN pro dospělého a 2 BGN pro děti, si můžete skalními chodbami projít a prohlédnout si muzeum. V tom uvidíte nejen maketu původní podoby kláštera, ale také dobové fotografie a dočtete se více o příběhu Škorpilů. V areálu na vás čekají i dvě menší katakomby, jež byly pravděpodobně osídleny již ve 4.-6. století.

Zajímá vás, jaké by to bylo žít ve skále? Klášter Aladža otevírá své brány pro návštěvníky vždy od března do listopadu. V hlavní sezóně, tedy od května do října můžete přijet v kterýkoliv den. Na místo dojdete z hotelů na Zlatých píscích klidně i pěšky. Z větší dálky pak můžete přijet pohodlně autem nebo autobusem číslo 29, který odjíždí z 15 kilometrů vzdálené Varny. Nejbližší zastávka nese stejnojmenný název.

Návštěva kláštera představuje skvělý rodinný výlet. Spojit ho doporučujeme i s procházkou v chráněných lesích v okolí. Cestou potkáte například pramen s minerální vodou nebo vyhlídkovou věž slibující nádherný pohled na Černé moře.

Romantika na ostrově Svaté Anastázie v Bulharsku

Fotoreportáž: Romantika na ostrově Svaté Anastázie v Bulharsku

Irakli: Skrytá pláž v Bulharsku, která vás dostane

Irakli

Mohlo by vás zajímat

Dovolená v Bulharsku

Dovolená v Bulharsku: Do kterého letoviska vyrazit?

Od Achtopolu po Balčik a ještě dál – téměř 400 kilometrů dlouhé bulharské pobřeží se táhne od hranic s Tureckem až po ty rumunské a nabízí nespočet míst, které slibují perfektní dovolenou. Odpočiňte si letos u Černého moře a přijměte naši pozvánku na rychlý výlet do těch nejoblíbenějších oblastí. Výběr správné lokality je totiž prvním krokem […]

Číst více

10 důvodů, proč milujeme Egypt

Egypt patří dlouhodobě mezi nejvyhledávanější turistické destinace a důvodů, proč tomu tak je, se dá najít opravdu nespočet. Tajemná historie sahající tisíce a tisíce let do minulosti se v současném Egyptě snoubí s komfortem moderních letovisek a průzračné vody Rudého moře lákají své návštěvníky na pestrý svět pod jejich hladinou. Je to právě variabilita zážitků, […]

Číst více

Na Samosu jsem zažila autentické Řecko, vzpomíná Lenka Pátek

Na Samosu jsem zažila autentické Řecko, vzpomíná Lenka Pátek

Na ostrov Samos, kde je nádherně hlavně od června do konce září, se moc ráda vracím. A pokaždé tam zažívám to pravé nefalšované Řecko! Tato letní destinace je sice oblíbená, ale přesto dosud není poznamenaná masovou turistikou. Vnímám to skoro na každém kroku – bez ohledu na to, jestli se zrovna nacházím v Kokkari, nebo […]

Číst více